https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/francouzske-obce-resi-nedostatek-vody-jejim-dovozem-v-cisternach-ci-odsolovanim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Francouzské obce řeší nedostatek vody jejím dovozem v cisternách či odsolováním

8.8.2022 16:47 | PAŘÍŽ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Většinu Francie sužují vedra a sucho, stovka obcí je kvůli tomu bez pitné vody. Obce proto hledají alternativy, jak vodu svým obyvatelům zajistit. Některé ji dovážejí v cisternách, jiné si pořídily stanice na odsolování mořské vody nebo filtrují vodu z jezera. O různých metodách zásobování pitnou vodou píše stanice BFM TV.
 

Pro zásobování pitnou vodou pomocí cisteren se rozhodla obec Taulanne poblíž Nice. Poté co vyschnul místní pramen jsou obyvatelé odkázáni na dvě až tři dodávky vody týdně. Stejnou metodu použily i další špatně dostupné obce, často například v horách. Velkoobjemové cisterny poskytli přepravci, kteří je jindy používají na mléko.

Kuriózní je případ obce île de Groix, která se sice nachází na ostrově obklopeném vodou, ale nemá ani kapku pitné vody. Na rozdíl od jiných obcí nedaleko pobřeží ani není napojena na pevninskou kanalizaci. Aktuální nedostatek vyřešila dočasným zapůjčením odsolovací stanice a pitnou vodu vyrábí z té mořské.

"Pokud bude spotřeba vody pokračovat v tomto rytmu, za 25 dní budeme zcela bez vody," varovaly minulý týden severokorsické úřady a zavedly přísná omezení. "Lidé bohužel nejsou společensky odpovědní nebo jsou velmi sobečtí a tak budeme muset zavést i pokuty," uvedl Yves Dareau z prefektury Haute-Corse. Za porušení zákazu hrozí pokuta až 1500 eur (36 700 korun).

Obec Rogliano na severu Korsiky má jednu odsolovací stanici už od roku 2002, kdy ji sem v reakci na vlnu sucha umístila společnost Veolia. Vesnice má teď v plánu získat i druhou stanici, která by dokázala vyrobil 500 metrů krychlových pitné vody za den.

Třetím řešením je dodatečné čištění vody z jezera, která se tak stává pitnou. Touto cestou se vydala obec Gérardmer, kde je vodou z místního jezera zásobováno 80 procent domácností. "Čerpání vody z jezera je krajním řešením a musí zůstat zcela výjimečným," uvedl starosta obce, která svým jezerem jindy láká davy turistů.

Nedostatek vody v Gérardmer vyvolal i několik roztržek mezi místními. Pět majitelů vířivek našlo svá zařízení poničená, visel na nich vzkaz "voda slouží k pití".

O zoufalství lidí kvůli nedostatku vody svědčí i rostoucí zájem o služby kouzelníků, píše BFM TV. Jeden z nich, Nicolas Busnot, uvedl, že letos v létě už má o 25 procent zakázek více. Lidé hledají řešení také u proutkařů nebo poskytovatelů jiných alternativních služeb, kteří slibují, že zaručeně najdou zdroj vody.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

9.8.2022 08:22
kdysi nás ve školách učili ,
klima bývá vnitrozemské -suchá léta a mrazivé zimy
a přímořské- vlhké klima a mírní zimy
ještě se to ve školách učí?
Odpovědět
ZK

Zan K.

9.8.2022 10:40
To u nás časem budeme řešit, jak a kolik zaplatit cizím firmám onu základní životní potřebu jako je voda. To, že i v těch nejtvrdších dobách otokářství byla zadarmo už neplatí. A s oním nedostatkem vody se to vyhrotí ještě víc.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist