https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/francie-zavedla-zakaz-nekterych-vnitrostatnich-letu-prijaty-v-klimatickem-zakone
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Francie zavedla zákaz některých vnitrostátních letů přijatý v klimatickém zákoně

24.5.2023 01:19 | PAŘÍŽ (ČTK)
Zavedení nařízení, které danou část zákona uvádí do praxe, znamená okamžitý zákaz letů mezi Nantes, Bordeaux a Lyonem a pařížským letištěm Orly.
Zavedení nařízení, které danou část zákona uvádí do praxe, znamená okamžitý zákaz letů mezi Nantes, Bordeaux a Lyonem a pařížským letištěm Orly.
Ve Francii vstoupil v platnost zákaz vnitrostátních letů mezi destinacemi, které mají železniční spojení s délkou cesty pod dvě a půl hodiny. Oznámil to francouzský ministr dopravy Clément Beaune, který krok označil za "silný symbol" snahy snižovat emise skleníkových plynů. Opatření schválené předloni v zákoně na ochranu klimatu vychází z konzultací s občany.
 

"Toto opatření je světovou premiérou, která plně zapadá do politiky vlády s cílem podporovat přechod k dopravním prostředkům s nižšími emisemi skleníkových plynů," uvedl Beaune v tiskové zprávě.

Zavedení nařízení, které danou část zákona uvádí do praxe, znamená okamžitý zákaz letů mezi Nantes, Bordeaux a Lyonem a pařížským letištěm Orly. Televize BFM TV vysvětluje, že lety mezi uvedenou trojicí měst a pařížským letištěm Roissy zůstávají povolené, neboť v tomto případě se čas jízdy vlakem počítá podle nádraží, které je až přímo na letišti na severovýchod od metropole, a cesta z Bordeaux či Nantes tak trvá déle než 150 minut. Navíc platí výjimka pro lety navazující na jiný spoj.

Francouzská média podotýkají, že zákon jen potvrdil již zavedenou praxi. Francouzská vláda přiměla národního přepravce Air France krátké lety zrušit výměnou za příslib finanční pomoci v květnu 2020. Zákaz se tak týká zejména konkurentů Air France, kteří by mohli chtít o krátké linky usilovat.

Myšlenka vzešla z konzultací s občany pořádaných francouzskou vládou v letech 2019 a 2020 pod názvem Občanská úmluva pro klima. Z té vzešel požadavek, aby se zákaz vztahoval na lety nahraditelné až čtyřhodinovou cestou vlakem. Mírnější verze pak byla v roce 2021 schválena parlamentem v balíku opatření, které mají Francii pomoci snížit emise skleníkových plynů o 40 procent do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

24.5.2023 13:10
Bylo by dobré, kdyby se tímto zákazem některých vnitrostátních letů inspirovaly další státy. Je to určitě krok dobrým směrem.
Odpovědět

Viktor Šedivý

25.5.2023 15:38 Reaguje na Majka Kletečková
Jasně, mobilita je zlo. Jakpak hezky bylo v dobách nevolnictví, kdy každý žil tam, kde mu vrchnost určila ...
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

25.5.2023 21:47 Reaguje na Viktor Šedivý
Článek je úplně o něčem jiném. Je očividné, že jste ho nečetl.
Odpovědět

Viktor Šedivý

25.5.2023 22:38 Reaguje na Majka Kletečková
četl

stát se rozhodl kecat občanovi do volby dopravního prostředku

další bude zatížení jakékoli dopravy uhlíkovou daní

pak můžeme čekat "přídělový systém"

no a nakonec se náš svět zmenší na vzdálenost, na kterou dojdeme
Odpovědět
os

orb slavík

25.5.2023 13:03
Máte pravdu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist