https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/francouzska-vlada-dostala-rekordni-pokutu-za-znecisteni-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Francouzská vláda dostala rekordní pokutu za znečištění ovzduší

5.8.2021 01:53 | PAŘÍŽ (ČTK)
Mezi regiony s příliš znečištěným vzduchem se podle ní nadále řadí například Paříž či Lyon, který je druhou největší francouzskou městskou oblastí.
Mezi regiony s příliš znečištěným vzduchem se podle ní nadále řadí například Paříž či Lyon, který je druhou největší francouzskou městskou oblastí.
Francouzská Státní rada, která slouží mimo jiné jako nejvyšší soud pro správní záležitosti, udělila vládě pokutu ve výši deseti milionů eur (254 milionů korun) za to, že se jí nepodařilo dostát závazkům ohledně snížení znečištění vzduchu v některých částech země. Ekologické nevládní organizace označují rozhodnutí za přelomové. Špinavé ovzduší stojí podle expertů ve Francii ročně za 40 000 předčasnými úmrtími, uvedla agentura AFP.
 

Státní rada před čtyřmi lety vládě nařídila, aby snížila hladinu oxidu dusného a prachových mikročástic ve 13 oblastech ve Francii, jelikož tam kvalita vzduchu neodpovídala standardům Evropské unie. Dnes udělená pokuta je přitom dosud nejvyšší, kterou kdy Státní rada úřadům udělila za porušení jejich vlastního nařízení.

"Opatření přijatá vládou nestačí k tomu, abychom mohli považovat rozhodnutí Státní rady z roku 2017 za plně provedené," uvedl orgán ve vyjádření.

Mezi regiony s příliš znečištěným vzduchem se podle ní nadále řadí například Paříž či Lyon, který je druhou největší francouzskou městskou oblastí. Vláda podle Státní rady nesplnila svoje závazky celkem v osmi z 13 regionů, přičemž má půl roku na to, aby to napravila. Pokud tak neučiní, hrozí jí každý půlrok další stejně vysoké pokuty.

Nevládní organizace Les Amis de la Terre (přátelé Země) a Greenpeace, které stížnost ke Státní radě podaly, označily rozhodnutí soudního orgánu za historické, zejména protože bude stále udržovat tlak na vládu hrozbou dalších sankcí.

Pokuty nařízené Státní radou obvykle putují do státní kasy, jelikož je ale v tomto dlužníkem samotná vláda, zaujal soudní orgán nový přístup. Organizace Les Amis de la Terre dostane přidělených 100.000 eur (2,5 milionu korun). Zbytek peněz poputuje různým veřejným organizacím, které bojují proti znečišťování vzduchu a čtyřem asociacím, které monitorují kvalitu ovzduší.

Státní rada se v poslední době stále více zabývá ekologickými otázkami, na začátku července přikázala vládě, aby se řídila svými vlastními cíli na snížení produkce skleníkových plynů. Pokud neprokáže do devíti měsíců od data rozhodnutí dostatečnou aktivitu, hrozí orgán rovněž udělením pokuty. Nevládní organizace tehdy rovněž rozhodnutí označovaly za přelomové.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

5.8.2021 05:12
Rozhodně je to přelomové, zelený magorákov opět posunul hranice absurdnosti, mimo jiné se začíná ukazovat moc kde jakého nátlakového spolku nad demokraticky zvolenými vládami, velmi nebezpečná situace.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

5.8.2021 10:32 Reaguje na Jirka Černý
Francouzská Státní Rada je nátlakový spolek jo? A zájem na zlepšení kvality ovzduší je nebezpečný jo? :D
Odpovědět
ig

5.8.2021 14:19 Reaguje na Petr Eliáš
Cui bono? ... a máte odpověď hned :-)
Odpovědět

Jirka Černý

5.8.2021 16:42 Reaguje na Petr Eliáš
Samozřejmě že loutka nemůže za to jak někdo tahá za provázky a že jste nepochopil co považuji za nebezpečné se stát může.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.8.2021 12:27
Z praktického hlediska jde o prd ... 10 míčů je nic, a pokud to bude dalších 10 za půl roku, tak je to úplně stejné.

Spíš je zajímavé komu ty peníze jdou a půjdou ... s ohledem na to, že jedním z příjemců je organizace, která stížnost podala ...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist