Globální oteplování otevře nové přepravní trasy v Arktidě
Svou předpověď staví výzkumníci z University of California na nezávislé předpovědi vývoje klimatu pro roky 2040 až 2059. Nejvhodnějším měsícem pro transarktickou plavbu bude měsíc září, kdy typicky vrcholí tání ledu.
„V budoucnu v některých letech bude možné, aby běžné lodě pro plavbu na otevřeném moři propluly vody Arktidy,“ říká Scott R. Stephenson z University of California. To v současné době možné není.
A ledová pokrývka Arktidy se podle jeho kolegy Laurence C. Smith stane tak tenkou, že ledoborci si budou moci zkrátit cestu přímo přes Severní pól. „Nikoho dosud nenapadlo poslat lodi přes Severní pól. To bylo dosud prostě nemyslitelné,“ komentuje to Smith.
Přitom cesta přímo přes Severní pól by byla o dvacet procent kratší než dnes nejběžněji používaná Severní mořská cesta, která obeplouvá severní pobřeží Ruska. Pro lodě plující mezi nizozemským Rotterdamem a japonskou Jokohamou je Severní mořská cesta zhruba o čtyřicet procent kratší než cesta přes Suezský průplav.
Až do nedávna byla Severní mořská cesta obyčejným lodím uzavřena. V posledních dvou letech ale na severu odtálo tolik ledu, že v pozdním létě bylo možné do oblasti vplout – byť pro jistotu s doprovodem polární lodi. Jen za rok 2012 tudy proplulo 46 běžných lodí.
Notoricky zrádný Severozápadní průjezd, který se vine podél kanadského pobřeží a poskytuje nejpřímější spojení východní Kanady a severní části USA s Asií, by se stal splavnějším. A to dokonce tak, že podle Smitha a Stephensona by se do oblasti mohly vypravit i lodě, které byly pro pobyt v polárních oblastech vybaveny jen zesílením trupu. A je možné, že by průjezd byly schopné proplout i obyčejné lodě, které tvoří základ světové obchodní flotily.
V současnosti je Severozápadní průjezd teoreticky splavný jednou za sedm let. To pro obchodní společnosti není nijak lákavá perioda. V polovině století už to ale může být zcela jinak a každé září může být cesta volná.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Klementinum - 7. 3. 2013 - M.Z.Od 18. století prožíváme (prozivali jsme) v ČR nejteplejší období? Mozna (u nas, Arktidu - kolik tam bylo ledu apod. z drivejsich stoleti nezname) ale zrovna ten konec 18 stoleti byl teplotne dost srovnatelny s nedavnou dobou. Kdybyste se na klementinske rekordy trochu podrobneji podival zjistil byste, ze nekolik tech teplych rekordu z obdobi vlady Josefa II a Ferdinanda Dobrotiveho pretrvalo dokonce az do dneska. Pocasi konce 18 stoleti mozna nebylo v prumeru teplejsi nez konec 20. stoleti, bylo ale daleko blaznivejsi, bohatsi na anomalie. No a to, ze treba historie gronskeho osidleni ukazuje nejmene dve periody (kolem 8 stoleti a 11-12 stoleti pamatuji li se dobre) dokonce teplejsiho klimatu, nez jsme meli koncem 20 stoleti vi kazdy, kdo se o tu historii zajima |