https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-se-shodla-na-norme-stanovujici-prisnejsi-omezeni-emisi-k-roku-2030
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU se shodla na normě stanovující přísnější omezení emisí k roku 2030

21.4.2021 11:29 | BRUSEL (ČTK)
Dohodu musí schválit plénum europarlamentu i ministři členských států, aby mohla norma vstoupit v platnost.
Dohodu musí schválit plénum europarlamentu i ministři členských států, aby mohla norma vstoupit v platnost.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Gregory Heath / CSIRO
Zástupci členských států Evropské unie a Evropského parlamentu se dnes nad ránem shodli na parametrech takzvaného klimatického zákona. Klíčová norma ekologické strategie EU určuje parametry dosažení nového závazku, podle něhož unie omezí do roku 2030 emise skleníkových plynů nejméně o 55 procent ve srovnání s rokem 1990. Europoslanci usilovali o ještě přísnější závazek, výsledná dohoda však odpovídá návrhu, na němž se po mnohahodinovém vyjednávání v prosinci shodli lídři členských zemí.
 

Norma stanovuje cestu k dosažení klimatické neutrality k roku 2050, kdy by EU jako celek neměla produkovat žádné emise skleníkových plynů, případně je vyvážit například výsadbou nových stromů.

"Pro EU je to zásadní chvíle. Dosáhli jsme ambiciózní dohody, která vpisuje náš cíl klimatické neutrality do závazné normy, aby vedla naši politiku v příštích 30 letech," ocenil shodu vyjednavačů místopředseda komise Frans Timmermans.

Dohodu musí schválit plénum europarlamentu i ministři členských států, aby mohla norma vstoupit v platnost.

Vyjednávači dospěli ke kompromisu den před virtuálním klimatickým summitem, který pořádá americký prezident Joe Biden. Ten obnovil ekologické závazky USA po čtyřech letech vlády Donalda Trumpa, který závažnost klimatických změn popíral. EU se nyní snaží ve spolupráci s USA přesvědčit k ambicióznějšímu omezování emisí další velké znečišťovatele jako je Čína či Indie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.4.2021 18:15
Z pohledu produkce odpadů a stavu biodiverzity tento spolek odhlasoval:

1) razantní navyšování nebezpečných odpadů
2) další zvyšování antropogenního tlaku na životní prostředí

to vše a závazně na dobu 30ti let. Gratuluji !
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist