https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fiala-navstivil-kenske-muzeum-kde-je-vystaven-posledni-nosorozec-severni-bily
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fiala navštívil keňské muzeum, kde je vystaven poslední nosorožec severní bílý

6.11.2023 18:31 | NAIROBI (ČTK)
Súdán, poslední nosorožec severní bílý, strávil většinu svého života v Česku a později tu byl po úhynu v Keni v roce 2018 také vypreparován.
Súdán, poslední nosorožec severní bílý, strávil většinu svého života v Česku a později tu byl po úhynu v Keni v roce 2018 také vypreparován.
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
Český premiér Petr Fiala dnes odpoledne navštívil Národní muzeum v Nairobi, kde je vystaven Súdán - poslední nosorožec severní bílý. Súdán strávil většinu svého života v Česku a později byl v ČR po úhynu v Keni v roce 2018 také vypreparován. Poslední dvě žijící samice tohoto druhu se nacházejí v keňské rezervaci. O záchranu nosorožce severního se Keňa pokouší ve spolupráci se zoo Dvůr Králové.
 

Premiér si v muzeu prohlédl nosorožce i další vypreparovaná zvířata, která se vyskytují v Keni. Součástí expozice jsou mimo jiné sloni, hroši, žirafy, zebry nebo rozsáhlá sbírka vypreparovaného ptactva. Kromě toho je v muzeu také k vidění expozice věnovaná Joy Adamsonové, rodačce z Opavy a ochránkyni zvířat, která se proslavila knihami o lvici Else.

Právě česko-keňskou spolupráci na záchraně nosorožce severního předseda české vlády na odpoledním briefingu označil za nejviditelnější rozměr kooperace v ochraně životního prostředí. O spolupráci a možnostech jejího prohloubení také krátce hovořil v projevu při návštěvě muzea.

Nosorožec severní bílý je považován za nejvzácnějšího velkého savce na světě. V letech 1975 až 2009 byl Súdán k vidění v zoo Dvůr Králové. Pak se vrátil do Afriky kvůli rozmnožení, což se ale nezdařilo. Nyní zůstaly již jen dvě samice, Súdánova dcera Najin a vnučka Fatu. Obě žijí v rezervaci zhruba čtyři hodiny jízdy od Nairobi.

Zoologický ředitel zoo Dvůr Králové Jaroslav Hyjánek uvedl, že záchrana nosorožců severních nejprve spočívala ve snaze přimět k rozmnožení zbývající dvě samice, ale ukázalo se, že ze zdravotních důvodů nemohou zabřeznout. Proto se přistoupilo k odběru vajíček pomocí přístrojů patentovaných pro tento účel. Nyní 29 zmrazených embryí nosorožce bílého čeká na náhradní matky. Transfer embrya se testuje na jižních nosorožcích, aby se zjistilo, jak reaguje imunitní systém. Zatím však k tomu nejsou používána vzácná embrya severních nosorožců.

Podle keňského zoologa Bernarda Riskyho Agwandy by se mládě nosorožce severního mohlo narodit zhruba za pět až sedm let. Zoolog v této souvislosti vyzdvihl expertizu českých vědců a uvedl, že v tuto chvíli je podle něj šance na záchranu nosorožce asi 70procentní.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

6.11.2023 18:40
Co nám potom,že nějaký fiala se podíval na nosorožce
Odpovědět
sv

sv

10.11.2023 09:22 Reaguje na karel krasensky

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
sv

sv

17.11.2023 12:38 Reaguje na karel krasensky
Takže znova a pro lopaty. Když ti nejde pod nos, že je tady konečně politik který dělá skutečnou obchodní diplomacii a nikoli jen žvanilové a nemakačenkové jako bureš, čučkař, obecně komsocani, tak to nečti.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

6.11.2023 19:11
Jako kůl v plotě. Poslední, bez budoucnosti.
Odpovědět
kk

karel krasensky

6.11.2023 21:29
Tak fijalu odpalkovala Nigerie no tak by mohl místo toho zaletět do Kolumbie podívat se na hrochy.Však mu to zaplatíme.
Odpovědět
sv

sv

10.11.2023 09:23 Reaguje na karel krasensky
Vidím, že mezi fandy hamásníků krom nigerijců patří i krásenský.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

6.11.2023 21:49
Vidim ze ostatni uz davno zfornulovali to, co jsem chtel take napsat
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

6.11.2023 21:55
Nosorozec bily fialovy...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.11.2023 07:36
Neměl by premiér místo courání po Africe sedět doma a řešit problémy místních lidí? A jeho poslední exces, kdy zajel do Bavorka na nákup, aby zjistil to, co ví Češi už dvacet let, to je doslova výsměch.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.11.2023 12:30 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
On pomohl, poradil, kde nakoupit.Vždyť se mu povedla výborná reklama pro německé obchody, však nejen polské obchody mají právo na zákazníky. Safari dostal za odměnu a mozná konečně pojede do "Barmy".
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.11.2023 12:40 Reaguje na Jarka O.
Pak nechápu, proč se v Sudánu rozhodli, že se obejdou bez jeho pomoci.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.11.2023 15:51 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jsem na tom jako vy. Súdán(?), Barma ho nechtějí:/ Okomentoval to J. Paroubek. Tak objede vesnice s foty nosorožce a nabídkou kvalitního nákupu, ty mu přednášku asi nezruší.
Odpovědět
sv

sv

17.11.2023 12:39 Reaguje na Jarka O.
Helemse, jarda je taky fanda hamásníků.
Odpovědět
sv

sv

10.11.2023 09:24 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Obávám se, že problémy, které po sobě nechal bureš, vyžadují řešení na dlouhé roky.
Odpovědět
kk

karel krasensky

7.11.2023 18:08
Věřím že,až se pán prémier Petr Nutella-Fiala vratí z Afriky,že s naučnou poutávou přednaškou objede vesnické sokolovny a hospody kde zaostalým vesničanum povypraví a ukaže nějaké fota vycpaného nosorožce.
Odpovědět
sv

sv

10.11.2023 09:26 Reaguje na karel krasensky
Tak, tak, lepší by bylo kdyby jel do Francie a ukázal zámeček, na který si z kapes českých daňových poplatníků a spotřebitelů, nakrad agent a bývalý premiér neblahé paměti bureš.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist