https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropsti-ministri-budou-resit-nove-metody-v-zemedelstvi-cilem-zvyseni-produkce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU bude více podporovat rozvoj moderní techniky v zemědělství, řekl Nekula Aktualizováno

16.9.2022 11:11 | PRAHA (ČTK)
Bioplynová stanice v Německu.
Bioplynová stanice v Německu.
Evropská unie chce více podporovat rozvoj moderních technologií a postupů v zemědělství. Půjde například o využití navigačních zařízení, dronů nebo genomických technik, což by mělo přispět ke zvýšení produkce potravin a omezení negativních vlivů klimatických změn. Evropská komise by k tomu měla vypracovat návrh předpisů pro nové postupy ve šlechtitelství rostlin. Po dnešním neformálním jednání ministrů zemědělství zemí EU v Praze to řekl český ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Ministři budou na konci září jednat také o rozšíření koridorů pro převoz obilí z Ukrajiny.
 
Ministři členských zemí EU se podle Nekuly dnes shodli na nutnosti většího využití inovací a vědeckých objevů v zemědělství. Unie proto bude podporovat využití moderních technologií, jako jsou chytré navigace, drony, meteostanice a další zařízení. Podle českého ministra by měly pomoci šetřit nejen náklady zemědělců, ale také vodu nebo hnojiva. "Možná nastal čas na přehodnocení některých tradičních přístupů v produkci potravin ve prospěch nových moderních technik," dodal český ministr.

Rada EU se zabývala také novými postupy, jako jsou například genomické techniky, při nichž se mění genom organismu. Techniky mají zlepšovat výživové vlastnosti plodin a zároveň snížit potřebu využívání pesticidů a jiných látek. "Nutně potřebujeme plodiny odolné proti suchu, mrazům, chorobám a škůdcům, které vyžadují méně pesticidů a umělých hnojiv," řekl český ministr. Zdůraznil, že nové metody by měly pomoci i s přístupem k půdě a okolnímu životnímu prostředí.

Nekula v této souvislosti upozornil, že k tomu bude nutné změnit zastaralý legislativní rámec v Evropě. Komise by proto měla vypracovat návrh předpisů pro nové postupy ve šlechtitelství rostlin.

K jednání ministrů zemědělství byli dnes přizváni také jejich protějšci z Ukrajiny, Gruzie a Moldavska. Evropští ministři se po jednání s nimi dohodli na nutnosti rozšířit koridory pro převoz obilí zejména z Ukrajiny, která čelí ruské invazi, do dalších zemí. Rada EU o tom bude podle Nekuly jednat 26. září v Bruselu.

Eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski k tomu doplnil, že v srpnu se z Ukrajiny vyvezlo 4,5 milionu tun obilí, z toho tři miliony tun se dopravily přes pozemní koridory, takzvané trasy solidarity. Vývoz obilí z Ukrajiny podle něj nemá negativní vliv na evropský trh. "Většina obilí z Ukrajiny se vyváží mimo EU, " řekl. Podle údajů Organizace OSN pro výživu a zemědělství pochází téměř 40 procent celkového dovozu pšenice do Afriky z Ruska a Ukrajiny. Před válkou vyvážela Ukrajina až šest milionů tun obilí měsíčně.

Wojciechowski také řekl, že komise již schválila devíti zemím jejich strategické plány dotací pro následující období mezi lety 2023 až 2027.

Česká republika předsedá Evropské unii od začátku července do konce roku. Příští jednání na ministerské úrovni se v Praze uskuteční 22. září, kdy se sejdou ministři zodpovědní za ochranu spotřebitele.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

16.9.2022 13:12
Genové manipulace odmítají, dobře. Šlechtění klasické má svoje hranice. Chtějí zajistit dostatek potravin udržitelným způsobem, přitom nutí zemědělce do nesmyslných úhorů, cesty to již v 19. století překonané. Pod vidinou velkého průseru vydávají vyjímky ze střídání plodin a úhoru. sečteno a podtrženo- banda diletantů.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.9.2022 13:40 Reaguje na pavel peregrin
Měnit genom organismu není genetická úprava (modifikace)?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

16.9.2022 14:41 Reaguje na Jiří Svoboda
Každý organismus při pohlavním rozmnožování mění genom již miliony let. Každý jedinec je jiný má tedy originální genom. Již tisíce let se šlechtí na vhodné geny. No a co?
Odpovědět
sv

s v

16.9.2022 17:49 Reaguje na pavel peregrin
Tak, tak, většina místních rusáckých podržtašek genové manipulace odmítá, ty bando diletantů.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

16.9.2022 20:45
A já jsem si myslela, že nové techniky znamenají využití GPS a samořiditelné techniky.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist