https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/europoslanci-volaji-po-preshranicnich-opatrenich-pri-odklonu-od-ruskych-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Europoslanci volají po přeshraničních opatřeních při odklonu od ruských energií

11.11.2022 01:35 | BRUSEL (ČTK)
Foto | Daina Le Lardic / Evropský parlament
Evropský parlament je připraven zahájit vyjednávání s členskými zeměmi EU o pravidlech, kterými se budou řídit strategie odklonu od ruských fosilních paliv zapracované do národních plánů obnovy po koronavirové krizi. Europoslanci mimo jiné požadují, aby nejméně 35 procent prostředků poskytnutých na snížení energetické závislosti putovalo na přeshraniční projekty. Návrh s tímto a dalšími požadavky včera Evropský parlament schválil poměrem 471 hlasů ku 90.
 

Hlasování bylo dalším krokem v prosazování balíčku RePower EU, s nímž Evropská komise přišla v květnu. Cílem iniciativy je zbavit unii energetické závislosti na Rusku skrze spolupráci s jinými dodavateli, silnější využívání obnovitelných zdrojů nebo zvyšování energetické účinnosti. Konkrétní opatření vedoucí k naplnění tohoto cíle chce komise zahrnout do dříve vypracovaných plánů obnovy po pandemii.

Evropský parlament vyjádřil souhlas s principem nové kapitoly v národních plánech, zároveň přišel s vlastními kritérii, kterými by se podle něj proces měl řídit. Požaduje například, aby vlády braly v potaz postoje regionálních orgánů či nevládních organizací, aby kladly důraz na boj proti "energetické chudobě" a aby mohly do svých strategií zpětně zahrnout opatření přijatá v letošním roce, počínaje 1. únorem.

Komise ve svém návrhu požaduje, aby se na opatření kolem energetické infrastruktury vztahovala výjimka z povinnosti nepodkopávat novými projekty ekologické cíle EU. Europoslanci nyní navrhli zpřísnit podmínky pro uplatňování této výjimky. Mimo jiné chtějí, aby nastávala jen v případech, kdy daný plán nemá podobně náročnou alternativu využívající šetrnější technologie.

Evropský parlament také prosazuje, aby bylo nejméně 35 procent půjček a dotací spojených s novými kapitolami plánů obnovy použito na "opatření mající přeshraniční nebo vícestátní rozměr nebo účinek". Kromě toho chtějí dát europoslanci členským zemím možnost získat až pětinu nově požadovaných prostředků předem.

Iniciativa RePower EU má být financována převážně z pandemického fondu obnovy, přináší ale i dodatečný balík dotací v objemu 20 miliard eur (skoro 500 miliard Kč). Komise chce na tento účel využít zisky z prodeje emisních povolenek. Státy EU se v říjnu dohodly na způsobu rozdělení těchto prostředků, přičemž Česku má připadnout asi 16,7 miliardy Kč.

I zdroje financování nových energetických plánů budou nyní předmětem vyjednávání mezi parlamentem a členskými státy. Jeden ze zpravodajů EP Siegfried Mureşan při středeční rozpravě uvedl, že poslanci jsou připraveni vyjednávání zahájit příští týden. "Jsme jednotní v odhodlání dokončit tento proces do konce roku," uvedl rumunský europoslanec.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

11.11.2022 08:15
mě by stačilo, kdybych se z Liberce dostal do Svitav bez zpoždění, kdy není možné stihnout přípoj do JMK
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist