https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-vyzyva-farmare-aby-informovali-o-nekalych-obchodnich-praktikach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU vyzývá farmáře, aby informovali o nekalých obchodních praktikách

28.2.2024 00:40 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská unie vyzvala zemědělce a malé dodavatele potravin, aby se podělili o zkušenosti s nekalými obchodními praktikami. Reaguje tak na protesty zemědělců napříč Evropou. Ti mimo jiné tvrdí, že je odběratelé šidí nebo s nimi špatně zacházejí. Informuje o tom agentura Reuters.
 

Unie v březnu představí členským státům několik opatření, která se budou týkat například transparentnosti trhu a provádění a prosazování směrnice proti nekalým obchodním praktikám. Mnozí zemědělci ale navzdory směrnici tvrdí, že se potýkají s řadou problémů s odběrateli, jako jsou velké supermarkety. Čelí opožděným platbám, rušení objednávek na poslední chvíli a jednostranným nebo retroaktivním změnám smluv.

"Účastí v průzkumu mohou zemědělci a menší dodavatelé vyjádřit své obavy a podělit se o zkušenosti s nekalými obchodními praktikami," uvedla dnes EU.

Ministři zemědělství z celé EU se v pondělí sešli v Bruselu na jednání o krizi v tomto odvětví. Přislíbili, že udělají více pro snížení byrokracie a pro pomoc zemědělcům.

Sedmadvacítka už se rozhodla zmírnit některé části své stěžejní ekologické politiky nazvané Green Deal. Zemědělci ale požadují více ústupků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pk

pepa knotek

28.2.2024 09:23
To si úředníci v EU nedokážou vyžádat a přečíst obchodní podmínky kteréhokoliv obchodního řetězce ? To má zemědělec někam hlásit, že brambory od něj koupili za 6 Kč a pak je prodávají za 29,90 ? Vždyť to má dodavatel těmi obchodními podmínkami přímo zakázané. Co je to zase za komedii ?
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

28.2.2024 09:55 Reaguje na pepa knotek
Asi to bude formou "veřejné konzultace", tam může kdokoliv uvést cokoliv. Ale je to komedie, evropské zemědělské nevládky řešení tohoto problému požadují pořád dokola už roky a teď se EK tváří, že o tom nic neví a potřebuje informace? Bruselským politikům to bylo fuk, dokud jim Francouzi, Belgičani a Němci nezapálili pneumatiky pod okny.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.2.2024 21:22 Reaguje na pepa knotek
1* To se mi líbí. Nikdo nic neví...
Odpovědět
RV

Richard Vacek

29.2.2024 08:42
Snad i v Bruselu vědí, kolik se dotuje západní zemědělec a kolik ten český. Konkurovat někomu, kdo dostává více dotací, je těžké.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist