https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/firma-suez-unik-plynu-jenz-usmrtil-tri-muze-nezavinila-technicka-zavada
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Firma SUEZ: Únik plynů, jenž usmrtil tři muže, nezavinila technická závada

2.8.2021 15:03 | PLZEŇ (ČTK)
Neštěstí se stalo 18. června dopoledne, na místě zemřeli dva lidé, třetí o den později.
Neštěstí se stalo 18. června dopoledne, na místě zemřeli dva lidé, třetí o den později.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Červnový únik jedovatých plynů v areálu odpadové společnosti SUEZ CZ v Plzni-Skvrňanech, po němž zemřeli tři zaměstnanci, nezpůsobila technická závada ani chyba řídícího softwaru, uvedla firma. Přestože policejní vyšetřování události na lince na zpracování kapalných průmyslových odpadů pokračuje, společnost považuje za důležité informovat o dosavadních poznatcích z interního vyšetřování, dodala mluvčí Kateřina Kodadová.
 

Podle informací ČTK hasiči předali veškerá zjištění krajské policii, která věc prověřuje pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. "Veškeré okolnosti případu jsou předmětem dalšího šetření a čekáme na výsledky znaleckých posudků a odborných vyjádření," řekla ČTK krajská policejní mluvčí Ivana Jelínková. Firma podle Kodadové od počátku poskytuje součinnost při vyšetřování, průběh ani detaily nemůže komentovat. Automatizovaná linka, odkud toxické látky unikly, je stále odstavena.

"Bezprostředně po havárii jsme pozůstalým poskytli psychologickou pomoc a schválili mimořádný finanční dar. Jednáme o výplatě jednorázové finanční náhrady pro pozůstalé. Naším cílem je, aby částka byla vyplacena co nejrychleji. Proto jsme pozůstalým nabídli, že ji vyplatíme bez ohledu na výsledky oficiálního vyšetřování," uvedl generální ředitel SUEZ CZ Zdeněk Horsák. Podle mluvčí budou vyplacené náhrady v řádu statisíců korun.

Hala, v níž k havárii došlo, byla podle Kodadové po ukončení zásahu v sobotu 19. června vyčištěna, bezpečnostní technologie a ventilace prošly revizí. "Kontrola linky na zpracování kapalného odpadu potvrdila, že je po technické i bezpečnostní stránce v pořádku," řekla.

Podle ředitele pro řízení rizik SUEZ CZ Petra Knězů byla motivací pro interní vyšetřování snaha zjistit, co se přesně stalo, a přijmout opatření, aby se tragédie neopakovala. Firma chce oddělit dvě podle ní nesouvisející události, a to samotnou havárii a zvýšený zápach v týdnu před havárií. "Zápach pocházel z nezvykle silně odorizovaného odpadu, který obsahoval nadměrné množství merkaptanů - neškodných, leč velmi silně zapáchajících plynů, které se využívají k indikaci látek, jež by jinak nebyly cítit. S merkaptany přišel do styku snad každý, kdo má doma plynovou troubu, sporák nebo plynový kotel," řekla mluvčí. Dva dny před nehodou byl podle ní navržen a schválen postup eliminace zápachu. Ten neměl nic společného s nehodou, která se stala 18. června v jiné části areálu a byla časově úzce a jasně ohraničenou událostí, dodala.

Neštěstí se stalo 18. června dopoledne, na místě zemřeli dva lidé, třetí o den později. Z areálu unikly toxické látky na bázi síry ve vysokých koncentracích. Únik zasáhl sedm lidí, do nemocnice byli převezeni čtyři. Událost si vynutila dočasnou uzavírku Vejprnické ulice. Hasiči na místě ukončili zásah o den později.


reklama

 
Václav Prokš
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist