https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/gm-chce-do-roku-2025-vyrabet-v-severni-americe-pres-milion-elektromobilu-rocne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

GM chce do roku 2025 vyrábět v Severní Americe přes milion elektromobilů ročně

26.1.2022 11:23 | DETROIT (ČTK)
Investice podle agentury Reuters zintenzivní boj s konkurenční automobilkou Ford Motors o prvenství ve výrobě elektromobilů v Severní Americe.
Investice podle agentury Reuters zintenzivní boj s konkurenční automobilkou Ford Motors o prvenství ve výrobě elektromobilů v Severní Americe.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Největší americká automobilka General Motors (GM) chce do roku 2025 vyrábět v Severní Americe přes milion elektromobilů ročně. Tento týden oznámila, že do elektromobility ve státě Michigan investuje sedm miliard dolarů (152 miliard Kč). Tato investice zahrnuje i budování nového závodu na výrobu bateriových článků s korejským partnerem LG Energy Solution (LGES). Na tiskové konferenci o tom informovala šéfka automobilky Mary Barraová. Konstatovala, že GM hodlá "učinit ze svého domovského státu epicentrum průmyslu elektrických aut".
 

Investice podle agentury Reuters zintenzivní boj s konkurenční automobilkou Ford Motors o prvenství ve výrobě elektromobilů v Severní Americe. Obě společnosti se však budou muset nejprve utkat se současným lídrem, automobilkou Tesla. Ta brzy otevře svou druhou americkou továrnu, tentokrát v texaském Austinu. Letos patrně po celém světě prodá přes jeden milion elektromobilů.

Ford tento měsíc uvedl, že do 24 měsíců dosáhne kapacity 600.000 vyrobených elektromobilů ročně, a tak se stane "jasnou dvojkou mezi výrobci elektromobilů v Severní Americe" za Teslou. Loni Ford informoval, že spolu s korejským partnerem SK Innovation investuje více než 11 miliard dolarů do nových závodů na výrobu elektrických nákladních automobilů a baterií v Tennessee a Kentucky.

LGES a GM chtějí projekt financovat rovným dílem prostřednictvím společného podniku na výrobu baterií Ultium Cells. Nový závod bude jejich třetím společným závodem na baterie. Podle agentury Reuters činí investice GM 2,6 miliardy dolarů.

Automobilka GM loni v červnu uvedla, že do roku 2025 zvýší výdaje na elektrická a autonomní vozidla na 35 miliard dolarů, což představuje nárůst o 30 procent oproti předchozí prognóze, připomněla agentura Reuters.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 11:48
Zvláštní je, že Amíci nemají žádný debilní grýndýl, tak proč se pruží s elektrikama? Proč nečadí v pohodě z dýzláků? Vždyť si tím páchají ekonomickou sebevraždu (jako EU) a pozabíjí je energetická chudoba (jako EU)!!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.1.2022 11:57 Reaguje na Pavel Hanzl
V Americe se někdy čadilo z dýzláků?

A než ve vás opět vzplanou vášně, tak byste si měl nejdřív najít kolik se každoročně těch aut v USA celkem prodá a vyrobí. Navíc je otázka jak to s tou elektromobilitou bude, protože Joe s BBB zatím dost narazil a ví Bůh ... a Manchin:-) ... kolik z toho nakonec zbude.
Navíc zrovna u GM je to tak trochu z nouze cnost, bo se jim v poslední době moc nedaří a tak to zkouší takto. I když ... https://elektrickevozy.cz/clanky/gm-ma-prusvih-obrich-rozmeru-pujdou-majitele-horlavych-elektroaut-k-soudu

:-)

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 12:49 Reaguje na Svatá Prostoto
Tohle se přece dělá zcela běžně v každé firmě, to se stane normálně. Média z toho udělají senzaci (co by taky furt vymýšlela) a za chvíli je klid. Člověk stejně musí někdy do servisu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.1.2022 15:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Klid je, ale pro GM poněkud drahý:-))).
Nicméně pointa sdělení byla trochu jiná, ale to neva ... u vás si člověk musí vystačit s málem:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 17:05 Reaguje na Svatá Prostoto
To se každé firmě prodraží, ovšem vybere si to jinde, nebojte.
Jenže vám nedochází, že existuje něco jako technický vývoj a u nových baterií je nebezpečí požáru naprosto minimální, možná i nulové.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.1.2022 12:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak se to teď určitě povede a bude super a skvělé a nej ... to už jsem párkrát slyšel. Až to bude, tak fajn. Zatím je to jak je.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

26.1.2022 12:14
Hmmm, že bych koupil pár akcií?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.1.2022 12:32 Reaguje na Petr Eliáš
Já bych nespěchal, zatím tam je ... a třeba u F taky ... celkem tendence na pokles, takže možná by se vyplatilo ještě počkat. Ostatně, ona ani Tesla není cca od listopadu úplně hitparáda.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

26.1.2022 12:49 Reaguje na Svatá Prostoto
No jo no, bohužel s americkými indexy zahýbal FED a současné globální napětí. Ale zase šla nahoru ropa...

Za tu Teslu může hlavně Musk a jeho srandičky na Twitteru. :D Nevíte jestli je spaceX už na burze?

Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.1.2022 15:32 Reaguje na Petr Eliáš
Nevím, já se přiznám, že to sleduji vyloženě nárazově a občas, jednak jsou mé investice poněkud přízemnějšího typu ... neb mám málo:-) ... jednak bych na nějaké aktivní řízení portfolia ani tak neměl nervy a šel zcela přízemně a tupě do nějakých indexových nástrojů.
Odpovědět
Sl

Slovan

26.1.2022 16:57 Reaguje na Svatá Prostoto
Tak třeba investice do S&P 500 není špatná :)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.1.2022 12:25 Reaguje na Slovan
Pro dlouhodobého pasivního investora ideální volba. Pro nuceně aktivního rodiče je to ovšem trochu teoretická úvaha:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 17:08 Reaguje na Svatá Prostoto
Já bych koupil akcie Rosatomu (nejlepší firma na světě na stavbu JE, jak tu stále čtu) nebo Gazpromu, který mohutně vydělává na téhle krizi.
Já vím, jen pokus o blbý vtip....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.1.2022 12:28 Reaguje na Pavel Hanzl
A víte že ani moc blbý ne? A vtip už vůbec. Myslím ten G ... https://www.investicniweb.cz/investice/akcie/gazprom-jako-akciova-sazka-nejen-na-tuhou-zimu-v-evrope
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

26.1.2022 19:11 Reaguje na Svatá Prostoto
Teď na to koukám a ještě na burze není. Prý tam chce vstoupit až s plně funkčním Starlinkem.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist