https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fiala-postup-ohledne-hladika-ovlivni-stanovisko-kdu-csl-ale-i-zemanuv-mandat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fiala: Postup ohledně Hladíka ovlivní stanovisko KDU-ČSL, ale i Zemanův mandát Aktualizováno

6.1.2023 01:06 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Další postup ohledně jmenování Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí oznámí premiér Petr Fiala (ODS) po pátečním zasedání vedení lidovců. Fiala ve čtvrtek řekl, že řešení by mohlo zohlednit mimo jiné končící mandát prezidenta Miloše Zemana, který ve středu Hladíkovo jmenování odmítl. Později Fiala v rozhovoru pro televizi CNN Prima News vyjádřil přesvědčení, že prezident republiky má jmenovat kandidáta na ministra, jehož mu navrhne premiér.
 
Fiala věří, že příští hlava státu bude respektovat ústavu i jejího ducha. A tedy že na rozdíl od Zemana bude vycházet z principu, že odpovědnost za členy vlády má premiér a že vláda, nikoliv prezident, se zodpovídá Poslanecké sněmovně, potažmo veřejnosti.

Kompetenční žalobu na Zemana k Ústavnímu soudu nevyloučil, zdůraznil ale, že se vždy snaží najít jiné řešení než soudní cestu. "Prezident by měl v zájmu naší země a v zájmu kvalitní politické kultury respektovat návrh, který předkládá předseda vlády," soudí Fiala. "Věřím, že příští prezident to dělat bude a tyto problémy ustanou," dodal. Zemanův nástupce se úřadu ujme za dva měsíce.

Hladík po středečním jednání se Zemanem řekl, že prezident ho není v tuto chvíli připraven jmenovat. Měl přitom dojem, že výhrady, které prezident vznesl, mu vysvětlil. Podle vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky, který nyní ministerstvo životního prostředí řídí, se výhrady týkaly například Hladíkovy odbornosti nebo kauzy přidělování městských bytů v Brně. Kvůli ní policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila.

O situaci ve středu jednalo předsednictvo KDU-ČSL, na pátek Jurečka svolal celostátní výbor, který probere další postup. "Zítra (v pátek) bude jednat celostátní vedení KDU-ČSL a přijde s nějakým návrhem. Jsou tu nějaké možnosti, jak postupovat dál. Poté, co se poradí vedení lidovců, tak oznámíme další postup," uvedl Fiala. Je podle něj důležité, aby kolem důležitého ministerstva bylo brzy jasno.

Jurečka ve středu naznačil, že by lidovci mohli vyčkat na postoj příštího prezidenta, který vzejde z lednových voleb. Podobnou věc zmínil i Fiala. "Musíme zohledňovat některé skutečnosti, které tu jsou, třeba končící funkční období prezidenta Zemana a některé další faktory. Myslím, že po pátku bude jasněji," řekl premiér. Zdůraznil, že při podobných situacích při odmítání kandidátů na ministra, které nastaly za éry Zemana i jeho předchůdců, byl klíčový postoj premiéra.

Připomněl, že Zeman při skládání Fialovy vlády chtěl vetovat Jana Lipavského (Piráti) navrženého na ministra zahraničí, i přes výhrady ho ale nakonec jmenoval. "Na rozdíl od svých předchůdců jsem neustoupil, nepředkládal jsem žádné alternativy, já jsem prostě Jana Lipavského prosadil," řekl Fiala na CNN Prima News.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.1.2023 06:48
Zemana už nikdo nepotřebuje, Hladík může jako pověřený první náměstek vést MŽP a nový prezident ho za 8 týdnů může jmenovat ministrem.
Odpovědět
ZK

Zan K.

12.1.2023 15:36 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nového prezidenta s rozhodností (ať takou či onakou) už tam mít nebudete. Alespoň žádný z kandidátů ji nemá....
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.1.2023 23:43
Podle mne spravné rozhodnutí. Ta kauza se musí vysvětlit, nejde mít korupčníky ministry, ať se najde jiný kandidát.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist