https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/filipiny-vraceji-do-kanady-desitky-kontejneru-s-odpadem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Filipíny vracejí do Kanady desítky kontejnerů s odpadem Video

3.6.2019 00:22 (ČTK)
Filipíny vracejí do Kanady desítky nákladních kontejnerů s odpadem, kvůli kterému obě země několik let vedly diplomatický spor. / Ilustrační foto
Filipíny vracejí do Kanady desítky nákladních kontejnerů s odpadem, kvůli kterému obě země několik let vedly diplomatický spor. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Filipíny vracejí do Kanady desítky nákladních kontejnerů s odpadem, kvůli kterému obě země několik let vedly diplomatický spor. Agentura Reuters napsala, že 69 kontejnerů naplněných odpadem bylo v noci na pátek naloženo v přístavu Subic severozápadně od Manily na loď, která se v pátek vydala na měsíc trvající plavbu do kanadského Vancouveru.
 

Soud na Filipínách v roce 2016 označil dovoz 2400 tun odpadu z Kanady za ilegální. Byl špatně označen jako plast určený k recyklaci.

Kanada tvrdí, že v případě vývozu tohoto odpadu šlo o soukromou obchodní transakci, která se uskutečnila bez svolení vlády. "Kanadská vláda podniká všechny kroky k tomu, aby zajistila bezpečnou a k životnímu prostředí ohleduplnou dopravu a likvidaci tohoto odpadu v Kanadě," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí tohoto severoamerického státu.

Filipíny obvinily Kanadu, že celou věc zdržuje, a filipínský Rodrigo Duterte, známý svojí výbušnou povahou a slovními výpady proti západním zemím, vyhrožoval, že Kanadě vypoví válku, vysype odpadky před její ambasádou v Manile nebo osobně popluje se sporným odpadem a vyhodí ho v kanadských vodách.

Mluvčí Duterteho uvedl, že doufá, že vztahy obou zemí se nyní vrátí k normálu. Ministr zahraničí Teodoro Locsin prohlásil, že diplomaté, kterým přikázal se na protest z Kanady stáhnout, se tam nyní vrátí. Na svém twitterovém účtu šéf filipínské diplomacie zveřejnil fotku kontejnerové lodě plující s odpadem do Kanady a připojil k ní pozdrav: "Baaaaaaaa bye".

V přístavu Subic se sešli ekologičtí aktivisté s transparenty s nápisy jako "Už nikdy" nebo "Nejsme pro svět skládkou". Někteří přinesli krabice připomínající nákladní kontejnery s nápisy "Spánembohem" a "Kanado, vezmi si svůj odpad zpět".

Filipíny jsou další zemí jihovýchodní Asie, která tvrdí, že ji vyspělé státy využívají jako smetiště. Malajsie, do které po Číně míří největší množství vyhozeného plastu, nedávno uvedla, že bude vracet nerecyklovatelný odpad do zemí jeho původu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

3.6.2019 08:25
Všechny země by neměly brát odpad z jiných zemí.Co jste si vyprodukovali,to si sežerte a ne že bude zasviňovat jiné země.Ono úplně stačí,že konzumovat mořské ryby bude pomalu životu nebezpečné.Nechtěl bych vidět dna moří a oceánů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist