https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/epif-planuje-od-roku-2030-ustup-od-uhli-od-roku-2040-uhlikovou-neutralitu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EPIF plánuje od roku 2030 ústup od uhlí, od roku 2040 uhlíkovou neutralitu

30.7.2021 11:37 | BERLÍN (ČTK)
EPIF sdružuje firmy EPH zabývající se přepravou, distribucí a skladováním zemního plynu, distribucí elektrické energie a produkcí tepla.
EPIF sdružuje firmy EPH zabývající se přepravou, distribucí a skladováním zemního plynu, distribucí elektrické energie a produkcí tepla.
Foto | littlenelly (rare but there) / Flickr
Společnost EP Infrastructure (EPIF), která je jednou z hlavních složek Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského, plánuje do roku 2030 ústup od uhlí a do roku 2040 uhlíkovou neutralitu. Uhlíková neutralita znamená, že množství oxidu uhličitého, které bude vyprodukováno, bude zároveň spotřebováno nebo zlikvidováno. Ministerstvo financí navrhuje konec využívání uhlí pro účely výroby elektřiny a tepla v roce 2033.
 

"Jsme přesvědčeni, že jedním z chybějících článků na cestě k úspěšné transformaci energetiky jsou odpovídající kapacity pro skladování a přepravu energie vyrobené z proměnlivých obnovitelných zdrojů, jakmile se budou tyto zdroje využívat ve větším rozsahu," uvedla EPIF.

EPIF sdružuje firmy EPH zabývající se přepravou, distribucí a skladováním zemního plynu, distribucí elektrické energie a produkcí tepla. Podíl 31 procent v EPIF patří fondu australské banky Macquarie, zbytek patří EPH .Provozní zisk EBITDA společnosti EPIF loni meziročně klesl o pět procent na 1,53 miliardy eur (39,7 miliardy korun). Konsolidované tržby se snížily o 8,1 procenta na 3,2 miliardy eur (83,1 miliardy korun).

EPH byl založen v roce 2009. Společnosti, které jsou součástí skupiny EPH, zaměstnávají kolem 25.000 lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě, pokrývá celý energetický řetězec od těžby hnědého uhlí přes výrobu elektřiny a tepla až po distribuci elektřiny a tepla. Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes jedním z nejbohatších Čechů s majetkem v hodnotě 78 miliard korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (37)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

30.7.2021 16:29
Od roku 2030 ustup od uhlí,od roku 2040 uhlíkovou neutralitu,od roku 2050 svíčky,louče,petrolejky
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.7.2021 12:13 Reaguje na karel krasensky
Pojem OZE vám nic neříká, že?
Odpovědět
kk

karel krasensky

31.7.2021 19:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Udělej mi radost a nereaguj na mě.Nemám na sobě bílý plašt a neříkají mi pane psychiatr
Odpovědět
ig

30.7.2021 21:19
Vstříc šťastným zítřkům!
Dohnat a předehnat!
Fáze rozvinutého socialismu nastane v roce 1970!
...já už toho slyšel :-)
Odpovědět
kk

karel krasensky

30.7.2021 21:26 Reaguje na
Si vzpomínam když jsem byl školou povinný jak nám soudružka učitelka v hodině občanské nauky vypravěla,že v roce 2000 bude komunismus všechno bude zdarma a lidé budou tak uvědoměli,že si každy vezme v obchodě jen to co potřebuje
Odpovědět

vladimír šmídl

30.7.2021 21:43 Reaguje na
Ještě tato generace bude žít v komunismu!
(Antonín Novotný)
Hergot, abychom se toho ještě nedočkali...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.7.2021 12:15 Reaguje na
"Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru.

To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně, hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd. ...."

To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Sovětského Svazu, o které píše,mluví a přemýšlí celýsvět. Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný. Je krásné žít v takovém světě".

Z časopisu ABC rok 1960.
Odpovědět
ig

31.7.2021 16:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Vidíte, pochopil jste, ale přesto pořád trváte na těch svých nesmyslech o tom, že akumulace je hotová, vyřešená věc :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.7.2021 18:19 Reaguje na
Akumulace je série systémů, každý v jiné fázi vývoje, samozřejmě hodně věcí je skutečně zmáknutých a dávno se používá.
Ale vývoj běží velmi svižně, i u obyčejných lionek jde každoročně kapacita nahoru a cena dolů.
Odpovědět
ig

31.7.2021 18:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy o derivaci, já o funkční hodnotě. Takhle se asi neshodneme :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.7.2021 21:35
Slunce dodává na Zemi u nás asi 1kW energie na 1m2 kolmo osluněné plochy.

Nevím, co vám kdákala soudružka učitelka, nevím, co měl být ten vás rozvinutý socialismus.

Ale vím, že už dokážeme tuhle energii využít pro člověka a můžeme přestat čadit z uhelných a dýzlových komínů. To je vám málo??
Odpovědět
ig

31.7.2021 00:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Soudružka učitelka (i A. Novotný) říkali nepodložené bláboly, u kterých už tehdy bylo rozpoznatelné (já to rozpoznal), že jsou úplně odtržené od reality. Stejně tak není položeno do reálného rámce to rozhodnutí o uhlíkové neutralitě. Já to neodmítám schválně, technologie která by umožnila ušetřit uhlí a ropu pro další generace a na jiné účely, omezila emise CO2 (ať už mají nebo nemají vliv na klima), snížila naši závislost na Arabech a Rusech by byla zlatá, ale fotovoltaiku za ni není možné považovat. Zaplať pámbů za to co nám může přinést, ale úplná náhrada fosilních paliv to není. Pro tu se budeme muset vydat jinam a nebude to do deseti let.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.7.2021 12:22 Reaguje na
My se vydáme asi jen pod ruský bič (skeptický, ale velmi reálný odhad).
FVE je možné považovat za částečnou náhradu fosilu, doplněné větrem, vodou a jádrem (alespoň pro začátek)by to mělo bohatě stačit. Velmi silně se ozvíjí akumulace elektřiny (paní Drábová to považuje za revoluci na úrovni páry), možná bude časem plně funkčí tokamak.
Odpovědět
ig

31.7.2021 16:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Právě, že akumulace se moc nerozvíjí. Kdyby se rozvíjela, tak neřeknu ani bé a jednu rozvinutou si hned koupím (v balíčku s fv panely).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.7.2021 18:15 Reaguje na
Sorry jako, já zapomněl, že žijete trvale a Paroubkově Marsu.
Odpovědět
ig

31.7.2021 18:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Argumentace NULA. Podotýkám, že jsem vědecky orientovaný člověk, prakticky to znamená, že když mi vyvrátíte mylné představy pomocí důkazů, rád je zavrhnu a ještě Vám poděkuji. Zkuste to :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.7.2021 19:32 Reaguje na
Nelze. Důkazy neberete.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.7.2021 19:37 Reaguje na
Nechápu, proč bych vás měl o čemsi přesvědčovat. Vy ano??
Pokud byste pravidelně sledoval web oenergetice.cz, případně sledoval Vesmír a z médií Respekt, (plus cokoliv jiného), budete vědět asi to nejdůležitější.
Odpovědět
ig

31.7.2021 20:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Právě že sleduju :-) A nic nevím. Tak mě napadlo, že když už věnujete čas diskusím zde, že byste třeba mohl pomoci nevědoucím...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.8.2021 08:32 Reaguje na
Snažím se, určitě jste si všiml, že příspěvků tu mám až moc.
Problém ale je, že nevědoucí jsou většinou lidé věřící iracionální, ale velmi chytře dělané ruské propagandě, takže s racinalitou se na ně jít nedá.
A tak chytrý systém, který by člověku předložil realitu tak, aby ji přijal i pocitově, to je neskutečný majstrštych a to umělo jen velmi málo politiků historie. Třeba Churchill.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

1.8.2021 12:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Ten váš trolling je nepřehlédnutelný...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.7.2021 06:29
Zatímco bolševik na to šel uzurpováním politické moci , následně ovládl státní aparát a získal represivní prostředky (policie, vojsko) , jde na to EU sofistikovaněji.

Nežádoucí činnosti zdaňuje nebo normuje tak , takže uvedené sektory jsou ekonomicky nekonkurenceschopné a zanikají. Viz poslední norma 85g/km CO2 pro spalovací motory ,kterou z principu nelze splnit ani náhodou.
Zásadní podraz - soudruzi v Bruselu si politický boj nesmí plést
s technickými normami.

Daleko větším neštěstím však je, že politické elity v Bruselu přešly přímo k bankovnímu socialismu= kvantitativní uvolňování a nechávají si vytisknout tolik peněz kolik potřebují k pokrytí budovatelských záměrů.
Konkrétně k tzv. dekarbonizaci společnosti , kde se financují i očividné nesmysly.- viz tento článek o EPIFU
Peníze doslova vnucují firmám, které větří tučný zisk ve vládních a evropských dotacích a těmto zvrhlým ideovým přáním podřizují své výrobní programy nebo vývojové kapacity.

To už nemá s tržním kapitalismem absolutně nic společného, nevítězí ten nejschopnější, ale ten ,kdo umí získat více dotací. (protekce, korupce, klientelismus, nepotismus - vše společensky nežádoucí jevy)

Tenhle multibarevný Titanic nemůže daleko doplout, stačí se podívat na podíl EU na globálním obchodě za posledních 3O let - jde prudce dolů a je vytlačován zejména Čínou. USA si jakž takž svoji pozici drží.
Zatímco v r. 1980 se jednalo o 30% , v současnosti je to asi 15%.

A křivka má trvale klesající tendenci. Kdo nevěří ať se podívá na:
https://fullfact.org/europe/eu-has-shrunk-percentage-world-economy/

Soudruzi v Bruselu to řeší tak, že se snaží vytvořit "paralelní" uzavřenou ekonomiku EU , která bude vyrábět pro sebe a spotřebovávat také.
(OZE vyfikundoviny , elektromobilita , technické zachycování CO2) . Vše bohatě placeno přes dotační tituly nacpané nekrytými € dodané ECB na zakázku politiků.
To už je ekonomická sebevražda, nelze takto obstát v globální soutěži.
Tato cesta povede ke generační chudobě dalších generací a propadu EU na samé dno.

Konání EU by si zasloužilo dobrou politicko-ekonomickou studii, která by odhalila ,které mechanismy selhaly ve standardní kapitalistické společnosti.
Začíná mi to zapáchat příznaky nástupu "zelených" fašistů
k moci, kdy pod heslem o vyšším dobru se začaly osekávat práva jednotlivců, skupin. I nacistická elita následně určovala co je dobré ,co se bude podporovat naopak a co je zapotřebí likvidovat.
Pokud si někdo najde čas, podívejte se podrobně jak se Hitler dostal k absolutní moci. Z pohledu práva naprosto legálně. Vše odsouhlaseno vládou i parlamentem a zastřešeno svobodnými volbami.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.7.2021 12:24 Reaguje na Miroslav Vinkler
"Západní svět sleduje se znepokojením rekordní zabijácká vedra, devastující záplavy, ničivá tornáda, suché řeky a přemýšlí o tom, jak klimatické problémy řešit. Evropská unie kvůli tomu navrhla několik kroků, na kterých se dohodli i představitelé členských států. Reakcí je v Česku panika. Hrozí nám armagedon, lepší je vystoupit z EU, vládnou tam maoisti, svět se zhroutí. Automobilky jsou tlačené k výrobě šetrnějších vozů, což je opět inspirace k láteření, že konec se blíží. Zaznívá volání: ochraňme automobilky, ačkoli ty samotné říkají, že se nic neděje".
https://www.respekt.cz/tydenik/2021/30/pozor-evropsky-maoista
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.7.2021 15:22 Reaguje na Pavel Hanzl
kdyť to víte, tak proč o těch " blábolech" uvažujete? vy si snad myslíte, že tohle vyřeší nějaký uhlík? to asi ne...Armagedon jednou za čas je prospěšný. Lidi si už nebudou vymýšlet kravina aby se zabavili, když budou mít jedinou starost, aby neměli večér prázdný břicha...Lidi si v té naší " civilizaci" sociální a morální zaostalosti a nudy konečně budou zaobírat tím, čím se zaobírali lidi po staletí a to uživit se skutečnou prací a ne sezením v křesle a vymýšlet nesmrtelnost digitalizovaného chrousta. Nebuďte tak naivní, že tohle visí jen na tom, jestli uhlí ano/ ne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.7.2021 19:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Obávám se, že si to malujete jak Hurvínek válku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.7.2021 12:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Velmi podobné názory předváděl pan Václav Klaus začátkem století a shrnul je v publikaci Modrá, nikoliv zelená planeta.
Jenže od té doby nejen klimatologie, ale taky globální oteplování urazily velký kus cesty a pan Klaus to pochopil a uznal. Někdy v roce 19 řekl:

"Jakékoliv debaty o klimatu jsou už zbytečné. Prohráli jsme".

Ať je jakýkoliv, je prostě formát.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.7.2021 14:50 Reaguje na Pavel Hanzl
A proto musel na státní návštěvě v Chile jako prezident ČR ukrást protokolární pero jako školák. Dodnes video na youtube obveseluje statisíce lidí.

Formát každým coulem.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.7.2021 15:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
ale i přesto jsem pro dekarbonizaci, protože kdo obětuje zdraví pro peníze, nezaslouží si zdraví ani peníze
Odpovědět
ig

31.7.2021 16:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Protokolární pera se běžně signatářům nechávají na památku. To co koluje na internetu je práce jisté redaktorky Fridrichové, která Klause milovala asi jako osinu v zadku. Nicméně historie ukázala, že Klaus měl ve svých predikcích pravdu řádově vícekrát než Fridrichová, tak možná právě proto :D Osobně z toho vědu nedělám, Klaus se pro mě shodil až v posledních letech svými nepříliš věcnými prohlášeními.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.7.2021 18:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
Samozřejmě nic neukradl, byla to čistě mediální ptákovina.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.8.2021 06:40 Reaguje na Pavel Hanzl
To je vaše vnímání reality. Video zachycuje prezidenta Klause jak po podpisu vědomě a úmyslně zcizí pero tak, aby to nebylo okolím vidět.

Prostě zloděj nebo kleptoman.

Přesto se najdou tací, kteří hahaha tvrdí,že tomu tak není.
S takovými lidmi netřeba diskutovat, objektivní realita pro ně neexistuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.8.2021 08:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
Možná jen neznáte vysvětlení tohoto komického výstupu.
Protkolární pera si signatáři normálně berou na památku, pan Klaus se trochu nudil při nějaké přednášce a tak si s tím hrál a vzal si ho.
Samozřejmě nevěděl, že je ostře sledován a mediální sféra tuhle ptákovinu propojila s naší velmi úspěšnou privatizací a na vlně hyenizace a "tunelování státu" rozjela celosvětovou srandičku.
Jeho osobně se to prý velice dotklo a měl z toho skoro deprese. Což mu zase s trochou škodolibosti patří, jeho namyšlenost byla vždy dost enormní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.8.2021 08:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pan Klaus prý "ukradl" pero řádově za pětistovku, pan Babiš "načerpal" dotace z EU i z našeho rozpočtu za neskutečné desítky miliard.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.7.2021 15:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
už několik let tvrdím, že rozdíl mezi komunismem Bruselu a Moskvy je jen v použití parametru se stejnými výsledky a to je ekonomický, kulturní a morální úpadek celých " zájmových" oblastí
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.7.2021 18:14 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Je to zcela totální pitomost, jak dycky. Pokud byste pochopil pojem "demokracie", nikdy byste takovou blbost nenapsal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.7.2021 20:06
Ruští demagogové jsou skutečně dokonalí, dokážou strašit čecháčky i sami sebou. A úspěšně, naprosto neskutečný.
Připadá mi to, jako kdyby Hitler vykládal Židům, že jeich kibucy jsou to samé, jako jeho koncentráky a ti lidé by se dali radši zavřít do Mauthausenu, než by odjeli do Izraele.
Jsme fakt tak fatálně blbí, nebo je to celé nějak jinak?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.8.2021 09:08
Zajímavé je, že hlavní uhlobaron je daleko progresivnější a zelenější, než naše celá slavná Uhelná komise.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist