https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fotopast-potvrdila-pritomnost-vlku-v-luzickych-horach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fotopast potvrdila přítomnost vlků v Lužických horách

6.7.2018 01:03 | NOVÝ BOR (ČTK)
V Lužických horách se pohybují minimálně dva vlci (na snímku). Přítomnost těchto šelem potvrdily fotografie a videa z fotopasti Hnutí DUHA z centrální části hor.
V Lužických horách se pohybují minimálně dva vlci (na snímku). Přítomnost těchto šelem potvrdily fotografie a videa z fotopasti Hnutí DUHA z centrální části hor.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Národní park České Švýcarsko
V Lužických horách se pohybují minimálně dva vlci. Přítomnost těchto šelem potvrdily fotografie a videa z fotopasti Hnutí DUHA z centrální části hor. Ve středu o tom informoval Jan Piňos z Hnutí Duha.
 

O možném výskytu vlků v této chráněné krajinné oblasti se spekulovalo už delší dobu, letos v lednu například dobrovolník Vlčích hlídek objevil ve sněhu stopy a ležení vlků. I snímky z fotopasti jsou staré několik měsíců. "Fotopast umístili dobrovolníci Vlčích hlídek na konci zimy a ponechali ji několik měsíců bez kontroly pro případ, že se vlci v lokalitě usadí a vyvedou mladé," uvedl Piňos. K fotopasti zamířili proto dobrovolníci až nyní. Jsou na nich dvě šelmy. "Zda šlo o pár, který vyvedl mladé, ukážou další pravidelné kontroly fotopastí," dodal Piňos.

Vlci v Lužických horách.
Vlci v Lužických horách.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Hnutí Duha

Výskyt vlků byl na severu Čech potvrzen také v okolí Doks, ve Šluknovském výběžku, Národním parku České Švýcarsko, v Jizerských a Krušných horách. Přínosem vlka v krajině je podle ochránců přírody regulace přemnožených zvířat, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. "Fakt, že se v Lužických horách usadil minimálně pár vlků, je pro naše lesy dobrou zprávou. Vlci pomáhají do krajiny vracet přírodní rovnováhu. Zároveň je nutné zabezpečit hospodářská zvířata, především ovce, kozy a novorozená telata proti útokům vlků," uvedl expert na velké šelmy Miroslav Kutal.

Jen Liberecký kraj na náhradách za škody způsobené vlky vyplatil za poslední čtyři roky 156.000 korun. V rámci přeshraničního evropského projektu, jehož cílem je zmírnění rizik konfliktů, byl vytvořen web navratvlku.cz, kde majitelé stád hospodářských zvířat najdou rady, jak chov před vlky chránit. Tyto šelmy dokážou v krátkém čase překonat stovky kilometrů. Největší divoká populace se nachází v německé Lužici, kde se dokázali přizpůsobit a přežívají i v poměrně hustě osídlené krajině.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mr

7.7.2018 09:13
Cit.: "Jen Liberecký kraj na náhradách za škody způsobené vlky vyplatil za poslední čtyři roky 156.000 korun." Dobře. A nyní na rovinu, jak k těm "škodám" skutečně došlo. Byla ta stáda fakt hlídaná? Nebyla náhodou ponechána svému osudu přes noc někde na pastvě? A taky by bylo dobré napsat, jaké škody za stejné období způsobila spárkatá, vysoká a černá. To totiž s výskytem vlků nepřímo úměrně souvisí.
Odpovědět
DA

DAG

7.7.2018 13:19 Reaguje na
Nepsal jste pod jiným článkem, že je špatné, když poplatník má cálovat škody?;).
Myslím, že lidem, kteří se o ty ovce starají by Váš názor a to, že z nich děláte lenochy, které se o své stáda nestarají, moc nelíbilo. Navíc "škody" na porostech hradí myslivci.
Odpovědět
mr

8.7.2018 00:09 Reaguje na DAG
Až těm myslivcům dá někdo někdy ty škody k úhradě ve skutečné výši, bude po myslivosti.
Odpovědět
DA

DAG

9.7.2018 17:47 Reaguje na
A lidé u nás si nechají dobrovolně ničit majetek a nic nechtějí. To jsem se asi ocitl v jiné zemi.
Jinak je to takové divné. Hnutí duha udělá slanisko a k tomu dá fotopast? To je jako stůl s jídlem pro vlky? Když příroda, tak příroda. Ať si tu vysokou pěkně honí. Jo já zapomněl, proč by ji honili, když lidé pěstují zvířata :)
Odpovědět
mr

9.7.2018 21:21 Reaguje na DAG
Skuteční majitelé výši škod v drtivé většině neznají. O jejich lesy se jim starají většinou "hospodáři". Ti určují výše škod a ti si tam taky chovají několikanásobně vyšší stavy spárzvěře než jsou NS. Výsledek je logický a známý. Zvířata se chovají, pěstujete třeba mrkvičku. Majitelé si mají zvířata dostatečně zabezpečit, aby neováděla pozornost vlků, jež mají držet zvěř neustále v pohybu, aby nepáchala takové škody. Ti ovčáci tak vlastně nepřímo poškozují les a měli by škody zvěří částečně sanovat pak taky.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist