https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/gepardi-se-po-70-letech-vraci-do-indie-dorazili-z-namibie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Gepardi se po 70 letech vrací do Indie, dorazili z Namibie

18.9.2022 00:56 | DILLÍ (ČTK)
Do Indie se po 70 letech vracejí gepardi, osm kočkovitých šelem bylo přepraveno z Namibie u příležitosti včerejších narozenin indického premiéra Naréndry Módího. Předseda vlády své 72. narozeniny oslavil vypuštěním šelem do výběhu v národním parku v indickém státě Madhjapradéš. Za vyhynulé byli gepardi v Indii prohlášeni v roce 1952.
 

Osm volně žijících gepardů, z toho pět samic a tři samci, bylo nejprve převezeno do namibijského hlavního města Windhoek, kde je v pátek naložili do letounu Boeing 747. Následně je čekal jedenáctihodinový let do Indie. Dalších asi 12 gepardů má do Indie dorazit z Jihoafrické republiky v říjnu.

Podle indického vysokého komisaře v Namibii Prašanta Agravala se jedná o první mezikontinentální přesun gepardů. "Je to historické, celosvětově je to poprvé," řekl Agraval. "Jsme nadšeni o to víc, že se tak děje v 75. roce nezávislosti Indie," dodal podle listu The Guardian.

Indický premiér Módí šelmy ráno vypustil do výběhu. Gepardi vylezli z klece váhavě a neustále pozorovali své okolí. "Až tu budou zase běhat gepardi... obnoví se pastviny, zvýší se biodiverzita a posílí to ekoturistiku," poznamenal předseda vlády.

Gepardi jsou nejrychlejší suchozemská zvířata na světě, dosahují rychlosti až 120 kilometrů za hodinu. Po celém světě žije posledních méně než 7000 dospělých jedinců na méně než devíti procentech svého původního teritoria. Jsou prvním a zároveň posledním druhem, který v Indii vyhynul po získání nezávislosti na Británii v roce 1947, píše agentura AP.

Osm gepardů stráví v národním parku nejprve měsíc v karanténě ve zvláštním výběhu. Později budou vypuštěni do většího výběhu, aby si zvykli na nové prostředí. Ve výbězích budou mít přirozenou kořist, jako jsou antilopy a axis indický (menší skvrnitý druh jelena). Vědci doufají, že se gepardi naučí tuto kořist lovit. Výběhy mají také zabránit vniknutí dalších predátorů, jako jsou medvědi či levharti. Po zhruba dvou měsících budou gepardi vypuštěni do národního parku, vybaveni budou sledovacímu obojky, které umožní jejich pohyb monitorovat.

Kritici varovali, že se namibijští gepardi mohou těžko přizpůsobovat svému novému domovu v Indii a mohli by se střetnout s velkým počtem již přítomných levhartů. Organizátoři se však nenechali odradit. "Gepardi jsou velmi přizpůsobiví a předpokládám, že se v tomto prostředí dobře adaptují," řekla americká zooložka Laurie Markerová, která je zakladatelkou namibijského Fondu na ochranu gepardů a na projektu se podílela. "Takže nemám velké obavy," dodala. Projekt se podle ní připravoval více než deset let. Agentuře AFP řekla, že první diskuse o něm začaly v 90. letech minulého století.

Populace geparda indického, který je poddruhem geparda štíhlého, byla v Indii prohlášena za vyhubenou před 70 lety. Podle odborníků se tak stalo kvůli lovu těchto kočkovitých šelem, nedostatku potravy a úbytku přirozeného prostředí.

Gepard indický se kdysi pohyboval po celém Blízkém východě, střední Asii a Indii. Nyní se ale vyskytuje pouze v Íránu a je považován za kriticky ohroženou šelmu. Podle letošního odhadu íránských úřadů jich v zemi žije 12.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.9.2022 07:53
Madhjapradéš... to zní jak jedenácté přikázání:-) Gepardům se tam bude líbit, nežijí tam hyeny, které je doma okrádají o většinu kořisti, ani lvi, jen na levharty si budou muset zvyknout. Jinak zajímavý projekt, má všechny předpoklady k úspěšnému průběhu a namnožení kdysi původního druhu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.9.2022 15:45 Reaguje na Karel Zvářal
Jak se lišili gepardi indičtí od těch afrických? Já nejsem zase takový půrista a ani jasoni červenoocí ve Štramberku mě nepohoršovali, byť pocházeli ze Slovenska.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.9.2022 16:10 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Dnes kdejaká tdubička machruje s DNA, ale pořád je to gepard. Sice o něco větší, než ti vyhubení indičtí, a právě proto bude zajímavé sledovat jejich morfologické znaky (tělesné proporce), zda a jak se mění v čase. Druh pochází z jedné matky (z a. Noemovy), a nebýt pitomců toužících po exluzivní trofeji, mohli tam žít původní. S takovou je tam jeho prapraprabratranec, a doufám, že protentokrát se jeho populaci podaří ohlídat lépe, i když po událostech v některých tygřích rezervacích ani to nemusí platit. Uvidíme příští rok, jaké přinese zprávy...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist