https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/greenpeace-proti-rozsireni-dolu-turow-podali-lide-5000-pripominek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greenpeace: Proti rozšíření dolu Turów podali lidé 5000 připomínek

11.6.2019 00:20 | LIBEREC (ČTK)
Proti rozšíření dolu Turów podali lidé 5000 připomínek. / Ilustrační foto
Proti rozšíření dolu Turów podali lidé 5000 připomínek. / Ilustrační foto
Foto | Anna Uciechowska / Wikimedia Commons
Téměř 5000 připomínek podali lidé prostřednictvím ekologické organizace Greenpeace ČR proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu vu česko-polské hranice. Lhůta pro podání námitek včera skončila. Liberecký kraj sice usiluje o prodloužení termínu, informace o tom ale zatím nemá. Na mimořádném jednání proto včera radní schválili text připomínek, které podal Liberecký kraj. Řekl to hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
 

Přes webový formulář, který připravila organizace Greenpeace, vyjádřilo svůj nesouhlas 4933 lidí. "Další lidé - především z Frýdlantska a Hrádecka - posílali své připomínky na ministerstvo životního prostředí poštou," uvedl v tiskové zprávě mluvčí organizace Lukáš Hrábek. Připomínky jsou součástí procesu vyhodnocení vlivů na životní prostředí EIA, bez něhož nemůže těžba pokračovat. Odpůrci na české straně se kvůli rozšíření dolu obávají zejména ztráty vody.

Liberecký kraj si najal společnost Frank Bold Advokáti, jejíž polská pobočka připomínkovala rozšíření těžby hnědého uhlí v Gubinu u hranic s Německem. Rozšíření se tam podařilo zabránit. "My jsme se i díky spolupráci s advokáty nezaměřili jen na spodní vodu, ale je tam námitka i proti tomu, že se studie zatížení prašností tváří, jako by prach nepřekračoval českou hranici. Nejsou tam podle nás dobře řešeny ani věci, které se týkají hlukových studií," řekl Půta.

"Bojíme se také, že když se mluví o revitalizaci dolu, není jasné, jak dlouho to bude trvat a jak to bude ovlivňovat okolí po dokončení," řekl hejtman. Zatím podle něj není jasné, zda Poláci na prodloužení termínu pro připomínky přistoupí. České straně by to ale umožnilo zapracovat i výsledky studie, kterou zpracovává Česká geologická služba. "Připomínky jsou jediný nástroj, který v rámci přeshraničního projednávání máme. Raději jsme je podali, nechtěli jsme riskovat, že k nim nebude přihlédnuto," dodal hejtman.

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit by se měl důl až na 30 kilometrů čtverečních a těžit Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Důl má povolení k těžbě jen do dubna příštího roku, už ale začal kácet stromy v prostoru plánovaného rozšíření.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Leona Vacková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VS

Vilda Smakal

11.6.2019 16:45
Pochybuji o tom, ře si polský stát z toho bude něco dělat, hlavně když tu elektrárnu potřebuje.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist