https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/greenpeace-sazeni-nepuvodnich-drevin-v-krusnohori-je-dle-cizp-protipravni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greenpeace: Sázení nepůvodních dřevin v Krušnohoří je dle ČIŽP protiprávní

22.12.2021 00:54 | PRAHA (ČTK)
Vysazování nepůvodních dřevin na místech vytěžených buků.
Vysazování nepůvodních dřevin na místech vytěžených buků.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uznala, že firma I.H. Farm jednala protiprávně, když v bučinách ve Východním Krušnohoří vysazovala nepůvodní druhy dřevin. Za přestupek však firma sankci nedostane, ČIŽP ji napomenula. Informovala o tom organizace Greenpeace, která na činnost firmy inspekci upozornila. Mluvčí inspekce Jiří Ovečka ČTK řekl, že při určení trestu se přihlíží k povaze a závažnosti přestupku a k polehčujícím a přitěžujícím okolnostem. Inspekce podle Greenpeace také v šetření upozornila na nečinnost krajského úřadu a ministerstva životního prostředí.
 

Společnost dlouhodobě kritizují i místní obyvatelé, a to kvůli kácení a devastaci vzácných bukových lesů na úbočí Krušných hor u Horního Jiřetína na Mostecku.

Vlastník lesa v evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří bez povolení příslušných orgánů pro ochranu přírody vysazoval nepůvodní dřevinu. Šlo o douglasku tisolistou, která je považována za potenciálně invazní druh a při vysazení většího množství hrozí její nekontrolovatelné šíření. Takové použití je podle Greenpeace v chráněném území s přirozeným druhovým složením s převahou listnatých stromů krajně nevhodné a ohrožuje celý místní ekosystém.

Rozhodnutí inspekce ukazuje však podle ekologické organizace nejen na pochybení vlastníka lesa, tedy I.H. Farm, ale také na nečinnost krajského úřadu Ústeckého kraje, který je odpovědný za ochranu a zachování evropsky významných lokalit. Ten by měl podle platné legislativy regulovat nejen objem těžby, ale také dohlížet na vysazování dřevin a případné lesnické zásahy omezovat. Krajský úřad však přistoupil podle organizace k uzemní ochraně stanovišť evropsky významných druhů až po zákonem stanovené lhůtě s téměř sedmiletým zpožděním.

Krajský úřad Ústeckého kraje uzavřel s firmou I. H. Farm smlouvu o chráněném území krušnohorských bučin letos v létě. Smluvně vymezené chráněné území čítá 643 hektarů a je rozděleno na tři části. Jde o bezzásahové plochy o rozloze 200 hektarů, tzv. výběrný les s plochou 231 hektarů a podrostní les s rozlohou 199 hektarů. Platit má od příštího roku.

Evropsky významná lokalita byla podle Greenpeace v důsledku nečinnosti krajského úřadu i ministerstva životního prostředí dlouhodobě narušována holosečným kácením a výsadbou nepůvodních dřevin, proti kterým příslušné státní orgány nezasáhly včas žádným omezením, přestože byly na tento stav několikrát upozorněny. Náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj) dnes ČTK řekl, že měl za to, že smlouvou mezi krajem a firmou se situace zlepší. Vyjádření krajských úředníků ČTK shání.

ČIŽP uložila firmě jen napomenutí, škoda se přitom podle Greenpeace může vyšplhat ke dvěma milionům korun. "Zároveň nás mrzí, že inspekce došla k závěru až nyní, přičemž podnět, kde upozorňujeme na vysazování nepůvodních dřevin, má k dispozici od března. V červenci navíc inspekce toto protiprávní jednání ve své odpovědi obhajovala s tím, že povolení orgánů ochrany přírody vlastník pro vysazování douglasky nepotřebuje, pokud postupuje podle schváleného lesního hospodářského plánu," uvedla Nikol Krejčová z Greenpeace.

Napomenutí Ovečka vysvětlil tak, že firma přistoupila zcela dobrovolně k opatřením, aby minimalizovala následky, a to tím, že sazenice odstranila. "K žádné škodě tak nedošlo," podotkl mluvčí. Žádná jiná pochybení z podnětů Greenpeace se podle něj neprokázala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RM

Roman Mysík

23.12.2021 08:47
Ale no táák. Za prachy si můžete v téhle zemi dělat s přírodou co chcete a žádní greenpeace to nezmění Psi si štěknou a karavana potáhne dál.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

28.12.2021 19:31
Lépe dělat alespoň něco , než nedělat nic. Tedy , jen podávat udání a odvolání apod. = GP
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist