https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/gorila-vychodni-se-dostala-na-seznam-kriticky-ohrozenych-druhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Gorila východní se dostala na seznam kriticky ohrožených druhů

5.9.2016 08:23 | HONOLULU (ČTK)
Kriticky ohrožené jsou tak již čtyři z šesti druhů lidoopů. Kromě gorily východní a západní jsou to ještě orangutan sumaterský a bornejský.
Kriticky ohrožené jsou tak již čtyři z šesti druhů lidoopů. Kromě gorily východní a západní jsou to ještě orangutan sumaterský a bornejský.
Mezinárodní svaz na ochranu přírody (IUCN) přidal na seznam kriticky ohrožených druhů zvířat gorilu východní. Populace tohoto velkého primáta, který žije především na území Konžské demokratické republiky, se v důsledku nelegálního lovu v posledních dvaceti letech snížila o 70 procent.
 

Ze skupiny ohrožených do skupiny kriticky ohrožených zvířat přeřadili gorilu východní zástupci IUCN na kongresu na Havajských ostrovech. Kriticky ohrožené jsou tak již čtyři z šesti druhů lidoopů. Kromě gorily východní a západní jsou to ještě orangutan sumaterský a bornejský. Šimpanz učenlivý a šimpanz bonobo zůstávají zatím "pouze" na seznamu ohrožených.

"Vidět východní gorilu - jednu z našich nejbližších příbuzných - pomalu vymírat je opravdu hrozivé," uvedla ředitelka IUCN Inger Andersenová.

Podle ochránců žije ve volné přírodě už jen asi 5000 jedinců gorily východní. Na jejím vymírání se kromě pytláctví podepsal také úbytek přirozeného životního prostředí.

Červený seznam IUCN obsahuje 24.000 druhů, kterým hrozí vyhynutí. Druhy zvířat organizace dělí do sedmi kategorií: málo dotčený, téměř ohrožený, zranitelný, ohrožený, kriticky ohrožený, vyhynulý v přírodě a vyhynulý.

Na nynějším kongresu organizace na seznam téměř ohrožených druhů, tedy těch, kterým při pokračování dosavadního vývoje hrozí přeřazení do vyšší kategorie, zařadila například také africkou zebru.

Naopak pandu velkou dnes IUCN z kategorie ohrožených druhů přeřadila na seznam druhů "zranitelných", tedy o kategorii níže. Vyzdvihla přitom úsilí Číny o záchranu tohoto medvědovitého savce.


reklama

tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist