https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/francouzsti-ochranci-zvirat-se-dal-snazi-dostat-ze-seiny-zbloudilou-beluhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Francouzští ochránci zvířat se dál snaží dostat ze Seiny zbloudilou běluhu

8.8.2022 00:30 | PAŘÍŽ (ČTK)
Francouzští ochránci zvířat přišli s novým plánem na záchranu běluhy severní, která před několika dny zabloudila do řeky Seiny, odkud se nemůže dostat. Ochránci doufají, že vyčerpané zvíře by mohl vzpružit vitaminový koktejl, píše BBC. Viditelně podvyživené běluhy severní v Seině, zhruba 70 kilometrů od Paříže, si lidé poprvé všimli v úterý.
 

Tento kytovec se běžně vyskytuje ve vodách Severního ledového oceánu. Odborníci se zatím marně snažili běluhu přimět, aby se vydala zpátky do moře, a mají obavy o její zdravotní stav. Záchranáři čtyřmetrové velrybě nabízeli mražené sledě i živé pstruhy, ale běluha podle všeho oboje odmítla.

"Je dost vyhublá a zdá se, že má problém jíst," sdělila úřednice z departementu Eure v Normandii Isabelle Dorliatová-Pouzetová.

Záchranáři doufají, že vitaminová injekce podpoří u běluhy chuť k jídlu a pomůže jí urazit 160 kilometrů dlouhou cestu Seinou a Lamanšským průlivem, na jehož konci se může vydat zpět do svého přirozeného arktického prostředí.

Podle pozorovatelů se běluha v Seině vynořuje nad hladinu pouze na krátké okamžiky a vydává méně zvuků, než je běžné, což vyvolává obavy o její zdraví. Na jejím těle se navíc objevily malé skvrny. Není však jasné, zda jde o reakci na sladkou vodu v Seině, či o známku zhoršujícího se zdravotního stavu.

Koncem května se do Seiny dostala vážně nemocná kosatka. Úřadům se zvíře přes četné pokusy nepovedlo zachránit. O měsíc později byla v Seině spatřena další velryba, pravděpodobně deset metrů dlouhý plejtvák malý.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rb

radim buffalo tobias

9.8.2022 07:20
proč autoři takovýchto článků stále ve větší míře používají výrazy jako jíst, zemřít apod.ve spojitosti se zvířaty ? proč ne třeba přijímat potravu, žrát, uhynout, pojít...? takovéto blbosti se často vyskytujou i v komentářích na Prima ZOOM a zdůvodňují to tím, že se na to dívají i děti !!!
Odpovědět
rb

radim buffalo tobias

9.8.2022 07:22
proč tedy tu běluhu neodchytí a veterinář specialista posléze nevyšetří zda nemá v sobě nějaké plasty že nechce žrát či jiný zdravotní problém ?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist