https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/firmy-zvireci-krmiva-kopiruji-trendy-v-lidske-strave-zdrazovat-by-letos-nemela
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zvířecí krmiva kopírují trendy v lidské stravě. Jsou mezi nimi pamlsky s hmyzím proteinem i sušené mrazem

7.4.2024 00:13 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zvířecí krmiva kopírují trendy v lidské stravě. Chovatelé více hledí na kvalitu krmiv, stále častěji se zajímají také o složení. Vyplývá to z údajů výrobců a prodejců krmiv, které ČTK oslovila na veletrhu chovatelských potřeb pro domácí zvířata For Pets.
 

"Aktuální trend je humanizace zvířat, lidé začínají jíst zdravěji, přemýšlí nad stravou a to samé chtějí i po zvířatech. Chtějí, aby krmiva byla zdravá, kvalitně zpracována, jde jim také o přidanou hodnotu," řekl ČTK manažer výrobce krmiv Vafo Martin Rytíř.

Trend potvrzuje i zakladatel českého výrobce krmiv Yoggies Jiří Švihálek. "Zhruba 40 procent zákazníků na trhu se rozhoduje, že bude nakupovat kvalitnější krmiva," uvedl. Vyplývá to z interního výzkumu, který si firma nechala vyhotovit před dvěma lety. Zájem o kvalitní krmiva podle Švihálka přitom stále roste.

Ukázkou toho, jak se novinky v lidské stravě promítají do krmiv, jsou podle Rytíře například pamlsky sušené mrazem, nebo krmiva, do kterých se přidává hmyzí protein.

Ředitelka Nadace na ochranu zvířat Eva Marlene Hodek si trend vysvětluje tím, že Česko je jednou z chovatelských velmocí. Z údajů nadace vyplývá, že Češi chovají asi 2,5 milionu psů a řadí se tak v počtu psů na počet obyvatel na třetí až čtvrté místo v Evropě. Pejskařů podle ní navíc přibývá a promítá se to i do tržeb výrobců krmiv.

"V roce 2023 jsme měli o 23 procent větší obrat než v roce 2022, letos je zatím o 20 procent vyšší," řekl výrobce a distributor zvířecích krmiv Martin Pučálka. Oslovení prodejci také uvedli, že průměrně utratí lidé za jednorázový nákup zvířecí stravy okolo 1500 korun.

Výrobcům v posledních dvou letech výrazně vzrostly výrobní náklady krmiv, podle Švihálka to bylo o 15 až 20 procent, a to kvůli zdražení energií a vyšším cenám zemědělských surovin. Letos zaznamenávají stabilizaci cen.

"Zdražovali jsme poměrně dynamicky v posledních dvou letech, teď už se to trochu stabilizovalo. U některých surovin ceny trochu klesly a nemáme signály, že by se ceny měly v blízké budoucnosti upravovat," řekl Pučálka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

7.4.2024 21:10
Jojo, včetně veganských granulí, všiml jsem si :D

Možnost pořízení si zvířat (a dětí) by mělo podléhat testům; psychotestu v první řadě, a v řadě druhé pak prokázat základní znalosti :)
Mnoho velmi... zajímavých jedinců si pořídí oboje, zvíře i dítě, ani jedno nezvládají, a jak to končí, to cca víme :)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist