https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fiala-dohodu-o-turowu-s-polskem-zatim-neni-mozne-podepsat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fiala: Dohodu o Turówu s Polskem zatím není možné podepsat

27.1.2022 11:15 | PRAHA (ČTK)
Uhelný velkolom Turów v Polsku.
Uhelný velkolom Turów v Polsku.
Foto | Anna Uciechowska / Wikimedia Commons
Jednání s Polskem o těžbě v tamním hnědouhelném dole Turów nejsou ukončena a zatím není možné podepsat dohodu. Dvěma hlavními problémy zůstávají výše finančních kompenzací a délka soudního dohledu. Jednání budou pokračovat pravděpodobně i mezi premiéry obou zemí, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministerský předseda Petr Fiala (ODS).
 

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) včera kabinet informovala o průběhu jednání s Polskem. "Nejsme ve stavu, kdy bychom mohli podepsat smlouvu. Jednání budou pokračovat dál. Budeme hledat řešení pravděpodobně za účasti premiérů obou zemí," uvedl Fiala.

Praha vede kvůli dolu s Varšavou spor, rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítají a zpochybňují i dopady na české území.

Česko podle návrhu smlouvy trvá na náhradě 50 milionů eur (zhruba 1,22 miliardy korun) za škody způsobené těžbou, Polsko nabídlo 40 milionů eur (zhruba 980 milionů korun). Spor trvá také u požadavku na desetiletou délku soudního dohledu. Varšava by souhlasila jen s dvouletým dohledem.

Právě tyto dvě záležitosti zůstávají podle Fialy hlavními problémy. "To jsou věci, které jsou stále otevřeny, kde není zatím shoda mezi českou a polskou stranou," poznamenal. Další úpravy jsou podle něj spíše technického charakteru, diskutují o nich ministerstva obou zemí.

Mluvčí polského ministerstva klimatu a životního prostředí Aleksander Brzózka na twitteru poděkoval české straně za jednání a otevřenost vůči polským návrhům. "Doufáme, že budou přijaty v rámci vládnoucí koalice v České republice a pomohou ukončit spor," napsal.

Důl zásobuje uhlím elektrárnu, která je v jeho blízkosti a která je na polském trhu důležitým producentem elektrické energie. Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti jeho rozšíření, obyvatelé se bojí o zdroje pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti. Polsko plánuje v dole těžit do roku 2044.

Šest aktivistů organizace Greenpeace dnes před úřadem vlády protestovalo proti případným ústupkům vůči Varšavě. Pokud vláda schválí slabou dohodu výměnou za peníze, bude si organizace podle mluvčího Lukáše Hrábka stěžovat u Evropské komise.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

27.1.2022 13:48
Myslím, že čísla 50 a 40 mil. EUR jsou docela blízko a rozdíl je mnohem menší než nejstota, kolik by měla opatření na české straně stát.

Těžko si lze pro laika představit, co je to soudní dohled.

Myslím, že dělat v této situaci obstrukce není na místě a že se náš premiér ukáže jako dobrý vyjednávač. V další etapě by se pak mohl vrhnout na rozvoj naší jaderné energetiky. Nechť je mu v tom pánbůch nápomocen.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist