https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/europoslanci-schvalili-sjednoceni-nabijecek-pro-telefony-a-mnoha-dalsi-zarizeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Europoslanci schválili sjednocení nabíječek pro telefony a mnohá další zařízení

5.10.2022 01:07 | ŠTRASBURK (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropský parlament učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného nabíjecího řešení pro chytré telefony, tablety a další přenosná zařízení. Europoslanci podle očekávání schválili finální verzi směrnice, podle níž budou muset výrobci od podzimu 2024 používat výhradně kabely a zdířky typu USB-C. Návrh se týká také laptopů, na které se však sjednocení nabíječek začne vztahovat až na konci roku 2026.
 

"Dnes je velký den. Pro spotřebitele a také velký den pro naše životní prostředí," prohlásil včera maltský europoslanec Alex Saliba, který se jako zpravodaj EP podílel na formování konečného znění normy. Při svém dopoledním vystoupení se slovy "toto je minulost" zvedl nad řečnický pultík klubko kabelů a adaptérů, načež dodal "toto je současnost" a ukázal jedinou nabíječku. Krátce po poledni pak parlament příslušný návrh odhlasoval poměrem 602 hlasů ku 13.

Podle unijních činitelů norma nejen zjednoduší životy obyvatelům a ušetří jim peníze, ale také zredukuje množství elektronického odpadu. Eurokomisařka Margrethe Vestagerová ji na půdě EP spojovala s úsporou až 1000 tun "e-odpadu" ročně.

Evropská komise návrh předložila loni v září a iniciativa poměrně rychle získala podporu europoslanců i členských zemí unie. Během letošních vyjednávání o konečné podobě byl záběr směrnice rozšířen, a spotřebitelům by tak měl kabel s koncovkou USB-C v budoucnu stačit na nabíjení mobilů, tabletů, čteček, digitálních fotoaparátů, bezdrátových sluchátek, myší a reproduktorů nebo ovladačů k herním konzolám. Na tyto produkty se opatření začne vztahovat 24 měsíců po vstupu v platnost, u laptopů mají výrobci 40 měsíců na to, aby se přizpůsobili.

Dotažení legislativního procesu do konce při rozpravě vítali zástupci všech politických skupin Evropského parlamentu. Někteří zdůrazňovali, že spotřebitelé se díky přijaté regulaci také budou moci rozhodnout, zda si nové přenosné zařízení koupí s novou nabíječkou, nebo bez ní. Také ovšem zaznívala kritika na adresu Evropské komise, že cesta ke sjednocení nabíječek trvala příliš dlouho. Komise v uplynulých letech o tématu jednala s výrobci, přičemž proti vystupovala zejména společnost Apple, která dlouhodobě používá vlastní systém konektorů.

"Již přes deset let se snažíme z půdy Evropského parlamentu dotlačit komisi k tomu, aby začala jednat... ale až donedávna byla komise neaktivní," řekla česká europoslankyně Kateřina Konečná, která při přípravě opatření plnila roli stínové zpravodajky. Přijatá směrnice podle ní mohla zahrnovat i další typy zařízení, označila ji nicméně za důležitý krok na zmírnění problému, s nímž "se setkáváme všichni".

O tom, že EP roky volal po zásahu unijní exekutivy, mluvila na plénu také další česká europoslankyně Dita Charanzová. Aktuální vývoj podobně jako ostatní řečníci vítala, zdůraznila však, že unijní předpisy bude třeba přizpůsobovat technologickému vývoji. "USB-C je dnes nejefektivnější variantou nabíječky, ale zítra může přijít USB-D nebo nový bezdrátový standard," uvedla. V této souvislosti nová směrnice dává prostor EK k úpravě pravidel skrze takzvané akty v přenesené pravomoci.

"Hlasování zavazuje Evropskou komisi, aby průběžně posuzovala možnost zahrnout i další kategorie výrobků. První revize se nařízení dočká už tři roky od začátku platnosti," doplnil pirátský europoslanec Marcel Kolaja. Ten při vystoupení na plénu upozorňoval, že unijní orgány se musí zaměřit také na "druhou stranu kabelu", tedy na konektory na adaptérech. "Pokud bychom sjednotili i druhou stranu, docílíme ještě menšího elektronického odpadu," sdělil posléze ČTK s tím, že řešení může přinést aktuálně projednávané nařízení o "ekodesignu".

Člen lidovecké frakce Jiří Pospíšil ve vyjádření zaslaném ČTK vyzdvihl zahrnutí notebooků, které je podle něj výsledkem tlaku europoslanců ve vyjednávání s členskými zeměmi. "Když si je spotřebitelé budou moci nabíjet stejnou nabíječkou jako třeba mobil, výrazně jim to usnadní život," uvedl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

5.10.2022 10:28
další " kurvítko" do tržního systému neb jakýkoliv vývoj nabíjecích zařízení v Evropě se tímto zastavil.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.10.2022 11:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Myslím, že ten název si zasloužil dosavadní systém "každý pes, jiná ves...". Když jste na cestách a zapomněl jste doma nabíječku, jste nahraný (se starším typem mobilu). Jsem jednoznačně PRO, mít klubko káblů a hledat ten správný, mě vždycky rozčiluje (aspoň si zadarmo ulevím-).
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.10.2022 00:17 Reaguje na Karel Zvářal
Vzhledem k tomu, že většina nových zařízení má USB-C, občas něco mikro, je to hledání poměrně jednoduché, nemyslíte?
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.10.2022 00:20 Reaguje na Jaroslav Řezáč
On už v Evropě žádný vývoj elektroniky neexistuje.
Takže svět pojede po svém, některé výrobky se k nám ale prostě vozit nebudou.

A zajímavá situace nastane, až někdo začne vymýšlet nějaké "USB-D", které bude mnohem lepší ... ale než se ta banda v brueli rozhoupe, tak to bude konektor přísně zakázaný.
Odpovědět
va

vaber

6.10.2022 09:48 Reaguje na Jaroslav Řezáč
nesmysl ,
pro nabíječku ,aby byla univerzální, je rozhodující napětí a konektor,
vše ostatní se může měnit
Odpovědět
Anyr

Anyr

5.10.2022 11:52
Jedině dobře. Už bylo na čase.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.10.2022 00:21 Reaguje na Anyr
Proč?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

5.10.2022 12:08
Nadlidský výkon europoslanců chudě placených. Už jsme jen kousek od ráje.:-)

Na to obvykle stačila vyhláška příslušného ministerstva.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.10.2022 00:21
Ještě že jim to trvalo tak dlouho, Jinak bychom tu už dávno měli uzákoněný jediný přípustný jack 3.5 :-/
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.10.2022 00:23
Mimochodem - všimli jste si, že zásuvky se v EU stále sjednotit nepodařilo?
Odpovědět
va

vaber

6.10.2022 09:44
je jasně vidět, kolik práce dá takovému molochovi jako je Evropský parlament,vyřešit zcela banální problém jako jsou nabíječky, to řeší již několik let,
a tím se moloch chlubí,
jasný příklad moci výrobců a jak ovládají molocha Evropský parlament a prý plebs ve volbách určuje jak bude moloch pracovat,
cha,cha,cha
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist