https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fiala-do-dvou-let-vlada-podpori-celkem-200.000-fotovoltaik-na-strechach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fiala: Do dvou let vláda podpoří celkem 200 000 fotovoltaik na střechách

12.3.2023 01:20 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Do dvou let vláda podpoří celkem 200 000 fotovoltaických zařízení na střechách, dvojnásobek oproti cíli v programovém prohlášení. Na tiskové konferenci po uvedení nového ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) do funkce to řekl premiér Petr Fiala (ODS). V uplynulém roce podle něj ministerstvo schválilo podporu domácím i velkým fotovoltaickým elektrárnám ve výši 14 miliard korun.
 

Hladík považuje za klíčové mimo jiné pomoci obcím a městům s aplikací komunitní energetiky. Obecně je cestou k bezemisní energetice jádro a obnovitelné zdroje, řekl. Uvedl také, že za Fialovy vlády čeští obyvatelé díky dotačním titulům mohli ušetřit 350 000 tun uhlí, což je ekvivalent 2,2 miliardy korun.

Ministerstvo připravuje rozšíření podmínek dotačního programu na podporu energetických úspor Nová zelená úsporám. Podporu chce rozšířit o investice do bytových domů, možnost přechodu z plynových zdrojů na obnovitelné zdroje energie nebo poskytnutí státních půjček pro investice. Resort chce letos spustit další vlnu kotlíkových dotací v krajích ČR na výměnu starších kotlů zranitelných domácností.

Fiala připomněl, že úřad spustil i dotační program Spravedlivá transformace, kde je k dispozici přes 40 miliard korun na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech, tedy v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Díky programu podle premiéra mohou například školy získat peníze na kvalitnější internetové připojení či modernizaci učeben. Hladík se chystá regiony v nejbližších týdnech navštívit.

Za další úkoly resortu předseda vlády považuje ochranu podzemních a povrchových vodních zdrojů, legislativní úpravu k řešení ekologických havárií nebo přípravu zálohování nápojových obalů.

Hladík také zmínil ochranu půdy. Míní, že logistických a velkých nákupních center už je v ČR dost a neměly by se stavět na nejhodnotnějších půdách. "Ve zbývajících dvou a půl letech dokážeme rozšířit nejhodnotnější chráněná území až o 25 procent," řekl ministr. Vyhlášeny by podle něj měly být chráněné krajinné oblasti Soutok a Krušné hory a Národní park Křivoklátsko. Důraz klade i na oběhovou ekonomiku.

Prezident Petr Pavel den poté, co se ujal funkce hlavy státu, jmenoval místopředsedu KDU-ČSL Hladíka ministrem. Předchozí prezident Miloš Zeman jmenování začátkem roku odmítl, což lidovci označili za protiústavní, kompetenční žalobu ale s ohledem na končící mandát bývalé hlavy státu nepodali. Vláda nebyla kompletní od začátku listopadu, kdy ze zdravotních důvodů skončila na ministerstvu životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Resort dočasně vedl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Po tiskové konferenci na Hladíka před ministerstvem čekala desítka ekologických aktivistů, od kterých dostal obraz. Slíbil, že si rád vyslechne jejich argumenty a budou se pravidelně scházet.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

12.3.2023 05:43
Opět se ukazuje, že vláda má peněz, že neví, co s nimi. Tak je používá na křivení trhu pomocí dotací.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.3.2023 08:41 Reaguje na Richard Vacek
Ale vždyť jde o nějakých 50 miliard! Ty zalepí EU a emisní povolenky. Důležité je, že se kšefty točí a další kšefty se začnou točit při budování záloh.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

12.3.2023 08:44 Reaguje na Richard Vacek
Na tohle, na dotace na dešťovou vodu a mnoho dalších věcí, peníze jsou.
A NA DŮCHODY - NEJSOU !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.3.2023 09:29 Reaguje na smějící se bestie
Voda je na něco užitečná, kdežto důchodci jen užírají.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

12.3.2023 10:43 Reaguje na Slavomil Vinkler
Dešťovou vodu si chytám 43let/od doby, co jsme se nastěhovali do rodinného domu - odstátá na zalévání ideální.
Důchodcům užírají politici, přebujelá státní správa/ouřednictvo, nepřizpůsobivá menšina, politické neziskovky žijící ze státních peněz !
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

12.3.2023 10:51 Reaguje na smějící se bestie
A poslanecká jídelna...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2023 17:28 Reaguje na smějící se bestie
Fakt nejsou?
"Nikdo vám nedá tolik, co já vám slíbím." Andrej Babiš.
Jenom tahle asociální vláda zvedla důchody o 30%, darebáci.
Odpovědět
sv

sv

12.3.2023 20:26 Reaguje na Richard Vacek
A to se můžeš těšit na to, až se plně projeví náklady na zhovadilosti, které v předklonu v bruselu odsouhlasil bureš.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist