https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/francouzum-se-podarilo-prijit-na-to-proc-se-jim-na-plaze-uz-desitky-let-vyplavuji-telefony-v-podobe-kocoura-garfielda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Francouzům se podařilo přijít na to, proč se jim na pláže už desítky let vyplavují telefony v podobě kocoura Garfielda Video

5.4.2019 08:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Telefon s tvarem Garfield se ve Francii stal symbolem znečištění moří.
Telefon s tvarem Garfield se ve Francii stal symbolem znečištění moří.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Claire Simonin-Le Meur / Ar Viltansoù
Po desítky let vyplavuje moře na francouzském pobřeží odpady. Stejně jako na jiných plážích kdekoliv po světě. Pozoruhodné na těch francouzských je to, že se tu už několik desítek let objevují plastové telefony v podobě ikonického kocoura Garfielda. Vysvětlení je vcelku nasnadě. Informuje o tom ScienceAlert.
 

Garfieldovské telefony se v osmdesátých letech minulého století staly hitem a v západní Evropě je chtěl mít skoro každý. Kocour Garfield byl díky komickému stripu populární a telefon s jeho podobou byl prostě hit.

Od stejné doby se datují první nálezy oranžových plastových telefonů na pobřeží francouzském pobřeží Iroise. A moře je zde vyplavovalo po celé desítky let. V regionu se tento telefon stal dokonce symbolem znečištění mořského ekosystému.

Nedávno se podařilo objasnit, odkud se oranžové telefony stále berou. René Morvan kontaktoval Ar Viltansoù, organizaci, která se angažuje v úklidu pobřeží, a nasměroval je k jedné jeskyni na pobřeží.

René Morvan si totiž pamatoval na bouři, která se strhla někdy v osmdesátých letech. Během bouře se z nákladní lodi uvolnil přepravní kontejner plný Garfieldů. Bouře pak rozbitý a otevřený kontejner zapasovala do jeskyně.

Minulý měsíc se Morvan k jeskyni v doprovodu lidí z Ar Viltansoù vrátil. Nalezli v ní zrezivělý kontejner, který ještě obsahoval telefony. Jeskyně a její okolí byla plná zbytků telefonů a drátů.

Je to celé úsměvné. Jenže podle odhadů se každý rok z nákladních lodí uvolní na 1500 přepravních kontejnerů s nejrůznějším obsahem.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

5.4.2019 09:04
Země bude a nebude zase tak dlouho trvat neobyvatelná.Moře oceány skladiště všemožného odpadu,který zatím není vidět i když už se objevují ostrůvky složené z odpadu.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist