https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/gorily-v-prazske-zoo-ziji-uz-60-let-pristi-rok-cekaji-dalsi-mladata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Gorily v pražské ZOO žijí už 60 let, příští rok čekají další mláďata

24.9.2023 01:02 | PRAHA (ČTK)
Gorilí chlapeček v pražské zoo.
Gorilí chlapeček v pražské zoo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jana Myslivečková / Zoo Praha
Popularita goril, které pražská zoo chová 60 let, umožňuje podle ředitele zahrady Miroslava Bobka jejich podporu ve volné přírodě. V novém pavilonu, který se otevřel před necelým rokem, by příští rok měla přibýt dvě mláďata. Březí jsou dcera a matka prvního pražského mláděte, samice Moji. Bobek to řekl včera, kdy se připomínal Světový den goril, v rozhovoru s ČTK. První mládě Moja se v Praze narodilo v roce 2004, teď žije ve Španělsku.
 

Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po němž do zoo přišla samice Nigra. "Za těch 60 let došlo k ohromnému posunu. Gorily tehdy byly téměř výhradně dováženy z Afriky," uvedl Bobek s tím, jedna ze samic na začátku chovu dokonce měla v těle zlomek pytlácké střely, když ji prodali do Evropy. "Teď je situace úplně jiná. Ty gorily, které máme v zoo, s výjimkou nejstarší gorily Kamby, jsou z odchovů v zoologických zahradách," dodal.

Gorily žijící v zoo tak považuje hlavně za "ambasadory" volně žijících goril. "Ta jejich popularita nám umožňuje působit ve prospěch nejen goril, ale i dalších zvířat v Kamerunu," řekl. Tam provozuje pražská zoo takzvaný Toulavý autobus. Projekt má za cíl vzdělávat tamní děti. "Je to běh na dlouhou trať. Výsledky vidět jsou, ale je to nekonečná práce. A hlavně my působíme v rámci jediné oblasti a střední Afrika je veliká," dodal.

Nový pavilon Rezervace Dja v horní části zoo obývá rodinná skupina, samice Shinda, Kijivu, Kamba, Mojina dcera Duni a samci Ajabu a Kisimu, který loni přibyl do skupiny z Rakouska. V původním pavilonu ve spodní části zoo, pojmenovaném Centrum Méfou, žije samec Richard se dvěma svými syny Kiburim a Nuruem.

"V příštím roce by se měla narodit hned dvě nová mláďata. Jedno z nich se narodí Duni, takže slavná Moja bude mít vnučku, její matka Kijivu pravnučku. Shodou okolností bude ale Kijivu také matkou mláděte," popsal ředitel. Otcem je v obou případech samec Kisumu.

Chov goril musí být podle Bobka regulovaný, aby byl dlouhodobě udržitelný. Je třeba také bránit příbuzenskému rozmnožování. "Není možné gorily množit úplně bezbřeze. Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií a my také klademe velký důraz na to, aby gorily, které přijdou na svět v lidské péči, šly do nejlepších podmínek. A kapacita zoologických zahrad je omezená," vysvětlil.

Gorily žijí ve skupinách, kde je jeden vůdčí samec a více samic. "Samci pak přebývají, proto i máme samčí skupinu v původním pavilonu," doplnil.

Vracení goril narozených v zajetí do volné přírody podobně, jako se tomu pražská zoologická zahrada věnuje například u koní Převalského, Bobek nepovažuje za potřebné. Podle odhadů je volně žijících goril asi 100 000 kusů. "To zas není tak málo. V některých případech by to smysl mělo, ale za důležitější považuji ochránit je ve volné přírodě," řekl.

Ochranu podle něj potřebují zvířata samotná, například před pytláky, ale také jejich životní prostředí. "Pokud místo tropických deštných lesů budou doly, silnice nebo plantáže palmy olejné, tak ty gorily tam žít nemohou," uvedl. Zásadní je podle Bobka vždy postoj státu, na jehož území gorily žijí, protože nestabilita tamních režimů vzbuzuje mezi odborníky obavy.

Výročí 60 let od založení chovu goril pražská zoo připomíná speciálními komentovanými krmeními v obou pavilonech. Každou hodinu se desítky až stovky návštěvníků v pavilonech shromáždili u komentovaného krmení. Ve 15:00 pak gorily dostaly speciální hračky a pamlsky, například věnce z vrbového listí nebo dřevěné špalíky, z nichž klacíkem mohly dostávat pamlsky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

25.9.2023 21:35
Jé! Chov živých tvorů s inteligencí v nižším průměru lidské populace, celých krásných 60 let v ohradě a za sklem! :)
Perverzní, brutální, zvrácené. 60 let hororu.
Vracení do přírody za nepotřebné - taky super :) Co na to ty gorily, Bobku?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist