https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/francouzska-firma-edf-chce-sve-jaderne-elektrarny-lepe-pripravit-na-vlny-veder
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Francouzská firma EDF chce své jaderné elektrárny lépe připravit na vlny veder

18.5.2023 11:01 | PAŘÍŽ (ČTK)
Letecký pohled na jadernou elektrárnu Cruas u řeky Rhone.
Letecký pohled na jadernou elektrárnu Cruas u řeky Rhone.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Francouzská elektrárenská společnost EDF chce své jaderné elektrárny lépe připravit na vlny veder. Zkoumá investice do rezervoárů pro studenou vodu používanou k chlazení reaktorů, která se ve vedrech kvůli své vyšší teplotě, než stanovují předpisy, nemůže vracet do řek. EDF se tak hodlá vyhnout omezením provozu kvůli zchlazování. S odkazem na ředitelku EDF pro životní prostředí Cécile Laugierovou to uvedl deník Les Echos.
 

Za veder loni v létě platila pro některé jaderné elektrárny přechodně výjimečná opatření. Ta umožňovala navracet vodu zpět, i když měla vyšší teplotu, než je povoleno. Země se tak rozhodla, protože jinak hrozil nedostatek elektřiny. Teplota, při níž elektrárny vypouštějí vodu do řek, je regulována v zájmu ochrany říční flóry a fauny.

"Dnes jsou naše nádrže více než dostatečné, ale když se podíváme do budoucna, musíme zvýšit rezervy," řekla Laugierová. EDF může být v budoucnu skutečně nucena odstavit reaktory, aby omezila ohřev řek při vlně veder. Od začátku roku 2000 tvoří ztráty z těchto ekologických příčin 0,3 procenta výroby elektřiny skupiny. EDF předpovídá, že tyto ztráty se do roku 2050 zvýší na 1,5 procenta.

EDF zároveň tlačí na přehodnocení ekologických standardů, které vypouštění vody do řek omezují. "Environmentální koncepty vycházejí ze studií ze 70. let 20. století, ale změna klimatu už mění životní prostředí," uvedla Laugierová. Jako příklad uvedla teplotu řeky Garonny, která v létě měla nad elektrárnou EDF v Golfechu i 28 stupňů. To odpovídá maximální hodnotě, kterou má koncern pro vypouštění vody stanovenou.

Současně chce elektrárenská společnost používat chladicí vodu šetrněji, řekla Laugierová. Testovat se má proces, pomocí kterého by se vodní pára vznikající v chladicích věžích mohla shromažďovat a znovu používat jako chladicí voda.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

19.5.2023 15:37
No ono dost dobře nejde vodu zchladit níže, než je teplá v řece. Měli by dostat výjimku.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist