https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fao-naklady-na-hnojiva-mohou-zvysit-napeti-na-globalnim-trhu-s-potravinami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

FAO: Náklady na hnojiva mohou zvýšit napětí na globálním trhu s potravinami

9.6.2022 16:11 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rostoucí náklady pěstitelů, například na hnojiva, mohou zemědělce odradit od rozšiřování produkce a zhoršit potravinovou bezpečnost v chudších zemích. Ty navíc čelí rekordním cenám za dovezené zboží, informovala Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Index vstupních nákladů pro zemědělce je na rekordu a v posledním roce stoupal strměji než ceny potravin.
 

Rostoucí vstupní náklady spojené s vysokými cenami energií a narušením dodávek způsobeným ruskou invazí na Ukrajinu se letos odrazily na rekordních cenách potravin. FAO používá index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích. Index v březnu vystoupal na rekordních 159,3 bodu, zatímco v dubnu a květnu mírně klesl.

Vysoké ceny letos patrně zvýší celosvětové náklady na dovoz potravin téměř o tři procenta na rekordních 1,8 bilionu dolarů (41,5 bilionu Kč), odhaduje FAO. Organizace očekává, že mnoho rozvojových zemí v reakci na rostoucí ceny sníží objem dovážených potravin, zejména ty státy, které patří k nejméně rozvinutým.

"To jsou z hlediska potravinové bezpečnosti alarmující signály. Naznačují, že pro dovozce bude obtížné financovat rostoucí náklady," uvedla organizace.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

9.6.2022 22:08
Státy postižené hladem si musí především vyřešit redukci porodnosti.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

10.6.2022 07:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak po dlouhé době s vámi v tomto souhlasím.
Odpovědět

Vítězslav Šorab

10.6.2022 07:46
Přestaňme jít maso monogastrů (vepřové, kuřecí, krůtí atd...) a bude potravin velmi mnoho, protože jejich krmivo konkuruje lidské potravě, kdežto přežvýkavci, jako skot, ovce, kozy a další, konzumují trávu, kterou člověk nezpracuje a nevíme jak jinak zpracovat hmotu z travních porostů, jež se stále více prosazují kvůli erozi, stavu půdy atd. a v neposlední řadě je jejich maso pro člověka i prospěšnější. Přihledněme i k tomu, že život zvířat, přežvýkavců na pastvinách je i humannější, než-li v halách bez denního světla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2022 08:07 Reaguje na Vítězslav Šorab
To je velmi zajímavý názor, má to logiku. Jenže lidé milují měkkoučké maso vepřové a kuřecí, navíc je na produkci nejrychlejší a tím nejlevnější. Ale dobře propečenou kýtu z kozy jsem nikdy nejedl....
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

15.6.2022 05:08 Reaguje na Vítězslav Šorab
Maso není zdravé, v příliš velkém množství. Kdybychom to nechali na lidech, ať jí maso zvířat, která by si sami museli zabít, tak by bylo na světě vegetariánů určitě půlka planety. Supermarkety vytvořily ohromný alibistický krmný pás, kterým do sebe fedrujeme, co se dá.
Jezme méně, budeme zdravější.
Odpovědět
va

vaber

10.6.2022 08:40
někteří odborníci předpovídají, že potravinová krize přijde,
my jsme připraveni ,jako vždy a lidé to ani nepoznají ,
by nám řekl náš pan premiér,
nic se neděje bez příčiny a ti co tahají za nitky dokáží vyvolat jakoukoliv krizi
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2022 08:04 Reaguje na vaber
Kdo jsou ti, co tahají za nitky?
Konspirátoři jsou vždy tajemní jak hrad v Karpatech, hovoří v náznacích a asi ví naprosté houno.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist