https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/francouzka-zachranila-sele-divocaka-urady-ji-ho-dovolily-chovat-na-dvorku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Francouzka zachránila sele divočáka, úřady jí ho dovolily chovat na dvorku

23.1.2022 00:42 | Villeneuve-sur-Lot (Francie) (ČTK)
Před týdnem úřady divočáka odebraly s argumentem, že tento chov porušuje předpisy. Nakonec se ale k zachránkyni vrátí, protože je to "nejméně špatné řešení". Ilustrační foto
Před týdnem úřady divočáka odebraly s argumentem, že tento chov porušuje předpisy. Nakonec se ale k zachránkyni vrátí, protože je to "nejméně špatné řešení". Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sanitářka a milovnice zvířat Véronique Consolová na podzim našla na svém dvorku na jihozápadě Francie sele divočáka. Pohublé zvíře přijala za své, krmila ho z lahvičky speciálním mlékem pro prasata, pojmenovala ho Woody a zažádala o legalizaci jeho chovu. Před týdnem jí úřady teď už 25kilového divočáka odebraly s argumentem, že tento chov porušuje předpisy. Nakonec jí ale Woodyho vrátí, protože je to podle nich "nejméně špatné řešení", napsala stanice BFM TV.
 

"Snažila jsem se o jeho návrat do přírody, systematicky se ale vracel na můj pozemek. Chodil se schovávat k prasnici, kterou chovám," vysvětlila Consolová. "Snažím se, aby žil jako divočák. Na zahradě jsem pro něj udělala velkou bahnitou tůň, nechávám ho rozvrtat rypákem celý svůj pozemek. Ale na divočáka je příliš zranitelný," doplnila.

Když se Consolové nepodařilo přimět divočáka k návratu do přírody, požádala úřady, aby ho mohla dál chovat jako domácí zvíře. Woody v té době sdílel domácnost s jejími psy a kočkami. Úřady žádost zamítly, protože prase divoké spadá do kategorie zvířat podle zákona o zvířatech chráněných, ohrožených a nebezpečných. Za jejich nelegální chov hrozí až půl roku vězení a pokuta 9000 eur (220 000 korun).

Podle odborníků by se sice Woody v přírodě uživil, ale nevěděl by jak jednat se svým vlastním druhem. "Zvíře, které ochočila a vychovala lidská ruka, se bude k člověku vždycky vracet," řekl ředitel útulku pro divoká zvířata Pascal Tavernier.

Chovatelku podpořilo několik organizací na ochranu zvířat a názor nakonec změnily i úřady. Consolová teď už jen čeká, až jí úřady Woodyho přivezou zpět. Podle prefektury je teď chov legální.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jarka O.

23.1.2022 08:54
:-)))
Odpovědět
ig

23.1.2022 14:10
To už je potřeba povolení i na prase? :O
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.1.2022 16:34 Reaguje na
Já mám takový pocit, že u nás taky. Na divoké prase, vrabce, konopku nebo ježka.
Odpovědět
Pe

Petr

23.1.2022 19:27
Úplně zbytečně stěhujou chudáka zvíře sem a tam jako nějakou věc.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist