https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/expert-neexistuje-scenar-podle-nehoz-by-elektrina-v-evrope-zasadne-zlevnovala
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Neexistuje scénář, podle něhož by elektřina v Evropě zásadně zlevňovala, míní expert

31.8.2021 01:10 | PRAHA (ČTK)
Růst ceny emisní povolenky žene nahoru i burzovní ceny elektřiny, které se pak se zpožděním promítají do nárůstu konečných účtů za spotřebu elektřiny.
Růst ceny emisní povolenky žene nahoru i burzovní ceny elektřiny, které se pak se zpožděním promítají do nárůstu konečných účtů za spotřebu elektřiny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Neexistuje prakticky scénář, podle kterého by elektřina v Evropě v příštích letech zásadně zlevňovala. ČTK to v reakci na rekordní ceny emisních povolenek na trhu řekl hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň. Cena emisních povolenek v Evropské unii včera poprvé překročila 60 eur (přes 1500 Kč) za tunu. Systém obchodování s povolenkami je hlavním nástrojem EU k omezování emisí skleníkových plynů a byl zprovozněn v roce 2005. Za poslední rok se cena povolenek zhruba zdvojnásobila. Přispěly k tomu ambicióznější cíle pro snižování emisí a rekordní ceny plynu.
 

"Při současném podílu špinavých a čistých zdrojů energie a současných cenách energie a povolenek činí povolenky zhruba deset procent ceny energií. Pokud nyní domácnost platí zhruba 2000 korun měsíčně za energie, tak každé další euro zdražených povolenek bude znamenat zhruba čtyři koruny měsíčně v nákladech. V nepřímých nákladech však stoupne cena energií kvůli dražším povolenkám ještě více. Investice do čistších zdrojů energie stojí nemalé prostředky, přičemž i ty v konečném důsledku musí zaplatit spotřebitel," uvedl Bartoň.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor ČTK řekl, že růst ceny povolenky žene nahoru i burzovní ceny elektřiny, které se pak se zpožděním promítají do nárůstu konečných účtů za spotřebu elektřiny. U elektřiny očekávají experti nejpozději na podzim kvůli vysokým velkoobchodním cenám růst cen u nezafixovaných produktů řádově o deset procent, což může znamenat, že lidé si připlatí až tisíce korun.

"Pro českou, zatím stále převážně uhelnou energetiku, znamená růst ceny emisních povolenek automaticky růst nákladů na výrobu elektřiny a tepla, což je zároveň silným ekonomickým impulzem pro urychlení přechodu na emisně výhodnější paliva. Typicky se jedná o mix zemní plyn, biomasa a odpady. Růst ceny povolenky je do značné míry tažen nákupy finančních investorů. Na současném přepáleném inflačním trhu není mnoho aktiv, u kterých růstový trend je v podstatě garantován ambiciózní klimatickou politikou EU," uvedl Gavor.

Radim Dohnal z portálu Capitalinked.com míní, že rovnovážná cena povolenky je pod 60 eury. "Současný nárůst je převážně panika a spekulace," uvedl. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy může za současný růst cen povolenek postoj Ruska. "Přiškrtilo Evropské unii dodávky plynu, aby ukázalo důležitost plynovodu Nord Stream 2. Ten si nepřejí USA. Zdražování plynu umocňuje sháňku EU po uhlí, čímž zdražují i povolenky," napsal dnes na twitter.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se jejich cena zvyšuje, roste i motivace firem snažit se snižovat emise.

Evropská komise (EK) v květnu uvedla, že počet povolenek v oběhu se loni zvýšil, protože pandemie covidu-19 vedla k poklesu emisí. Na konci loňského roku bylo podle komise v oběhu zhruba 1,579 miliardy povolenek, o 14 procent více než před rokem. Komise proto rozhodla, že z budoucích aukcí stáhne 378,9 milionu povolenek a umístí je do rezervy pro stabilizaci trhu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.8.2021 06:00
A to je teprve začátek enormních růstů cen energií v EU, který se jako obvykle bude finančně kompenzovat na úkor koncových spotřebitelů.
Je to důsledek chybné politické úvahy v jejímž pozadí stojí závěry hodnotících zpráv IPCC.
Jen tak dál soudruzi !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.8.2021 10:17 Reaguje na Miroslav Vinkler
PROČ by se měla cena energie v normálních zemích zvyšovat, když tam budují OZE, které povolenky neplatí?
Odpovědět
PB

Petr Blažek

31.8.2021 16:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Bohužel to je pouze vaše domněnka, že OZE je levné. Oze by bez dotací právě z těch povolenek vůbec nevznikla. A dále si musíte dál platit všechny náhradní zdroje, které jsou v systému nainstalovány a jejichž provozní náklady jsou obrovské.
Odpovědět
EN

Emil Novák

31.8.2021 20:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Protože cenu elektřiny určují zdroje, které jsou schopné vyrábět podle toho, jaká je zrovna poptávka, a ty čím dál víc zdražují nejen kvůli emisním povolenkám, ale i kvůli ceně paliv.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

31.8.2021 06:15
Nemusí zlevňovat, stačí když zůstane na současné ceně. A nebude se podílet na inflaci.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.8.2021 06:29 Reaguje na smějící se bestie
to ale není možné..."chudší" státy to pocítí podstatně víc...a nedá se říci, že " východní" křídlo bylo nějak bohaté. Je to taková, věc, o které se slušně polemizovat snad ani nejde
Odpovědět
ss

smějící se bestie

31.8.2021 07:22 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ono stačí zamezit tomu kšeftování s ní.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

31.8.2021 09:46 Reaguje na smějící se bestie
S komoditami a tím i s EE se v kapitalismu obchoduje. Tak ji znárodníme?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.8.2021 10:19 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Chudší země dostávají gigantické dotace právě na budování OZE, dnes fasují "covidovou" pomoc, která má jít právě do budování OZE.
Pokud si za to platí solární a biopalivové tunely, sorry jako.
Odpovědět
Pe

Petr

31.8.2021 08:57 Reaguje na smějící se bestie
To je bohužel nemožné už z principu. Základní vlastností peněz je ztráta hodnoty. Vzniká každým použitím peněz. Jakmile něco platíte, snižujete tím hodnotu peněz.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.8.2021 10:20 Reaguje na Petr
Není to tak zlé, nějakých 1 - 3% ročně není žádný problém.
Odpovědět
Pe

Petr

31.8.2021 11:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Naopak, ve skutečosti je to obrovský problém, jelikož peněz je enormní množství a tudíž je enormní i jejich používání, hlavně investování a obchodování s nimi. Investování nikdy nebylo tak velké a masové a nikdy nezpůsobovalo tak rozsáhlou ztrátu hodnoty peněz. To nutí ekonomiku zrychlovat, což je přímá příčina devastace životního prostředí, neb bez drancování přírodních zdrojů nic nevyrobíte a nehnete se z místa.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.8.2021 15:27 Reaguje na Petr
Něco mi tam nesedí. Pokud by bylo v oběhu enormní množství peněz, neměly by žádnou cenu, což se neděje.
Zrychlování ekonomik nebude množstvím peněz....
Odpovědět
kk

karel krasensky

31.8.2021 07:38
Emisní povolenky je operac false flag.Skutečným cílem Bruselu je likvidace energetické soběstačnosti státu.Pokud jde o čr je to ta sama intrika jako nás zbavili potravinové soběstačnosti.Nevěřte tomu,že seněkdy začne stavět JE.Jsou to jen mediální vykřiky.To samé je akce Bruselu proti polskému dolu Turow
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.8.2021 10:25 Reaguje na karel krasensky
Velmi hluboký omyl, je to samozřejmě celé naopak. Diverzifikací čistých zdrojů se buduje nezávislost nejen států, ale přímo jednotlivých občanů na nějakém centrálním zdroji elektřiny.
Volný trh pomáhá překupování a distribucí tam, kde je potřeba, potravinová soběstačnost se podporuje zemědělskými dotacemi každému státu atd. atd.
JE si nepostavíme jen proto, že sami pořád nevíme, kdo to má stavět a proti Turówu protestuje pouze ČR, pokud vím.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.8.2021 11:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Volný trh byl silně deformován legalizací dotací pro podnikatelské subjekty.
Dnes je nejlepším "podnikáním" vymyslet kravinu ,které se do nějaké dotační kolonky vleze, udělat to a inkasovat zisk.
A to bez ohledu na to, zda daná věc v konkurenci obstojí či neobstojí.
Brusel= socialismus
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.8.2021 15:24 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jste postižen babišovským myšlením, kde se zneužití systému považuje za systém sám, tj. špatost.

Dotace pro malé podniky je nejlépe odčerpat na svoje luxusní sídlo.

Dotace na poklopy kanálů jsou nesmysly, protože se umisťují do nehlídaného prostoru a nejlepší je sebrat a odnést je do sběru, krádež a podvod je legální jednání a chybu dělá ten, kdo ty dekly tam dal.
Takže VaK = socialismus.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist