https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-unie-formalne-schvalila-opatreni-na-snizeni-cen-a-spotreby-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská unie formálně schválila opatření na snížení cen a spotřeby energií

7.10.2022 10:24 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státy Evropské unie formálně schválily soubor opatření na snížení cen a omezení spotřeby energií, o kterém jednali příslušní ministři 30. září. Oznámila to včera Rada Evropské unie. Sada opatření obsahuje stanovení maximálního příjmu z prodeje elektrické energie ze strany výrobců, kteří nepoužívají plyn, nebo povinné úspory v hodinách, kdy je vysoká spotřeba elektřiny.
 

Státy se dohodly, že stanoví maximální prodejní cenu elektřiny pro výrobce z jiných zdrojů, než je plyn, na 180 eur (4410 Kč) za megawatthodinu. To je limit, který podle členských států zaručuje pokrytí výrobních nákladů i přiměřený zisk. Příjmy nad tuto hranici budou smět unijní vlády použít na opatření na podporu domácnostem a firmám. Vlády opatření zdůvodňují tím, že tito výrobci mají mimořádné finanční zisky, a to kvůli roli, jakou sehrává plyn v tvorbě ceny elektřiny na trhu.

"Evropská unie udělala významný, ale nikoliv poslední krok k omezení vysokých cen energií pro domácnosti a firmy," uvedl český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Státy rovněž schválily dobrovolné snížení spotřeby elektřiny o deset procent a povinné snížení o pět procent v deseti procentech hodin, kdy je spotřeba nejvyšší, a to v období od 1. prosince do konce března roku 2023.

Mezi schválenými opatřeními je i povinný solidární odvod ze zisků rafinerií a firem působících v odvětví ropy, zemního plynu či uhlí. Výnos z této mimořádné daně státy mohou použít na pomoc domácnostem, energeticky náročným firmám či opatřením na snížení spotřeby energií.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.10.2022 15:17
Lidé v Ostravě protestovali proti drahým energiím

„Krize spoustu lidí přivádí do situace, že nemají čím zaplatit za energie. A spekulanti nahoře si mastí kapsy,“ zlobila se Hamplová.

„Chtějí nás sedřít z kůže“
Také další účastníci pochodu a demonstrace popisovali, že přišli kvůli energetické chudobě a problémům s dostupným bydlením.
-----------------
Podle Hanzla jsou tito lidé vohnouti a popletení ruskou propagandou .
My tomu říkáme jinak - ztráta sociální soudržnosti a sociální nepokoje.
Ti lidé mají naprostou pravdu - mají platit účet za zvrácenou ideologii ekomagorů v Bruselu a Praze, což nechtějí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.10.2022 17:24 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pláčete zase na nesprávém hrobě.
Kdo jsou ti "spekulanti nahoře"??
Gazprom se chlubí snad dvojnásobnými zisky, i když dodává do Evropy pětinu objemu, než dřív.

Netušil jsem, že zrovna tahle firma je "zvrácenou ideologii ekomagorů v Bruselu a Praze".
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist