Green Prophet: Arabskému světu schází voda
Jednou z nejchudších zemí na vodu je Jordánsko. Jeho obyvatelé jsou odkázáni na dodávky vody v intervalech 14 dnů.
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: Green Empowerment/E.ON |
Na jordánském zasedání se přítomní shodli na tom, že klimatické změny budou mít dopad na Blízký východ především v podobě špatně dostupných vodních zdrojů. Upozornili i na to, že 75 % povrchové vody v arabském světě pochází ze zahraničních zdrojů.
Co se týká vody, je jednou z nejchudších zemí Jordánsko, jehož obyvatelé spoléhají na čtrnáctidenní dodávky vody do domácností, které jim naplní nádrže umístěné na střechách nebo podzemní studny.
Opatření na ochranu vodních zdrojů v arabském světě jsou třeba zavést hned, shodují se účastníci arabského vědeckého fóra.
Je potřeba překlenout rozdíl mezi nabídkou a poptávkou, píše Green Prophet. Jordánský ministr pro vodní zdroje a zavlažování Mohammad Najjar řekl, že arabské země musí chránit své zdroje jako sjednocená skupina a zároveň zvýšit povědomí veřejnosti o problému.
Fórum zorganizovala Arabská správní rozvojová organizace. Třídenního setkání se zúčastnili odborníci přes vodu z Jordánska, Ománu, Palestinské samosprávy, Kataru, Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Jemenu.
Za ostudné považuje server Green Prophet fakt, že arabský svět i nadále cílevědomě odepírá Izraeli veřejné jednání u kulatého stolu.
Podle článku Kariny Kloosterman Arab world in water crisis vydaného 5. ledna 2010 na Green Prophet.
reklama
Online diskuse
500 000 litrů ročně? - 7. 1. 2010 - AlešHranice vodní chudoby je zelený blud (jako ekostopa) a nemá s realitou nic společného. Nejméně vody /obyv na světě má Kuvajt. A místní obyvatelné nedostatkem vody netrpí. Jde tedy jen o kapitál a investice , které vodu lidem dovedou. Samozřejmě nějaká hranice je nesmysl , protože nedostatek pitné vody mají lidé žijící v tropickém pásu deštného pralesa. Kdom toho mudrcové tuto konstantu zvolili tak že i státy typu Dánsko jsou podle nich ohroženy nedostatkem vody .... už jen tento fakt diskvalifikuje podobné mágy k jakékoli seriozní diskusi o vodě - celá tahle demagogie ustí obyčejně v závěr , že klimatické změny způsobené člověkem připraví část obyvatel světa o vodu. Přičems stějní lidé kritizují například Čínu ,když se snaží přivédst vodu do vyprahlých částí své země. |