https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/floridska-firma-propaguje-usen-z-invazivnich-ryb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Floridská firma propaguje useň z invazivních ryb

25.6.2022 01:50 (ČTK)
Aarav Chavda se už celé roky potápí u pobřeží Floridy. A při každém ponoru ho čím dál tím víc deprimovala stále se zvětšující prázdnota v místech, ze kterých zmizely barevné rybky a korálové útesy, napsal zpravodajský server The Guardian.
 

Významnou příčinou tohoto mizení je perutýn, invazní rybí druh, který v posledních desetiletích zažívá rozmach ve vodách Atlantiku od Floridy po Karibik, stejně jako na mnoha dalších místech zeměkoule od Brazílie a Mexika až po Středozemní moře.

Perutýni nemají mimo své původní oblasti výskytu - v Indickém a Tichém oceánu a Rudém moři - žádné přirozené predátory a jsou všežraví. Podle odhadů, jakmile se dostanou do systému korálových útesů, během pěti týdnů sežerou 79 procent mladých mořských živočichů.

"Když se nyní potápíte, můžete vidět, jaký dopad má na korálové útesy přítomnost perutýnů. Jsou méně živé, je tu menší ruch a pestrost," řekl Chavda. "Víme, že na některé problémy škodící útesům existuje řešení - například opalovací krémy šetrné ke korálům, které pomáhají útesy chránit. Ale s perutýny zatím nedokázal nikdo nic udělat," dodal.

Proto se Chavda a tým ekologicky uvědomělých kolegů, nadšenců do potápění, rozhodli jednat a založili společnost Inversa, která z perutýnů vyrábí nový produkt: rybí useň.

Společnost sídlící na Floridě nejprve rybí kůže zpracuje tak, že je vyčiní s pomocí sušicích prostředků a obarví je. A pak je prodává partnerským společnostem, které z nich vyrábějí špičkové výrobky včetně peněženek, opasků a kabelek.

Rybí kůže je tenká, ale protože struktura vláken probíhá křížem, je pevnější než mnoho jiných druhů usně. Chavda uvádí, že každá kůže může zachránit až 70 000 ryb z původních druhů obývajících útesy.

Rybí kůže jsou také udržitelnější než tradiční zvířecí usně, protože zvířata, z nichž pocházejí, obvykle spásají obrovské množství pastvin, degradují půdu a produkují vysoké emise uhlíku.

Společnost Inversa perutýny sama neloví. Namísto toho sází na vzdělávání a podporu převážně chudých rybářů v často odlehlých místech, od kterých nalovené perutýny odkupuje. Vytváří tak trh pro perutýny v místech, kde je tato ryba jinak bezcenná a rybáři nemají důvod ji lovit.

Pak vzniká bludný kruh, protože perutýni ničí korálové útesy, které rybářům zajišťují živobytí, ale rybáři s tím nemohou nic dělat, protože když budou ztrácet čas lovem perutýnů, nenaloví langusty nebo kanice, které mohou se ziskem prodat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

25.6.2022 04:45
Bludný kruh ?
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

25.6.2022 14:38
Průměrná plocha té získané usně je 20x25 cm, takže je to jen na ty kabelky a spodní prádlo pro homosexuály.
Odpovědět
JO

Jan Omasta

25.6.2022 15:26 Reaguje na Kamil Krabice
Peněženka z tenké kůže by také nemusela být špatná.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.6.2022 22:18 Reaguje na Kamil Krabice
Dá se to sešívat k sobě, takže klidně se z toho dá poskládat třeba bunda.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

25.6.2022 20:49
Pokud se to vyplatí všem v tom řetězci, tak to vypadá jako dobrý nápad. Invazivní živočichové nikdy nejsou dostatečně intenzívně loveni, jinak by nebyli invazivní a biotopu by neškodili.
Snad se využivá i zbytek těch perutýnů. Jejich ostny jsou tuším jedovaté, ale snad se taky dají na nějaký produkt použít a jejich maso se snad dá používat jako krmivo. Pokud ne jako krmivo prasatům, tak ideálně se snad mohou použít na výrobu vysoce účinného rybího krmiva pro akvakultury. O taková krmiva z jinak nevyužitelných mořských plodů je velký zájem, protože kvalitní nízkoodpadové krmivo dokáže z jednoho kilogramu udělat na chovaných rybách až takových 120 % přírůstku hmotnosti kvalitního rybího masa s dobrým obsahem omega kyselin. Současně chované ryby produkují málo odpadních látek, takže není třeba tak moc rostlin na vyčištění vody.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.6.2022 22:20 Reaguje na Radim Polášek
Maso se dá jíst. Ostatně, jejich příbuzné, což jsou ropušnice, se normálně konzumují.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.6.2022 06:36 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tak o to je to lepší.
Teď ještě jestli se ti perutýni snadno loví a lidi dokážou vylovit většinu jejich populace. Pokud ano, je tento druh jako invazivní vyřešen.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist