https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fotopasti-hnuti-duha-v-luzickych-horach-zachytily-4-vlky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fotopasti hnutí Duha v Lužických horách zachytily 4 vlky Video

7.2.2020 00:31 | LIBEREC (ČTK)
V Lužických horách se v současné době pohybují přinejmenším čtyři vlci. Zachytily je tam fotopasti ekologické organizace Hnutí Duha.
V Lužických horách se v současné době pohybují přinejmenším čtyři vlci. Zachytily je tam fotopasti ekologické organizace Hnutí Duha.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Lužických horách se v současné době pohybují přinejmenším čtyři vlci. Zachytily je tam fotopasti ekologické organizace Hnutí Duha, podle které se vlkům v oblasti zalíbilo. Na přelomu roku 2018 a 2019 dobrovolníci zapojení do monitoringu velkých šelem v tamních horách zaznamenali tři vlky. Jednoho z nich, konkrétně dospělou vlčici, pak ale loni v únoru srazilo auto nedaleko České Kamenice. Hnutí Duha to včera sdělilo v tiskové zprávě.
 
Fotopast zachychující vlky v Lužických horách.
Fotopast zachychující vlky v Lužických horách.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Pitva u sražené vlčice podle hnutí prokázala, že se samice s největší pravděpodobností v předchozím roce rozmnožovala. "Během léta 2019 se nepodařilo získat důvěryhodné informace o dalším možném rozmnožování vlků v Lužických horách. O to větší překvapení přinesla letošní zima, kdy se na záznamech z fotopasti podařilo zachytit za sebou čtyři různé vlky," uvedli ekologové. Pitva také u vlčice potvrdila onemocnění prašivinou.

Vlci žijí v rodinných smečkách o velikosti pět až deset kusů. Roční až dvouletá mláďata pak smečku opouštějí a hledají si nová teritoria. Do Čech vlci migrují ze sousedního Německa.

Vlk v Národním parku České Švýcarsko.
Vlk v Národním parku České Švýcarsko.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Novodobý výskyt vlků je v Česku registrován například také v Českém Švýcarsku, kam se před zhruba osmi lety vlci vrátili asi po 250 letech. Od té doby se ale řešilo i několik případů, kdy vlci napadli hospodářská zvířata a napáchali škody především v Labských pískovcích. Kolik vlků v Českém Švýcarsku žije, nelze podle ochránců přírody s jistotou říct, protože jejich teritorium je širší a pohybují se mezi Českým Švýcarskem, Labskými pískovci, Lužický a Krušnými horami.

Hnutí Duha chce nyní prověřit výskyt vlků také v Českém ráji a okolí, a to v souvislosti s nedávno sraženou psovitou šelmu, pravděpodobně vlkem, u Turnova. Uhynulé zvíře lidé našli v lednu nedaleko čtyřproudé silnice 35 u Turnova a šelmu pak převezli pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ke zkoumání expertům z České zemědělské univerzity v Praze. Možný výskyt vlků v Českém ráji mají prověřovat nově proškolení dobrovolníci Hnutí Duha.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LZ

Leon Zumr

8.2.2020 14:01
Zase nová várka z velkochovu :D
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

8.2.2020 15:42
Celkem by mě zajímalo jak a podle čeho například z třetí fotky někdo určí, že jde o vlka. Není to náhodou Čv?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.2.2020 17:05 Reaguje na Jarek Schindler
Vypadal trochu jako Bába, taky držel v tlamě kořist.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist