https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fiala-ma-shodu-ministru-eu-za-krok-na-ceste-k-evropskemu-reseni-cen-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fiala má shodu ministrů EU za krok na cestě k evropskému řešení cen energií

1.10.2022 01:57 | PRAHA (ČTK)
Premiér Petr Fiala (ODS) považuje výsledek jednání ministrů pro energetiku zemí Evropské unie za důležitý krok na cestě k evropskému řešení vysokých cen energií. Uvedl to na twitteru. Země EU se ve snaze zmírnit dopady krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření.
 

"Rada ministrů energetiky pod vedením českého předsednictví se právě v Bruselu shodla na povinném snížení poptávky po elektřině, zastropování zisků producentů vyrábějících z levnějších zdrojů a solidárním příspěvku výrobců z fosilních paliv," napsal Fiala. Každý stát podle něj bude mít možnost přizpůsobit toto řešení domácím podmínkám. Evropská komise má také za úkol pracovat na dalších krocích ke stabilizaci cen energií, dodal premiér.

Novinářům v Olbramovicích na Benešovsku řekl, že určité úspory na celoevropské úrovni jsou nutné a hlásí se k tomu všechny země. "Pro Českou republiku toto nebude představovat větší problém. Za prvních sedm měsíců letošního roku, pokud jde o spotřebu plynu, je o 20 procent nižší než v předcházejícím roce. Občané, firmy, veřejný sektor šetří přirozeně, jako vláda jdeme příkladem," doplnil předseda vlády.

Slovenský premiér Eduard Heger naopak páteční dohodu ohledně přerozdělování zisků v energetice kritizoval, Bratislavě podle něj nepomůže. Slovensko hlasovalo proti předloženému návrhu. Heger pohrozil zastavením vývozu již prodané elektřiny ze Slovenska, pokud země nedostane finanční podporu; jednou z nich by mohl být souhlas s využitím evropských fondů na kompenzace vysokých cen energií.

Jedna z částí krizového balíku schváleného na mimořádné energetické radě stanovuje limit 180 eur za megawatthodinu (MWh) pro příjmy elektráren využívajících levnější zdroje než plyn. Veškeré příjmy nad touto hranicí mohou státy využít pro vlastní opatření.

Jakou dobrou zprávu a posun v řešení energetické krize hodnotí rozhodnutí evropských ministrů analytik XTB Jiří Tyleček. "Na evropské úrovni je tedy v zásadních parametrech jasno a nyní budeme čekat na dopracování národního řešení krize. Vše tedy zatím není vyřešeno, ale dle očekávání jsme na dobré cestě. Čekám, že česká vláda nebude otálet a představí detaily národního řešení v blízkých dnech. Hlavně mě budou zajímat parametry daně z neočekávaných zisků," řekl.

Zásadní podle něj jsou požadované úspory energií ve špičce. "Je v síle každé domácnosti i firmy rozvrhnout vysokou spotřebu tak, aby se co nejvíce odehrávala mimo čas nejvyšší spotřeby. Malá úspora ve špičce by totiž mohla přinést zásadní zlevnění energií v průběhu celého dne," uvedl Tyleček.

Plán povinných úspor elektřiny se týká vybraných hodin s nejvyšší spotřebou, přičemž cílem je dosáhnout v těchto úsecích alespoň pětiprocentního snížení. "Špičkové hodiny" mají dohromady tvořit desetinu zimních měsíců, jejich výběr je stejně jako konkrétní úsporná opatření na rozhodnutí jednotlivých zemí unie. Cílem je minimalizovat využívání paroplynových elektráren, které vstupují do hry v časech maximální poptávky a jejichž vysoké náklady tlačí cenu elektřiny na dříve nevídané hodnoty.

Třetím pilířem přijatého souboru je nejméně 33procentní zdanění mimořádných příjmů společností dodávajících fosilní paliva. Takzvaný solidární příspěvek se bude vypočítávat ze zisků z letošního a příštího roku, přičemž za takzvaně přebytečné jsou považovány zisky nad hranicí 120 procent průměru z posledních čtyř let.

EU doufá v to, že tyto zásahy pomohou domácnostem a firmám překonat nastávající zimní měsíce, během nichž hrozí rozsáhlé problémy v důsledku omezení dodávek plynu z Ruska. Podle odhadů Evropské komise (EK) by mohlo odebírání příjmů za levnější elektřinu v kombinaci s příspěvky od sektoru fosilních paliv přinést do rozpočtů unijních zemí až 140 miliard eur (přes 3,4 bilionu Kč). Limit 180 eur za MWh a povinné úspory mají vstoupit v platnost na začátku prosince.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

1.10.2022 08:17
Evropa se snaží a vypadá to nadějně. Ta opatření vypadají málo razantní, ale asi lepší, než nic.
Co nám ale skutečně pomůže překonat krizi úplně?
Znovuzprovoznění francouzských jaderných bloků, čímž přibude v Evropě výkon asi DVANÁCTI celých Temelínů a rozjetí minimálně dvou německých terminálů na LNG. Tohle se snad stihne do konce roku, další budou nabíhat průběžně.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.10.2022 09:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Evropa se snaží ale málo. Teď hasí krizi, kterou sama pomohla vyvolat.
Pokud nedojde k systémovým úpravám plánů na dekarbonizaci, bude to doslova o ničem.
Nerozhodne ani EK, ani Putin ,ani USA atd. se zásilkami LNG.
Rozhodne jako vždy ráz zimy 2022-23 a tady zatím důvod k optimismu nevidím. Září bylo nejchladnější za posledních 20 let a prognózy na zimu se klaní ke studenému průběhu.
Zde platí to, co se uvádí - snížení průměrné teploty o 1C se projeví 6% na zvýšení spotřeby energií pro obytné plochy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2022 09:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zkuste alespoň naznačit, jak by měly vypadat ty systémově upravené plány na dekarbonizaci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2022 09:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nerozhodne ani Putin, ani EK, ani Amíci, ani ráz téhle zimy, to píšu pořád. Vy máte zcela kouzelně vše špatně.
Rozhodnou to LNG terminály a francouzské jaderky.

Pokud to ovšem celé nerozhodí páté kolony v Evropských státech, tu naši podporujete právě vy. Pak by nás ta krize mohl přímo zabít, protože to měl tak Putin velmi dobře naplánované.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.10.2022 13:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Povolal jsem toho nejpovolanějšího rozhodce. Čas.

Na konci jara 2023 se můžeme chlubit, kdo měl lepší prognózu.

Pokud tedy zatím neumrznete nebo neskonáte pod zápalem plic z prochlazení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2022 13:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
Beru. Já odhaduji už leden, kdy se to definitivně zlomí, pokud nepřiletí černá labuť.
Pokud nebudeme napadeni zrůdou a já nebudu rukovat jako dobrovolník do první linie. Stejně to mám zapár.....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2022 13:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tady je ale potíž. Vy jste žádnou prognózu nenapsal. Vy jen plujete špínu na EU a Němčoury, ale nic takového tu není.
Odpovědět
sv

s v

2.10.2022 14:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
To těm rusákům bez zimní výstroje na Ukrajině pěkně přeješ, vinklere.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2022 16:25 Reaguje na s v
V zimě se už budou pěkně hřát v pekle.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist