https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-schvalila-nove-protiruske-sankce-vcetne-dohody-o-stropu-na-cenu-ropy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU schválila nové protiruské sankce včetně dohody o stropu na cenu ropy Aktualizováno

6.10.2022 14:43 | KYJEV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská unie dnes přijala novou sadu sankcí proti Rusku, jejíž součástí je i dohoda o zavedení cenového stropu na ropu přepravovanou z Ruska do třetích zemí po moři. Celkově osmý sankční balík, na němž se členské státy vedené českým předsednictvím shodly krátce po nelegální anexi čtyř ukrajinských oblastí a vyhlášení mobilizace prezidentem Vladimirem Putinem, také rozšiřuje zákaz dovozu ruské oceli, dřeva či cigaret. Seznam potrestaných činitelů a subjektů se rozšířil o 37 jmen na celkových 1351. Přibyl na něj například ideolog válečné propagandy Alexandr Dugin nebo hlavní akcionář zbrojovky Kalašnikov Alan Lušnikov.
 

"Nový balík protiruských sankcí je důkazem naší odhodlanosti zastavit Putinův válečný stroj a reagovat na nejnovější eskalaci," prohlásil dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Státy EU se shodly na tom, že se evropský blok připojí k zavedení cenového stropu na námořní vývoz ruské ropy mimo unii, který chystá skupina ekonomicky vyspělých zemí G7. Na základě této dohody nebudou moci lodě unijních států převážet ropu či ropné produkty za cenu převyšující stanovenou hranici. Firmy poskytující pojištění či další služby budou mít zákaz uzavírat smlouvy s rejdaři, kteří toto omezení poruší.

Nová omezení dovozu z Ruska připraví podle Bruselu ruskou ekonomiku o sedm miliard eur (171 miliard korun) a spolu s restrikcemi z předchozích balíků sníží celkový import z Ruska o téměř 60 procent. Unie rozšíří zákaz dovozu oceli na ocelové výrobky a polotovary. U několika z nich bude platit přechodné období, o něž usilovaly zejména Itálie a Belgie, týká se však i českých oceláren. Nový balík zasáhne také dovoz celulózy či papíru, některých chemikálií, plastů, cigaret či klenotů.

Zakázán bude rovněž vývoz některých elektronických součástek či leteckých komponentů.

EU zároveň rozšířila seznam lidí, kterým zmrazila majetek a zakázala vstup na své území. Tyto postihy se ode dneška vztahují například na nacionalistického ideologa Dugina, jehož dcera Darja zemřela v srpnu po bombovém atentátu. Dugin podle unijní diplomacie volá po "denacifikaci" Ukrajiny a prosazuje vznik totalitního postsovětského euroasijiského impéria řízeného Moskvou.

Na seznam přibyl i hlavní akcionář známé ruské zbrojařské firmy Kalašnikov. Útočné pušky či naváděné letecké střely vyráběné zbrojovkou podle EU používá ruská armáda k útoku na Ukrajinu, a Lušnikov nese proto díl odpovědnosti za její činy. Sankce se nově vztahují také na současného a bývalého náměstka ruského ministra obrany, představitele čtyř nelegálně anektovaných ukrajinských oblastí či zpěváky Juliju Čičerinovou či Nikolaje Rastorgujeva, kteří veřejně propagují ruskou invazi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

6.10.2022 15:19
A opět ČTK Kyjev! Asi nové sídlo ČTK nebo sídlo cenzora!
Odpovědět
sv

7.10.2022 09:45 Reaguje na Břetislav Machaček
Machaček se opět vydává za bIbce, přestože mu bylo několikrát po lopatě vysvětleno, že korespondent čtk v moskvě přišel o akreditaci a byl rusonácky vykopnut. Nebo žeby se nevydával ale byl...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.10.2022 10:23 Reaguje na
Zprávu z EU bych čekal z Bruselu, ale nikoliv z Moskvy,
či z Kyjeva. Jinak ČTK v Moskvě kancelář a ani zastoupení
nezrušila. Jste tak zfanatizovaný a nebo to je vinou toho
vašeho mozkožrouta?
Odpovědět
sv

7.10.2022 13:22 Reaguje na Břetislav Machaček
Za prvé, co bys ty, oběti mozkožrouta, očekával nebo neočekával je každému pro srandu. Za duhé, co zrušila nebo nezrušila čtk je irelevantní. Rozhodující je zda kreml vykopl nebo nevykopl korespondenta čtk z rusácka. V tomto případě je A správně.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

6.10.2022 17:05
Poté, co EU začala se sankcemi, má Putinův válečný stroj rekordní přebytek na běžném účtu:
https://tradingeconomics.com/russia/current-account
a EU má rekordní obchodní deficit:
https://tradingeconomics.com/euro-area/balance-of-trade
Asi to tak EU politici plánovali, ale těžko říct, jestli to ukazuje, že se válečný stroj zadrhává.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.10.2022 20:27 Reaguje na Richard Vacek
Page not found.
Ale to máte fuk. Co tak realita? Co ta speciální operace na denacifikaci Ukrajiny, už je hotová? Tvrdili, že to zmíknou za tři týdny. Nestihlo se to, chápu, mrzlo, a dnes?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist