https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/farmari-v-indii-bojuji-proti-zemedelske-reforme-blokadou-silnic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Farmáři v Indii bojují proti zemědělské reformě blokádou silnic

25.9.2020 18:58 | DILLÍ (ČTK)
Především ve státech Paňdžáb a Harijána ale plánovaná reforma vyvolává obavy, zda bude státem vlastněná společnost Food Corporation of India stále nakupovat vypěstované produkty za cenu stanovenou státem, což byl systém, který dosud farmářům zaručoval alespoň minimální zisky.
Především ve státech Paňdžáb a Harijána ale plánovaná reforma vyvolává obavy, zda bude státem vlastněná společnost Food Corporation of India stále nakupovat vypěstované produkty za cenu stanovenou státem, což byl systém, který dosud farmářům zaručoval alespoň minimální zisky.
Licence | Volné dílo (public domain)
Rozzlobení indičtí farmáři druhým dnem blokovali silnice a železniční koleje na protest proti navrhované zemědělské reformě, která je podle jejich názoru vydá na milost a nemilost zemědělským konglomerátům. Informuje o tom server listu Financial Times. Nový soubor zákonů schválený v parlamentu má za cíl zbavit trh se zemědělskými komoditami omezení a ruší starou legislativu, která farmářům ukládala prodávat vypěstované plodiny licencovaným překupníkům na vládou kontrolovaném trhu. Zemědělci se však obávají, že jejich pozice se nyní ještě zhorší.
 

Ke stávkám vyzvaly podle serveru BBC téměř všechny odborové organizace sdružující farmáře v zemědělském státu Paňdžáb na severu Indie. Fotografie z místa zachycují protestující, jak leží na kolejích, stojí ve velkých skupinách na silnicích nebo pálí pneumatiky.

Premiér Naréndra Módí tvrdí, že svobodnější trh otevře zemědělcům dveře k vyšším ziskům, protože si budou moci vyjednat lepší cenu díky vyššímu počtu potenciálních zákazníků.

"Indického farmáře desítky let svazovala různá omezení a šikanovali překupníci," napsal Módí na twitteru. Nový soubor zákonů podle něj farmáře od těchto strastí osvobodí.

Především ve státech Paňdžáb a Harijána ale plánovaná reforma vyvolává obavy, zda bude státem vlastněná společnost Food Corporation of India stále nakupovat vypěstované produkty za cenu stanovenou státem, což byl systém, který dosud farmářům zaručoval alespoň minimální zisky. Demonstrující farmáři mají strach, že kvůli deregulaci se dostanou do zranitelného postavení vůči velkým společnostem a jejich možnosti pro vyjednávání se ještě zhorší.

"Proti těm novým zákonům budeme protestovat, dokud budeme naživu, protože nás zničí," říká jeden z pěstitelů pšenice a rýže z Pandžábu. "Nový systém nás zotročí ještě víc než Britové, vydá nás na milost a nemilost soukromým obchodníkům," tvrdí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

25.9.2020 23:11
Byl jsem služebně půl rok v Dháce.A myslím,že by se měli zaměřit na to jejich rozmnožování.Parchanty které přivadějí na svět neuživí,ale nic jim nebrání v tom dělat další a další.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist