https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fsc-vydala-manual-predstavujici-setrne-hospodareni-v-lesich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

FSC vydala manuál představující šetrné hospodaření v lesích

23.12.2020 02:26 | BRNO (ČTK)
FSC v České republice už přes deset let prosazuje udržitelné lesní hospodaření. Organizace vytvořila také mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají.
FSC v České republice už přes deset let prosazuje udržitelné lesní hospodaření. Organizace vytvořila také mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Česká pobočka mezinárodní organizace Forest Stewardship Council (FSC) sídlící v Brně představila nový lesnický manuál pro městské a obecní lesy. Příručka upozorňuje na dopady klimatických změn, jako třeba sucho či častější výskyt ničivých větrů a představuje metody přírodě blízkého lesního hospodaření, kterými lze tyto dopady zmírnit. V tiskové zprávě o tom za organizaci informoval Jakub Fabík.
 

Digitální verzi si zájemci mohou stáhnout na webu FSC Lesy. "Pomocí našeho nového manuálu chceme starostům či správcům městských lesů, kteří o FSC certifikaci uvažují, poskytnout maximum informací. Ať už se jedná o environmentální stránku přírodě blízkého lesního hospodaření nebo praktické rady ohledně systému FSC a auditní praxe," uvedl ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

Jako rizika spojená s klimatickou změnou příručka uvádí sucho, častější výskyt bořivých větrů a extrémních srážek, teplotní extrémy či zvýšený podíl kalamitních holin a prořídlých porostů. Jako adaptační opatření navrhuje například změnu dřevinné skladby, využití přirozené obnovy a ponechání vyššího podílu biomasy k rozkladu.

FSC v České republice již přes deset let prosazuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření. Organizace vytvořila mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají. Logo FSC na výrobku znamená záruku, že svým nákupem lidé podporují lesní hospodaření šetrné k přírodě. V souladu se zásadami FSC hospodaří několik let třeba Lesy města Brna.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JM

Jan Marján

23.12.2020 18:03
FSC - další parazit, který se chce přisát na naše lesy, jakoby už nestačil kůrovec.
Odpovědět
DA

DAG

23.12.2020 19:42 Reaguje na Jan Marján
A to si představte, že jim za to IKEA ještě platí a oni pak můžou vydírat jejich dodavatele, aby jim taky platili. Neznám spinavějsí certifikaci než FSI. Pomlouvaji PEFC a propaguje je Duha. Navíc podmínky jejich certifikace jsou naprosto netransparentni a lehce korumpvatelné.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist