https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/gazprom-podle-kremlu-pracuje-na-zavedeni-systemu-plateb-za-plyn-v-rublech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Gazprom podle Kremlu pracuje na zavedení systému plateb za plyn v rublech

27.4.2022 00:56 | MOSKVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ruská plynárenská společnost Gazprom pracuje na realizaci prezidentského výnosu, který počítá s platbami za dodávky plynu v rublech. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který tím reagoval na dotaz ohledně pokynů Evropské komise (EK) k plánu Ruska. Další podrobnosti nesdělil, informovala agentura Reuters.
 

Evropská komise uvedla, že evropské společnosti budou muset splnit další požadavky, například vydat prohlášení, že považují své smluvní závazky za splněné, jakmile složí na účet peníze v jiné měně než v rublech.

"Všechny kontakty s odběrateli plynu budou uskutečněny prostřednictvím Gazpromu, takže Gazprom zveřejní informace o výsledcích jednání," řekl Peskov. Gazprom se k tomu odmítl vyjádřit.

Zdroj obeznámený s rozhovory s odběrateli plynu uvedl, že zatím není jasné, jak bude systém realizován. Práce na něm však pokračují.

Ruský prezident Vladimir Putin požaduje, aby firmy ze zemí, které podle označení Ruska nejsou přátelské, platily za odběr plynu v rublech. Systém plateb má fungovat tak, že si otevřou účet u Gazprombank, kam složí částku v eurech nebo dolarech. Tyto peníze pak budou převedeny na rubly.

Peskov dodal, že první platby za dodávky plynu podle Putinova dekretu se očekávají v květnu.

Většina evropských odběratelů ruského plynu zpočátku platby v rublech odmítala. Moskva však Evropu varovala, že pokud nebude platit v rublech, Rusko dodávky plynu přeruší. Několik odběratelů ruského plynu tak od té doby uvedlo, že by mohli na požadavky Moskvy přistoupit.

Ruský rubl včera pokračoval v růstu, vůči euru vystoupil na více než dvouleté maximum 75,95 rublu. Později část zisků smazal a pohyboval se blízko závěru z předchozího dne. Mírné zisky si připisoval i k dolaru. Pomáhá mu blížící se termín platby daní a možné snížení úrokových sazeb v tomto týdnu.

Sankce uvalené na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu koncem února vedly k propadu rublu na rekordní minima, později se však ruská měna zotavila. Pohyb kurzu rublu teď ovlivňují omezení pohybu kapitálu, k nimž ruská centrální banka sáhla, když na ni západní země uvalily sankce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

27.4.2022 07:06
Važení diskutující nepropadejte panice a obavám.Plyn bude.Bude se dovažet v plechovkach z arabského poloostrova.Jednak pujde o menší balení,které bude vhodné pro samostatně žíjící osoby dál bude v prodeji velké rodinné balení.Navíc mají být v Kaufu pravidelné akce a slevy.Tak bych to neviděl tak tragický.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist