Guardian: Asijský jednorožec uhynul v zajetí
Vzácnost saoly je podtržena i tím, že není známo, kolik jedinců této zvláštní pralesní antilopy existuje. V přírodě se má podle odhadů vyskytovat několik posledních stovek exemplářů.
Objevena byla až v roce 1992, v pohraničních horách mezi Vietnamem a Laosem. Poslední ověřený kamerový záznam živého exempláře pochází z roku 1999, od té doby se nepodařilo saolu spatřit. Tedy až do nedávné tragické události, kdy se vesničané z „ochranářských“ důvodů pokusili náhodou nalezený kus chovat v zajetí. Tým odborníků vyslaný Wildlife Conservation Society už stačil pouze nafotografovat umírající zvíře.
William Robichaud, specialista na výskyt a existenci saoly, Guardianu řekl: „Doufáme, že nám získané informace pomohou alespoň k tomu, aby tohle nebyla poslední saola, kterou lidé kdy viděli.“ Úhyn vzácného zvířete pohnul místní úřady k tomu, aby posílily ochranu zdejší přírody v naději, že se zlepší i podmínky pro saolu.
„Narážíme ale na absolutní nedostatek informací o biologii tohoto druhu,“ řekl Guardianu Pierre Comizzoli, biolog zkoumající uhynulou antilopu. To podle něj brání i efektivní ochraně vzácného druhu. Uhynulá antilopa tak snad může pomoci vědcům pochopit tento záhadný druh.
Podle zprávy „´Asian unicorn´ dies after capture in Laos“ uveřejněné na serveru Guardian.uk dne 16. září 2010.
reklama