https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/farmari-v-olomouckem-kraji-malo-zpracovavaji-svou-bioprodukci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Farmáři v Olomouckém kraji málo zpracovávají svou bioprodukci

13.9.2016 14:12 | ROVENSKO (ČTK)
Zemědělci v Olomouckém kraji zatím ve srovnání s ostatními regiony zpracovávají méně produkce ekologických farem, která je tak bez dalšího zhodnocení prodávána obchodníkům či potravinářským firmám. Vyplývá to ze statistik společnosti Bioinstitut, které byly zveřejněny na tiskové konferenci v Rovensku na Šumpersku.
 

V Olomouckém kraji bylo na konci loňského roku evidováno 33 výrobců biopotravin, z nichž ale jen necelá třetina pocházela z řad farmářů. V celém Česku je přitom 541 producentů biopotravin a zemědělci tvoří 40 procent z nich. Jen ale každá dvacátá tuzemská ekofarma zpracovává svoje produkty v biokvalitě přímo.

Andrea Hrabalová z Bioinstitutu upozornila, že Olomoucký kraj vykazuje pátý nejnižší podíl faremního zpracování bioprodukce. "Ve faremním zpracování tedy existuje v Olomouckém kraji významný potenciál. Farmáři by se měli zamyslet nad tím, proč produkci nezpracovávají," podotkla Hrabalová.

Hrabalová míní, že nízký podíl faremního zpracování bioprodukce v Olomouckém kraji souvisí s tím, že místní zemědělské podniky jsou v průměru větší. "Mají tedy větší objem produkce a raději si najdou zpracovatele a výrobce," podotkl.

Na farmách v Olomouckém kraji se nejčastěji zpracovává mléko, maso a ovoce z místních sadů. Podíl výrobců biopotravin na celkovém počtu producentů potravin v Olomouckém kraji činí 2,6 procenta a odpovídá průměru ČR. Nejvíce výrobců biopotravin je na Olomoucku (14) a Šumpersku (11). Na Prostějovsku je evidováno pouze pět producentů a na Přerovsku tři. Na Jesenicku biopotraviny nikdo nevyrábí.

Podle ekologického farmáře Přemysla Čecha, který hospodaří na 150 hektarech polí v okolí Rovenska, by se mu vlastní zpracování bioprodukce nevyplatilo. Farma nyní zaměstnává tři lidi a musela by další dva přijmout. "Nejsme schopni to kapacitně zvládnout. Je to cesta spíš pro menší farmy, které nemají takovou výměru a potřebují získat tržby někde jinde, například finalizací produkce," podotkl Čech.

V Olomouckém kraji na konci roku 2015 hospodařilo 247 ekofarem. "Znamená to, že každá desátá farma v kraji již hospodaří ekologicky. Jedná se o šestý nejvyšší podíl v rámci krajů," řekla Hrabalová. Ekologičtí farmáři v regionu obhospodařují pole s výměrou 37.200 hektarů, což je 13 procent celkové výměry zemědělské půdy. "Za deset let počet ekofarem vzrostl téměř trojnásobně a plocha se téměř zdvojnásobila," řekla Hrabalová.

Olomoucký kraj vykazuje třetí největší průměrnou velikost ekofarem na úrovni 151 hektarů. Vyšší je tento ukazatel pouze v Karlovarském a Ústeckém kraji. "Nachází se zde také největší podnik hospodařící ekologicky s výměrou přes 4000 hektarů," podotkla Hrabalová.

Ekologičtí farmáři v ČR obhospodařují více než půl milionu hektarů půdy, tedy 12 procent zemědělské půdy. Podíl ekologicky spravovaných ploch by se podle plánu ministerstva zemědělství měl do roku 2030 zvýšit na 18 procent. Celkem je v Česku zhruba 4100 registrovaných ekologických zemědělců.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist