https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/firma-z-nelahozevsi-spousti-system-pro-recyklaci-zemedelskych-plastu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Firma z Nelahozevsi spouští systém pro recyklaci zemědělských plastů

10.6.2020 09:00 | NELAHOZEVES (ČTK)
Zemědělské plasty - fólie, bývají pro běžnou recyklaci příliš znečištěné, často končí na skládkách nebo ve spalovnách.
Zemědělské plasty - fólie, bývají pro běžnou recyklaci příliš znečištěné, často končí na skládkách nebo ve spalovnách.
Foto | Remy Frank / Flickr.com
Nelahozevská firma ETW spouští systém pro recyklaci zemědělských plastů. Z materiálu nechá vyrobit hlavně nákupní tašky nebo pytle na odpadky. Rozvoj společnosti zaměřený na udržitelné životní prostředí podpoří investice přes deset milionů korun od poradenské a finanční společnosti SFG Holding, které nyní patří v ETW majoritní podíl.
 

Zemědělské plasty - fólie, bývají pro běžnou recyklaci příliš znečištěné, často končí na skládkách nebo ve spalovnách. "Díky nové filtrační technologii, která umí znečištěné fólie až šestkrát vyčistit, budeme schopni recyklovat maximum fólií, s minimem odpadu a s nejvyšší možnou kvalitou výsledného regranulátu," uvedl ředitel ETW Tomáš Louda.

Společnost tak bude moci vyrobit až 6000 tun regranulátu ročně. Je to zhruba pětina celkového objemu tohoto odpadu v ČR. Regranulát pak lze použít k výrobě nákupních tašek, odpadkových pytlů, fólií pro stavebnictví nebo k výrobě závlahového potrubí. Společnost jej bude prodávat výrobním závodům.

ETW také pracuje na vybudování systému zpětného odběru, kdy od firem na trhu odebere znečištěné fólie, ty zpracuje a firmám vrátí odpadkové pytle ze stoprocentního recyklátu.

"Urychlit recyklaci můžeme všichni tím, že budeme vyžadovat od obchodníků stoprocentně recyklované igelitové tašky, které jsou výrazně šetrnější než třeba tašky papírové, dají se používat opakovaně a lze je recyklovat skrze systém žlutých kontejnerů. Toto pochopili už třeba v Německu nebo Polsku, u nás jsme v recyklaci výrazně pozadu," uvedl Louda.

Roční obrat společnosti dosud činil kolem sedmi milionů korun, podle výhledu by ETW chtěla v příštích letech obrat zdesetinásobit. Bratři Loudové, Tomáš a Petr, se před založením společnosti ETW profesionálně věnovali americkému fotbalu, mimo jiné reprezentovali ČR na mistrovství Evropy v Itálii. Tomáš Louda byl prvním českým hráčem, který byl zvolen v roce 2012 do širší soupisky světového výběru na Floridě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist