https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/grant-na-novou-zelen-ziskalo-55-projektu-napriklad-verejny-ovocny-sad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Grant na novou zeleň získalo 55 projektů, například veřejný ovocný sad

18.9.2021 01:40 | BRNO (ČTK)
Odborná komise nadace letos vybírala ze 70 návrhů, úspěšné tak byly více než tři čtvrtiny žadatelů.
Odborná komise nadace letos vybírala ze 70 návrhů, úspěšné tak byly více než tři čtvrtiny žadatelů.
Foto | Lubomirkin / Unsplash
V grantové výzvě Sázíme budoucnost Nadace Partnerství na podporu podzimního sázení stromů uspělo 55 projektů, mezi nimi například i veřejný ovocný sad. Nadace mezi ně rozdělí přes 2,3 milionu korun. Peníze v říjnu a listopadu využijí na vítězné projekty dobrovolníci z neziskových organizací, školy, farnosti či radnic.
 

Odborná komise nadace letos vybírala ze 70 návrhů, úspěšné tak byly více než tři čtvrtiny žadatelů. V projektech se objevovaly například plány na zachování původních odrůd stromů či zvýšení odolnosti krajiny vůči změnám klimatu.

"Chceme místu, okolo kterého směřují kroky při procházce za ves, vrátit zelený háv. Vysadit stromy, zadržet vodu a celkově jej v létě zchladit a tím vytvořit i další zelené zázemí obci," uvedl Jan Pícka ze Sboru dobrovolných hasičů Měcholupy na Lounsku, který stojí za projektem nazvaným Zelené rumy.

Stejný cíl má i Petr Dostál z Velkých Albrechtic na Novojičínsku, kde místní plánují veřejný ovocný sad. "Účelem projektu je na lokální úrovni zapojit veřejnost do aktivit vedoucích k adaptaci na změnu klimatu a podporu obnovy diverzity, zvýšit zájem o své okolí a zvýšit povědomí o starých ovocných odrůdách a jejich přínosu," uvedl Dostál.

Projekt Sázíme budoucnost je celostátní iniciativa nadace, díky níž bylo za dva roky vysazeno asi 1,1 milionu stromů. Cílem je vysadit za pět let deset milionů stromů mimo les.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

18.9.2021 13:29
...a pak je ještě nenechat uschnout
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist