https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-zakaze-dovoz-ruskeho-uhli-na-sankcni-seznam-prida-217-cinitelu-a-oligarchu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU zakáže dovoz ruského uhlí a výrazně omezí dovoz zboží ruskou lodní či silniční dopravou

8.4.2022 15:00 | KYJEV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská unie dnes přijala pátý balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Na jeho základě od srpna zcela zakáže dovoz ruského uhlí, které pro režim prezidenta Vladimira Putina představuje příjem čtyř miliard eur (98 miliard korun) ročně. Na sankční seznam přibude 217 ruských činitelů a oligarchů a 18 subjektů. Jsou mezi nimi lidé blízcí Kremlu či představitelé samozvaných republik na východě Ukrajiny.

 

Evropský blok také výrazně omezí možnosti dovozu zboží ruskou lodní či silniční dopravou. Kromě toho zcela zmrazí styky se čtveřicí ruských bank včetně druhého největšího bankovního domu VTB. Unie také zakáže dovoz některých ruských komodit včetně dřeva, cementu, vodky či kaviáru. Ruské firmy rovněž ztratí přístup k veřejným zakázkám v členských zemích.

"Cílem našich sankcí je zastavit bezohledné, nehumánní a agresivní chování ruských jednotek a dát lidem rozhodujícím v Kremlu jasně najevo, že za svou nelegální agresi draze zaplatí," uvedl ke schválení balíku opatření šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který je nyní s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a slovenským premiérem Eduardem Hegerem na cestě do Kyjeva. Postihy podle něj sedmadvacítka iniciovala v reakci na "zvěrstva spáchaná ruskými vojenskými silami v Buči a dalších místech okupovaných Ruskem", kde se po jejich odchodu našly stovky těl mnohdy spoutaných civilistů v masových hrobech.

Unijní státy se dohodly, že nebudou uzavírat nové smlouvy na nákup ruského uhlí a stávající kontrakty ukončí nejpozději čtyři měsíce od chvíle, kdy sankce vstoupí v platnost. To se stane jejich zveřejněním v oficiálním věstníku EU, které se očekává během dnešního odpoledne.

Na seznam lidí, kteří mají zablokovaný majetek v unii a zakázaný vstup na její území, přibude několik oligarchů napojených na Putinův režim a kremelských činitelů. Potrestáni budou rovněž jejich příbuzní a také 179 představitelů samozvaných vlád a parlamentů separatistické Doněcké a Luhanské republiky. Sankční seznam zavedený po anexi Krymu v roce 2014 bude po dnešku obsahovat 1091 lidí a 80 firem či institucí.

Lodě pod ruskou vlajkou budou mít zakázáno kotvit v unijních přístavech. Ruští a běloruští nákladní dopravci nebudou smět přepravovat zboží do členských zemí. Z obou zákazů však bude povolena řada výjimek včetně přepravy paliv, potravin nebo léků.

Unijní země také přestanou do Ruska vyvážet některé vyspělé technologie včetně kvantových počítačů, specifických polovodičů či chemikálií používaných v rafineriích. Zákaz se vztahuje také na letecké palivo a aditiva, která by mohla využívat ruská armáda.

Sedmadvacítka se naproti tomu zatím stále neshodla na zákazu dovozu ruského plynu či ropy, který by ruský režim zasáhl výrazně citelněji než uhelné embargo. Úplnému odstřižení od ruských energií se brání především Německo, Rakousko či Maďarsko, podle diplomatů však podpora tohoto kroku roste. Bavit se o něm budou v pondělí ministři zahraničí členských zemí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

8.4.2022 17:57
Možná by to chtělo ještě něco vymyslet, protože kurz rublu se vrátil na hodnotu před válkou:
https://www.cnbc.com/quotes/RUB=
A Ruská centrální banka začíná snižovat úrokovou míru z 20 na 17%, protože předpokládá zlepšování situace:
https://news.cgtn.com/news/2022-04-08/Russia-to-cut-key-INTEREST-rate-by-300-bps-to-17--1947kyW5oJ2/index.html
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.4.2022 15:42 Reaguje na Richard Vacek
Rubl už nemá vůbec žádný kurs, vypadl ze světových měn úplně. To, co píšou Rusi, je velmi hezké, můžou si tam napsat třeba k dolaru 1:1 jak za komára a výsledek bude úplně stejný.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

15.4.2022 06:48 Reaguje na Richard Vacek
https://cs.wikipedia.org/wiki/Miroslav_Vacek
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.4.2022 18:54
Rubl si koupíte když ho potřebujete. Proto tlak, aby se paliva kupovala za rubl a následně se tak posílil směnný kurz rublu vůči ostatním měnám.

Optimálním řešením by byla vojenská porážka Ruska na Ukrajině , ale ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.4.2022 15:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je to čím dál pravděpodobnější. Ta technologická převaha je pro Rusy smrtící a morálka vojáků, kteří jdou na smrt a neví proč, je velmi mizerná.
Odpovědět
ZK

Zan K.

9.4.2022 19:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
A myslí si snad někdo že by válka na Ukraině skončila? Či by se dostala pomaou salámovou metodou hlásných trub až do Ruska? Je třeba sledovat s kým a o čem jedná USA ergo NATO. S Čínoú? O čem? O Šalamoun. ostrovech? To jim aasi povolí za nějakou protislužbu proti Rusku i proti Australii.
Odpovědět
ZK

Zan K.

9.4.2022 19:34
Akteré uhlí budeme docvážet? A jak? Elektromobily či vlaky? Obojí potřebuje k dopravě energii a čím větší dálka tím víc. A co onen Green deal? Vyčíslí někdo kolik mu dopravou "propspějeme" životnímu púrostředí? Či nám ho v OKD bude těžit a prodávat pan Bakala? Prostě zatím nikdo konklretně nic neříká. Bohužel.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.4.2022 10:22 Reaguje na Zan K.
Černé uhlí máme a OKD zavírá, kupujeme z Ruska a budeme kupovat z Austrálie. To mi hlava skutečně nebere.
Faktem ale je, že kdbychom už makali na OZE, fotovoltaika byla dobře rozjetá, stačilo by ji finančně dořešit (ne zhyenizovat a zablokovat jako solární tunel), tak dnes potřebujeme uhlí možná polovinu. Prostě jsme ztratili 8 let se zcela nekompetentní vládou nepolitiků.
Obávám se, že to ale národ pořád nechápe. Dnešní vláda je ZATÍM násobně lepší, jen aby to vydrželo.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.4.2022 12:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Z Rusko ho moc nebereme, z ostatních zemí jej bereme z technologických důvodů pro hutě, které potřebují různé typy černého uhlí, proto ta Kanada, Austrálie a podobně.

Energetický význam černého uhlí není nijak velký, ale samozřejmě respektuji pana Macháčka a zvyklosti a specifika jeho kraje:-), a bude postupně klesat.

Ještě něco?

Ať vás někdo z příbuzenstva s tím gůglem už konečně naučí.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

11.4.2022 14:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Praha i většina krajů je již mnoho let v rukách dnes vládnoucích stran, tak prosím vysvětlete, proč Ty FTE panely nejsou na všech pražských střechách a na alespoň střechách krajských měst? Tito politici jsou přeci pompetentní, mají zdroje i moc.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

11.4.2022 14:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Současná vláda zatím úspěšně mlčí.
https://www.kurzy.cz/zpravy/644943-inflace-trha-rekordy-duchodci-se-proto-dockaji-treti-valorizace-oproti-lonsku-dramaticky-zdrazuji/?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist