https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/farmar-na-jihovychode-turecka-pousti-slepicim-mozarta-aby-snasely-vice-vajec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec

19.5.2024 00:08 | ANKARA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
 
"Hraju jim hudbu zatím asi dva týdny. Uklidňuje je to a snáší víc vajec," popsal sedmdesátiletý Azíz Teymur tureckým médiím. "Od 30 slepic jsem míval jen dvě až tři vejce denně, nyní jich sbírám 12 za den," pochvaluje si muž z provincie Batman.

Slepice začal Teymur chovat, až když šel do důchodu. Když mu ale dlouho nenesly, konzultoval to s veterináři a zkoušel různé krmné směsi i léčivé přípravky. Pak prý začal hledat řešení na internetu, kde se dočetl o farmáři, který pouštěním klasické hudby kravám zvýšil jejich dojivost.

Před několika lety turecká média psala také o farmáři z provincie Aksaray, který zkoušel klasickou hudbu u krav. "Když jsou v klidu a pohodě, dojí více," řekl tehdy Izzet Koçak, který experimentoval i s virtuální realitou. Kravám pořídil speciální brýle, jimiž jim v kravíně promítal zelené pastviny. Dělal to ale vždy jen asi 20 minut denně a stádo pouštěl i na skutečnou louku, napsala tehdy agentura DPA.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

20.5.2024 18:52
A co když je některá slepice na techno nebo folk? To má smůlu?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist