https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/geopark-ralsko-vydal-druhy-dil-cyklopruvodce-po-zaniklych-obcich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Geopark Ralsko vydal druhý díl cykloprůvodce po zaniklých obcích

27.12.2020 16:24 | RALSKO (ČTK)
Geopark Ralsko vznikl v roce 2016 jako sedmý v Česku. Zahrnuje oblast téměř 300 kilometrů čtverečních v katastru Ralska, Doks a Hamru na Jezeře na Českolipsku.
Geopark Ralsko vznikl v roce 2016 jako sedmý v Česku. Zahrnuje oblast téměř 300 kilometrů čtverečních v katastru Ralska, Doks a Hamru na Jezeře na Českolipsku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jiří Adamovič / Geopark Ralsko
Geopark Ralsko vydal pokračování cyklistického průvodce po zaniklých obcích. Propojený je s on-line interaktivní mapou a blogem o zmizelých obcích. V novém průvodci je šest tras, které provedou návštěvníka po kdysi slavných a pro rozvoj regionu důležitých obchodních cestách, které spojovaly Lužici s Čechy a Moravou. Průvodce připomene také oblíbené letovisko první poloviny 20. století - Hradčany, tehdejší Kummer, i unikátní Rečkovskou úzkokolejku, sdělila autorka průvodce Renata Franclová.
 

První díl cykloprůvodce s osmi trasami vydal geopark loni na jaře, součástí navazujícího dílu jsou dobové nákresy obcí a fotografie a také souhrnná mapa, která propojuje trasy z prvního a druhého dílu. Na rubové straně mapy je historická Bock-Polachova mapa oblasti z roku 1808. "Unikátní fotografie současného stavu doplněné dobovými fotografiemi a plánky obcí napomáhají návštěvníkovi určit místo, kde se nachází. Staré ovocné stromy, zbytky živého plotu či kousky povalujících se opracovaných kamenů ukazují na místa, kde stávaly domy," doplnila Franclová.

Geopark Ralsko vznikl v roce 2016 jako sedmý v Česku. Zahrnuje oblast téměř 300 kilometrů čtverečních v katastru Ralska, Doks a Hamru na Jezeře na Českolipsku. Je zajímavý nejen svou nedotčenou přírodou, má i bohatou historii, lidé tam žili přes 700 let. Oblast byla kdysi prosperující krajinou s množstvím soběstačných vesniček roztroušených mezi lesy a poli. Ve 20. století byl ale tento historický ráz kulturní krajiny hrubě narušen pobytem tří armád. Geopark se teď snaží vrátit do oblasti život. "I když byla některá osídlení úplně zničena, výjimečná atmosféra a kouzlo zdejších míst se zničit nepodařilo," řekla autorka průvodce.

Průvodce nese podtitul "Člověk, který tudy šel, zmizel", soubor informací vnikl díky podpoře Libereckého kraje, přispělo na něj i město Ralsko a společnost 3L studio. Jednotlivé trasy a informace o zaniklých obcích včetně dobových fotografií mohou zájemci najít i v interaktivní mapě na webových stránkách Geoparku Ralsko www.visitralsko.com.


reklama

 
Leona Vacková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

27.12.2020 18:14
Pro mně dost osobní záležitost, desítky let pustý kraj kde byla radost vandrat a teď kola, lidi, kravál, bordel. Strážov úžasné místo s atmosférou je dnes ocedulkované s "nezbytným" komfortem pro pitomce na trubkách ( omluva ale tak jim prostě říkáme a víme proč) naštěstí jsou ještě místa zdánlivě neatraktivní a fakt neřeknu kde.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

27.12.2020 18:24 Reaguje na Jirka Černý
Zcela s Vámi souhlasím, nafouklá turistika zničila všechna dosud hezká místa. Vyhlášení jakéhokoliv "parku" bývá pro takto označená místa osudná. Tvrzení, že je příliš mnoho lidí, je pro Česko liché, za 31 let přibylo necelých 300 000 obyvatel a to jsou většinou imigranti ze Slovenska a Ukrajiny.
Odpovědět
Sl

Slovan

28.12.2020 11:10 Reaguje na Jirka Černý
Ralsko je po Lužických horách a Ještědském hřebu pro mě nejblíže (cca. podobně jako Český ráj). Začíná být velice turisticky atraktivní prostě proto, že se tam nachází dost, pro běžného turistu, atraktivních míst... Máchovo jezero, Vranovské skály, hrady Bezděz, Houska nebo Ralsko, opuštěné vojenské letiště s bunkry pro letouny apod. Pro cyklistiku a nenáročnou turistiku ideální místo a bohužel se dá počítat do budoucna s celkem velkým rozvojem různé infrastruktury - proto tam neměl vzniknou geopark, ale CHKO, která by to dokázala brzdit a zachovalo by Ralsko v +- stejné podobě jak ho známe dnes.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist