https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/frydek-mistek-chce-lidem-na-sidlistich-pronajimat-vyvysene-zahony
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Frýdek-Místek chce lidem na sídlištích pronajímat vyvýšené záhony

11.1.2021 02:10 | FRÝDEK-MÍSTEK (ČTK)
Minizahrádky ve formě vyvýšených záhonů ve čtvercové a obdélníkové variantě budou vyrobeny ze dřeva a budou naplněny zeminou. Lidé si je budou moci od města pronajmout.
Minizahrádky ve formě vyvýšených záhonů ve čtvercové a obdélníkové variantě budou vyrobeny ze dřeva a budou naplněny zeminou. Lidé si je budou moci od města pronajmout.
Město Frýdek-Místek bude v pilotním projektu testovat zájem obyvatel sídlišť o takzvané minizahrádky. Lidem chce pronajmout vyvýšené záhony, v nichž by si mohli pěstovat zeleninu, bobulovité ovoce nebo květiny. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Jana Matějíková.
 

Město prozatím vytipovalo čtyři místa, v nichž by minizahrádky mohly být umístěny. Jde o prostory na sídlišti Kolaříkovo mezi valy a panelovými domy v ulici M. Majerové, na Staré Rivieře za řadovými domy poblíž křížení ulic 28. října a Ke Splavu, za obytnými domy v ulici Nad Stadionem a na začátku sídliště Slezská ve vnitrobloku ulic V. Závady, J. Kavky a Pekařská. "Vznikat ale mohou i na dalších plochách veřejné zeleně ve vlastnictví města, o které projeví lidé zájem," uvedla mluvčí.

Minizahrádky ve formě vyvýšených záhonů ve čtvercové a obdélníkové variantě budou vyrobeny ze dřeva a budou naplněny zeminou. Lidé si je budou moci od města pronajmout. "Čtvercovou o rozměrech jeden krát jeden metr s výškou přes půl metru za 400 korun na rok a obdélníkovou o rozměru jeden krát dva metry za 800 korun na rok. S nájemcem bude uzavřena nájemní smlouva na dobu neurčitou s jednoměsíční výpovědní lhůtou," uvedla mluvčí.

Podmínkou je, že minizahrádky musí být umístěny v bezprostřední blízkosti obytných domů a nutný je také souhlas nadpoloviční většiny obyvatel domu nebo společenství vlastníků bytových jednotek.

"K minizahrádkám na sídlištích se mohou někteří stavět skepticky. Nicméně věřím, že lidé z bytových domů uvítají možnost vypěstovat si pod okny vlastní zeleninu nebo květiny. Navíc si troufám říct, že spojíme příjemné s užitečným. Zahradničení spojuje lidi, věřím, že kromě zdravých a voňavých výpěstků bude možné pěstovat i vřelé sousedské vztahy, které spolu s upraveným okolím přispívají ke spokojenějšímu bydlení," uvedl náměstek primátora Radovan Hořínek (ANO).

Na výrobu a instalaci minizahrádek, včetně dovozu zeminy, má město vyčleněno 300.000 korun. Zájemci o jejich umístění se už nyní mohou obrátit na odbor správy obecního majetku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

11.1.2021 06:50
Ano jsem skeptický, myšlenka sama o sobě není špatná, ale moc to nefunguje. V našem okresním městě to už bylo a přes velké počáteční nadšení je to dnes zarostlé lebedou. Chyby o kterých vím jsou nedomyšlená lokalita ve stínu paneláků a že sklízel kdo nesel.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.1.2021 09:36 Reaguje na Jirka Černý
Myslím si totéž. Možná by to fungovalo jako okrasná nekonzumní zeleň, ale jako se dá něco utrhnout do vázy, nebo nedejbože sežrat, určitě to neobstojí.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.1.2021 09:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ale za to radnice ve F-M určitě nemůže.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.1.2021 12:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
To máte pravdu, ale předvídat by to měla. Spíše bych to viděl na vytvoření zahrádkářských kolonií. Pokud je to za plotem, přece jenom to určité procento "strak" odradí. Teď je jenom otázka, zda má Frýdek Místek na takový projekt vhodné pozemky.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

11.1.2021 13:24
Nechápu, proč ty záhony musí být vyvýšené. Kromě toho, že se nemusíte k nim tak ohýbat, nemají žádnou výhodu, navíc rychleji vysychají. Ale pravda, jsou blíž ke slunci,až o jeden metr.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.1.2021 13:31 Reaguje na Jiří Daneš
Vyvýšené záhony byly slepě převzaty z permakulturní praxe, učedník nad mistra. :-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.1.2021 14:10 Reaguje na Jiří Daneš
Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě? Ve vyvýšených záhoncích se "utopí" mnohem více peněz. Možná bychom byli překvapeni, kolik těch pár prken a několik koleček hlíny stojí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.1.2021 18:07 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pokud je ale člověk zahrádkař srdcař a zjistí, že za něho
sklízejí hraboši, hryzci a slimáci, tak vyzkouší vyvýšené
záhony a nehledí na náklady. Já si je postavil ze ztraceného
bednění postaveného na sucho bez základů a odspodu půdu
oddělil pletivem proti hlodavcům. Mám je půl metru vysoké,
v dutinách bednění mám zeminu a v ní stáleplodící jahody.
Jahody nejsou ožírány slimáky, kořenovou zeleninu tam mohu mít i v zimě a nikdo mi ji nesežere. Na jaře je uspíšena
sklizeň a při potížích s páteří oceníte to, že se nemusíte
tak ohýbat. Samozřejmě nelpím na ekonomické návratnosti
a není to pro komerční využití. Beton ale nehnije a není
ho třeba ani natírat proti hnilobě sajrajty jako dřevo.
Radost předčila náklady stejně, jako třeba skleník, který
se vám taky rentuje až po létech. Bohužel o zmíněných
záhonech si nemyslím, že tudy vede cesta k zahrádkaření,
protože vzhledem k nenechavcům to bude spíše zklamání.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

14.1.2021 11:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Jakou šířku ztraceného bednění jste použil. Díky za odpověď. Nejmenší znám 50x10x25 největší 50x40x25 cm.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist