https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/faz-z-ceskych-kvot-na-potraviny-by-mohl-profitovat-babis
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš, píše německý deník

25.1.2021 01:38 | FRANKFURT NAD MOHANEM (ČTK)
V roce 2019 dovezla Česká republika z Německa potraviny v hodnotě 6,9 miliard eur (zhruba 180 miliard korun) a mezi největší diskontní řetězce patří ty, které spadají pod německé firmy Lidl, Kaufland, Rewe nebo Metro.
V roce 2019 dovezla Česká republika z Německa potraviny v hodnotě 6,9 miliard eur (zhruba 180 miliard korun) a mezi největší diskontní řetězce patří ty, které spadají pod německé firmy Lidl, Kaufland, Rewe nebo Metro.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | 27707 / / Pixabay
Český premiér Andrej Babiš by mohl mít prospěch z novely, podle které by české prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely od příštího roku prodávat povinný minimální podíl stanovených potravin vyprodukovaných v tuzemsku. Píše to přední německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), který se záležitosti podrobně věnuje.
 

"Profitovat by z toho mohl premiér Andrej Babiš, majitel největšího agrárního koncernu v zemi," píše FAZ v článku s titulkem Žádné německé mléko v české kávě.

Novela, kterou tento týden schválila Poslanecká sněmovna, vyvolává v Česku podle německého listu spory. Například prezident Svaz obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza deníku řekl, že ministr zemědělství Miroslav Toman a premiér Babiš mají v agrárním byznysu své ekonomické zájmy a chtějí si zajistit dodatečné příjmy - na úkor spotřebitelů, pro něž by se zvedly ceny.

FAZ připomíná, že už na začátku prosince zveřejnil dopis velvyslanců osmi unijních států, včetně Německa a Polska, kteří varovali české poslance před porušením práva EU a svobod na společném vnitřním trhu.

FAZ píše, že na pobočky zahraničních potravinářských řetězců, proti nimž je podle listu zákon namířen, připadá více než polovina obratu obchodu s potravinami v Česku.

V roce 2019 dovezla Česká republika z Německa potraviny v hodnotě 6,9 miliard eur (zhruba 180 miliard korun) a mezi největší diskontní řetězce patří ty, které spadají pod německé firmy Lidl, Kaufland, Rewe nebo Metro.

FAZ cituje mimo jiné i šéfa Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) Bernarda Bauera, podle něhož čtyři pětiny českého exportu směřují do EU. "Nemůže být v českém zájmu, aby národní kvóty u určitých druhů výrobků omezily svobody vnitřního trhu, a už vůbec ne v zájmu spotřebitelů," řekl Bauer.

"Rozhodnutí parlamentu vyvolává pozvednutí obočí i proto, že jedním z potenciálních prospěchářů iniciativy 'buy local' by mohl být šéf vlády Andrej Babiš," píše FAZ, který připomíná také spory a vyšetřování kolem údajně nepřípustných unijních dotací pro koncern Agrofert.

Babiš podle FAZ opakovaně vystupuje proti zahraničním produktům v českých obchodech, i prostřednictvím videí na portálu YouTube. Při samotném hlasování Babiš chyběl a tvrdí, že zákon odmítá, ale poslanci hnutí ANO až na jednoho hlasovali pro novelu, všiml si FAZ.

Nová povinnost se má vztahovat například na vejce, med, květák, zelí, česnek, čerstvé a chlazené hovězí, vepřové a skopové maso. Kvóta se dál má týkat i řepkového a slunečnicového oleje, mléka, sýrů nebo tvarohu. "Já s tím samozřejmě nesouhlasím, není to reálné a je to v rozporu s evropským právem," řekl i dnes Babiš novinářům.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JB

Josef BIS

25.1.2021 08:04
Dobrý den, až budou řetězce dovážet stejně kvalitní potraviny a ne sr..ky tak nebude třeba tento zákon. A ve stejných cenových relacích jako v zahraničí. Až budou zdejší zemědělci stejně chráněni jako jiní zemědělci jinde. Naše kvalitní potraviny s násobně přísnějšími normami, zbytky pesticidů v jablkách, obilí, s méně umělých hnojiv na hekter než západní zemědělci tak potom ano. Jinak opět pirátské bláboly jak v tomto článku.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

25.1.2021 11:11 Reaguje na Josef BIS
Tak ať řeší dvojí kvalitu potravin a né nějaké stupidní kvóty.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.1.2021 18:11 Reaguje na Petr Eliáš
Ta je v tom navrhovaném zákoně taky. Kdybyste se s ním alespoň stručně seznámil, než tu začnete blábolit nesmysly.
Odpovědět

Viktor Šedivý

25.1.2021 14:31 Reaguje na Josef BIS
Tak tedy kupujte české výrobky a vyhněte se sr..kám v řetězcích. Co Vám brání, proč chcete vodit za ručičku?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2021 21:52 Reaguje na Viktor Šedivý
Co je česká potravina? Hnusný párek z Kostelce? Nebo jogurt z Olmy?
Odpovědět
VK

Václav Kain

25.1.2021 08:52
Budeme se moci rozloučit v zimě s ovocem a zeleninou.Naši pěstitelé v zimě nic neprodukují.Jinak nejsme soběstační vůbec v ničem (možná v mléce)A cpát se celý rok agroferťáckými pomyjemi se mi nechce.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.1.2021 18:14 Reaguje na Václav Kain
Je řada místního ovoce, které do toho jara vydrží, tak, jak vydrží ve starých zemích EU, odkud se k nám vozí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.1.2021 09:49
Goebbelsovy geny pracují.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

25.1.2021 11:06 Reaguje na Jan Šimůnek
Vdyt za to nemůžete, tak se neobviňujte. ;)
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

25.1.2021 09:58
Cokoliv je možné udělat ve prospěch českého zemědělství vždycky někdo sepsuje kvůli fóbii z Babiše. To už je snad psychické onemocnění. Agrofert není jediným producentem potravin v ČR ani jediným zemědělcem. Agrofert ani v evropském měřítku není žádný extrémní obr, aby kvůli němu museli blbnout politici v celé EU. Zemědělci tady byli před Babišem a budou i po něm. Tito zemědělci potřebují podporu odbytu. Z povinného podílu českých potravin ve velkých prodejnách by mohli mít prospěch právě tito jiní "neagrofertoví" zemědělci. Nevidím důvod, proč jim neustále kvůli Agrofertu házet klacky pod nohy.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

25.1.2021 11:06 Reaguje na Marcela Jezberová
Jenže malému zemědělci to moc nepomůže...
Odpovědět

Viktor Šedivý

25.1.2021 14:28 Reaguje na Marcela Jezberová
Proč si myslíte, že tenhle legislativní paskvil pomůže nějakému českému zemědělci? Řetězce chtějí partnera, který zajistí celoroční pravidelné dodávky do celé sítě, někdo s jednorázovými pár bedýnkami je naprosto nezajímá.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.1.2021 18:12 Reaguje na Viktor Šedivý
Ten zákon by je měl donutit, aby domácí producenty neignorovali, byť s tím budou mít nějakou práci a náklady.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2021 21:50 Reaguje na Jan Šimůnek
Vy jste zcela mišuge, to fakt není možný!!!!!
PROČ BY TO DĚLALI?
Koupí všechno z Agrofertu a zdraží to, nebudou mít konkurenci. to je celý.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

25.1.2021 19:46
Babiš se svými 3% obhspodařované orné půdy, z níž většinu má v nájmu a pěstuje na ní řepku, je naprosto malý hráč na českém trhu potravin vydělat na tom mohou jen ti Tomanovci a další, co obhospodařují zbývajících 97% orné půdy. Řepku prosadili kdysi němečtí zelení u EK a pak, když jim studenti z prvního ročníku střední školy chemické spočítali, že výroba 1 litru bionafty či biobenzinu vydá tolik CO2, jako přímé spálení více než 1,5 litrunafty či benzinu z ropy, tak od toho utekli. Německý deník by měl držet hubu a krok, jak to ochotně dělal za Hitlera.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2021 21:45 Reaguje na Jiří Daneš
Jak je teda možné, že Agrofert je největší příjemce zemědělských dotací, když obdělává jen 3% půdy??
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2021 21:48 Reaguje na Jiří Daneš
A nevíte náhodou, která země vyrábí nejvíce tohoto biošmejdu a která kvůli tomu vyplácí největší dotace a má i největší oseté plochy řepkou?
Napovím: nejsou to ani Němečtí Zelení ani Německo jako republika.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.1.2021 21:02
Lepší budoucnost pro naše zemědělce dekrety nevybojujete. Tahle cesta je skutečně na hlavu a odpovídá komunistickým formám vládnutí.

Podporovat malé a střední zemědělce tak, aby si jejich produkty našly stabilní místo u české veřejnosti se dá bezesporu dělat zcela jinak.
Ale to by se muselo chtít.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

26.1.2021 00:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ono to stejně přes EK neprojde, ale třaba se lidé nad tím zamyslí a začnou kupovat opravdučeské potraviny, pokud si to také nevynutí nutnost zkrácení dopravních vzdáleností u v ČR běžných tradičních zemědělských produktů, kvůli CO2 emisím. A u tropického ovoce se žádně kvoty nekonají, takže strach, že nebudou banány, manga a podobně je směšný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2021 21:44 Reaguje na Jiří Daneš
Jak chcete kupovat "české potraviny", když monopol na ně má bačalák?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist