https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/europoslanci-podporili-zarazeni-jadra-a-plynu-mezi-zelene-investice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Europoslanci podpořili zařazení jádra a plynu mezi zelené investice

6.7.2022 18:42 | ŠTRASBURK (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Poslanci Evropského parlamentu dnes podpořili dočasné zařazení jádra a plynu mezi zelené investice. Na plénu odmítli námitku proti takzvané taxonomii prosazovanou zvláště levicovými frakcemi. Cílem pravidel, která podporuje většina členských zemí včetně Česka, je motivovat investory k podpoře energií nahrazujících například ropu či uhlí. Dnešním hlasováním padla poslední překážka pro přijetí těchto pravidel.
 

Proti taxonomii dnes hlasovalo 278 zákonodárců, podpořilo ji 328 poslanců. Pro její odmítnutí přitom bylo potřeba 353 hlasů.

Taxonomii podpořila výrazná většina českých europoslanců. Podle českého premiéra Petra Fialy hlasování dopadlo "výborně, tak, jak jsme potřebovali". "To, co se tady odehrálo, umožňuje České republice využívat jádro jako podporovaný čistý zdroj a to má pro nás zásadní důležitost," řekl českým novinářům před odletem ze Štrasburku zpět do Prahy. Fiala před hlasováním v projevu na plénu EP vyzval poslance, aby "křehký kompromis" v podobě návrhu Evropské komise neodmítli, a o věci také v úterý večer jednal s vybranými členy EP.

Odpůrci jádra a plynu argumentovali zejména tím, že tyto zdroje nejsou ekologické a nelze je proto využívat při přechodu na čisté hospodářství. Jejich stoupenci naopak tvrdí, že bez těchto dvou zdrojů se EU nedokáže zbavit zejména uhlí, které produkuje výrazně větší emise.

"Je to černý den pro ochranu klimatu. Dnes tady vyhrála plynová a jaderná lobby," komentoval výsledek hlasování německý zelený europoslanec Rasmus Andresen. Podobně nespokojení byli i zástupci druhé nejpočetnější frakce socialistů, podle jejichž prohlášení jde o "zradu klimatických ambicí". Připomněli také, že dnešní hlasování dopadlo opačně než předchozí rozhodování klíčových výborů, které námitku podpořily.

Naproti tomu spokojení byli s výsledkem zástupci nejpočetnějších lidovců a také liberálové. "Tyto energie nejsou postaveny na stejnou úroveň jako obnovitelné zdroje a jsou stanoveny jasné podmínky," zdůvodnil svou podporu taxonomie liberální francouzský šéf výboru pro životní prostředí Pascal Canfin.

Výsledek hlasování doprovodila přímo v plenárním sále hlasitým projevem nesouhlasu skupina mladých aktivistů, kteří přišli oblečení v tričkách potištěných velkými písmeny dávajícími dohromady nápis "zrada". Desítky aktivistů odmítajících taxonomii či naopak podporujících jádro se shromáždily i před budovou EP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

6.7.2022 20:25
Vzhledem k tomu jaká je nyní v EU situace s zemním plynem,inflace a nejistá budoucnost měla by česká republika zvolit vlastní cestu.Vystoupit z EU,NATA a požadat o připojení a začlenění do Ruské federace.Jen tak zajístíme spokojený,blahobytný život svým dětem a vnukum.Získame plyn,ropu,palivové tyče do JE za hodně levné místní ruské ceny a tím veškerý náš prumysl ve všech odvětvích získá díky nízkým vstupum obrovskou konkurenční výhodu.Staneme se minimalně druhým Švycarskem a tak jak dnes jezdí češi pracovat do Německa tak začnou Helmuti a Hildegardy jezdít k nám a výkonavat práce,které nám vonět nebudou.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.7.2022 21:49 Reaguje na karel krasensky
Jó, to by bylo hezký.
Odpovědět

Jan Škrdla

6.7.2022 21:59 Reaguje na karel krasensky
Už s tím pitím brzděte, ať Vám není zle.
Odpovědět
sv

7.7.2022 10:50 Reaguje na Jan Škrdla
"Pitím"? SOudě dle těch blábolů, je pití krásenského nejmeší problém. Ten si musí jet na něčem onačejším než jen obyčejný alkohol.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.7.2022 17:09 Reaguje na karel krasensky
Vy si děláte čurinu, ale blbou. U nás je nemálo hlupáků, kteří by to vzali vážně.
Proč asi Ukrajinci bojují přímo o život, aby nebyli "začleněni do RF a tak si zajistili blahobyt?".
Protože tam už dost dlouho byli.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.7.2022 21:48
Jo, dobrý.
Jen škoda těch ztracenejch 20let( minimálně ) !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.7.2022 07:02 Reaguje na smějící se bestie
Já si stejně myslím, že už to rozhodnutí není na nic. 20 let zpoždění je smrtelné.
Odpovědět
MM

Milan Milan

6.7.2022 22:28
"Vyhrála plynová a jaderná lobby." A já si pořád naivně myslel, že v EP jde předvším o ekologii. Ale což, správnost politického rozhodnutí jistě občanům náležitě dovysvětlí provládní přisdisráči a experti-zdůvodňovači. Kam jsem se to propadli???
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.7.2022 07:00 Reaguje na Milan Milan
V EU už začali mírně tušit, že si mohou vybrat zda neekologicky přežít nebo ekologicky nepřežít. Zdaleka ne všichni.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.7.2022 06:02
Dílčí vítězství v bitvě s ekomagory . Ti dokážou být skutečně nebezpeční , viz to co se děje dnes v Holandsku.

Střelba a zatýkání. Zoufalí farmáři kvůli vybíjení krav blokují silnice, podpořili je rybáři.
Nekompromisní zelená politika vlády Marka Rutteho a jeho „Plán pro dusík,“ který požaduje vybít 30 procent stád hovězího dobytka do roku 2030 a v některých oblastech chov zvířat kabinet úplně zakázat, vzedmul v Nizozemsku obrovskou vlnu protestů. Tamní farmáři se zjevně inspirovali v Kanadě a dalších zemích a vyrazili na silnice s traktory a dalšími vozidly, aby blokádou protestovali proti vládnímu opatření.
Na protestující u města Heerenveen policisté dokonce stříleli. Protestující obsadili ve středu letiště ve městě Groningen.

Ekomagoři jsou dnes horší než inkvizice ve středověku.
Odpovědět
sv

7.7.2022 11:09 Reaguje na Miroslav Vinkler
Připomínám, že ta "inspirace z dalších zemí" je příčinou toho, že evropské zemědělství je absolutně nekonkurenceschopné a černá díra na evropské peníze gigantických rozměrů. Mnohem efektivnější by bylo, kdyby Nizozemci demonstrovali na podporu těžby plynu v Groeningenu.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.7.2022 11:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ten "plán pro dusík" zní ďábelsky. Holandská zelenina je ale vysokym obsahem dusičnanů pověstná, tak ať ho snižují. Jak to chtějí dělat?? Škoda, že zpráv o tom, o co opravdu jde, není moc.
Mimo zemědělství, pokud jde o investice do drahých filtrů spalin, které o několik promile mají snížit emise dusíku a rtuti, tak je to likvidační požadavek s malým efektem.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.7.2022 08:12
Nouze(válka)přivedla část europoslanců k rozumu (mimo našich pirátských
ekosvazáků), ale tleskat budu, až se alespoň kopne do země při stavbě
jediného reaktoru. Zatím je vše na úrovni keců a přehazování horkého
bramboru na budoucí vlády. Na zásadní rozhodnutí tu nemá nikdo koule
a bojí se riskovat vrtkavost EU, až to po pominutí války a nouze
zase zamítne.
Odpovědět
sv

7.7.2022 10:59 Reaguje na Břetislav Machaček
Stavět se mohlo už dávno, machačku, nebýt toho, že první co udělal agent bureš, když se v roce 2014 dostal k politickému korytu, bylo zrušení rozjetého tendru na další blok v Temelíně.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.7.2022 17:36 Reaguje na
Máte to marné, s vámi nediskutuji.
Odpovědět
sv

s v

7.7.2022 20:46 Reaguje na Břetislav Machaček
To já vím, že ti fakta nejdou pod nos, machačku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.7.2022 17:18 Reaguje na s v
Macháčka fakta nikdy nezajímala.
Odpovědět
va

vaber

7.7.2022 08:43
nejdříve byl boj proti CO2 a hlavně uhlí,
špinavé uhlí měl nahradit čistý plyn,
potom se řeklo ,že plyn tak čistý není a nebude potřeba a plyn se přestal v Rusku nakupovat,
potom vznikla krize ,prý z nedostatku plynu který zavinilo Rusko,
potom válka,
potom sankce proti Rusku a snaha o ukončení dodávek plynu z Ruska,
a nyní je plyn opět zelený a nutný a o CO2 se nikdo nezajímá,
jak se má prostý občan vyznat v moudré politice EU
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.7.2022 17:16 Reaguje na vaber
Je to velmi jednoduché, přeložím do lidštiny:
Plyn je čistší než uhlí a hlavně je výhodný do špičkových elektráren potřebných na zálohování OZE. Počítalo se s tím, že bude vhodným přechodovným médiem.
Jenže Vladimir v tom viděl nebezpečí a proto začal škrtit, vydírat a agresí na Ukrajině si zablokoval cestu zpět a dnes musí Evropu energeticky rozvrátit za jakoukoliv cenu. Nic složitého.
Odpovědět
sv

7.7.2022 10:55
Zde je vidět, jak jedná a pracuje skutečný politik a nikoli nýmand typu agenta bureše, který jen doma vykřikoval a kydal špínu na EU ale před von der Leyenovou se potento a v předklonu podepsal všechno co před něj předložili. Fiala má výsledky a bureš čumí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.7.2022 17:17 Reaguje na
Jistě, jenže špinavci to národu přeloží přesně naopak a tunelář si připíše preference.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist