https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-komise-poslala-slovensko-k-soudu-eu-kvuli-spatne-kvalite-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise poslala Slovensko k soudu EU kvůli špatné kvalitě ovzduší Aktualizováno

18.2.2021 17:10 | BRUSEL (ČTK)
Slovensko nečelí soudnímu řízení za samotný fakt, že překračovalo stanovené hodnoty znečištění, nýbrž že nezajistilo, aby byly limity porušovány "nejkratší možnou dobu".
Slovensko nečelí soudnímu řízení za samotný fakt, že překračovalo stanovené hodnoty znečištění, nýbrž že nezajistilo, aby byly limity porušovány "nejkratší možnou dobu".
Evropská komise poslala Slovensko k unijnímu soudu kvůli špatné kvalitě ovzduší. Bratislava podle ní neučinila dost pro to, aby země nepřekračovala povolené limity pro polétavý prach (PM10).
 

"Slovensko nedodržuje denní limity pro koncentrace PM10, které jsou právně závazné od roku 2005," uvedla komise s tím, že poskytnutá data ukazují na "systematické překračování denních limitů" v Bánskobystrickém kraji a aglomeraci Košic po většinu období let 2005 až 2019.

Slovensko nečelí soudnímu řízení za samotný fakt, že překračovalo stanovené hodnoty znečištění, nýbrž že nezajistilo, aby byly limity porušovány "nejkratší možnou dobu". Komise konstatovala, že dosavadní opatření podniknutá slovenskými úřady nebyla včasná ani účinná, aby snížila znečištění pod nejvyšší povolenou úroveň.

Slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj označil žalobu za výsledek ignorace ochrany ovzduší za předchozích vlád. "Nyní musíme podniknout mnohem razantnější kroky, aby se kvalita ovzduší na Slovensku zlepšila a aby již nebyly překračovány normy přípustné úrovně znečištění ovzduší," uvedl Budaj v tiskové zprávě ministerstva. Nynější kabinet slovenského premiéra Igora Matoviče nastoupil do úřadu loni v březnu.

Ministerstvo uvedlo, že už například ukončilo přípravu nového zákona o ochraně ovzduší i změny v nastavení poplatků za znečišťování ovzduší. Dodalo, že na oblast největších zdrojů znečištění v zemi by se měly zaměřit i projekty z připravovaného unijního fondu obnovy.

Znečištění ovzduší je podle Evropské komise nejzásadnějším ekologickým rizikem pro zdraví obyvatel evropského bloku. Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) uvádí, že špatná kvalita ovzduší má v unii každoročně na svědomí kolem 400 000 předčasných úmrtí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.2.2021 17:09
Janko, no toto!-(
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist